Štát otvoril debatu o utečencoch: KBS chce meniť mentalitu Slovákov

Meniť prístup Slovákov k utečencom a zároveň podporovať obyvateľov v Sýrii a Iraku. Takúto pomoc ponúka štátu katolícka cirkev pri riešení problému s migrantmi.

Úradníci rezortu diplomacie sa dnes stretli s mimovládkami a cirkvami, aby si vypočuli, s čím vedia pomôcť pri migrantoch. 

„Chceme prispieť k tomu, aby sa zmenilo mentálne nastavenie nášho obyvateľstva k utečencom,“ vyjadrila sa Renáta Ocilková, ktorá pôsobí v Rade vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. Na ministerstve zahraničných vecí zastupovala dnes Konferenciu biskupov Slovenska.

Podľa KBS koluje o utečencoch na Slovensku množstvo fám a nepravdivých informácií. „Máme záujem ovplyvniť verejnú mienku v tom zmysle, aby ľudia prešli od odmietania k prijatiu utečencov,“ vyjadrila sa Ocilková pre Postoy.sk „Aj Svätá rodina boli utečencami,“ dodala. 

Ďalšia forma pomoci zo strany biskupov má byť finančná. Zatiaľ podporili štyri projekty na Blízkom východe sumou 190-tisíc eur. Podľa Ocilkovej má cikev pridanú hodnotu v tom, že tému migrantov vo Vatikáne rieši Kongregácia pre východné cirkvi, kde je sekretárom slovenský arcibiskup Cyril Vasiľ.

Farnosť si môže adoptovať farnosť

„Komunikujeme s ním o konkrétnych veciach. Navrhol napríklad, že ak vo farnostiach urobia zbierku, tak poskytne kontakt na konkrétnu farnosť v Sýrii, ktorej môžu naši ľudia pomôcť," priblížila.

Šéf diplomacie Miroslav Lajčák v stredu vyhlásil, že dobrovoľný záväzok Slovenska pri riešení migračnej krízy v Európe by sa mohol zvýšiť. Zároveň avizoval rokovania s tretím sektorom a cirkvami.

Ocilková vníma snahu ministersva ísť do rokovaní pozitívne. "Napriek všetkým názorovým líniám a typom občianskych združení bolo cítiť úplnú zhodu, že chceme pomôcť utečencom a že naša krajina je taká vyspelá, aby sme pomohli,“ uviedla.

Išlo o prvé stretnutie. Ďalší plán na ministerstve zatiaľ neoznámili.

Slovensko už prvý krok k pomoci migrantom urobilo. Medzičasom sa dohodlo s Rakúskom, že odľahčíme utečenecký tábor pri Viedni. Na istý čas by sme mali prevziať starostlivosť o 500 migrantov. Prvých 50 presunú na Slovensko už tento mesiac. Detaily dohody zatiaľ nie sú známe.

Pavol Rábara 
Foto: TASR/Martin Baumann

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo