Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. júl 2015

Poľsko chce prijať 2000 utečencov, Turecko upozorňuje na prílev ďalšieho milióna Sýrčanov

Poľsko je pripravené prijať v rámci plánu Európskej únie 2000 utečencov, povedal dnes námestník poľského ministra vnútra Piotr Stachaňczyk. Je to menej, než požadovala EÚ, ktorá chcela, aby ich prijalo 2700, komentuje agentúra AP. Poľsko predložilo svoju ponuku vo štvrtok v Luxemburgu, kde sa minist...

Poľsko je pripravené prijať v rámci plánu Európskej únie 2000 utečencov, povedal dnes námestník poľského ministra vnútra Piotr Stachaňczyk. Je to menej, než požadovala EÚ, ktorá chcela, aby ich prijalo 2700, komentuje agentúra AP.

Poľsko predložilo svoju ponuku vo štvrtok v Luxemburgu, kde sa ministri dohodli na rozdelení 20.000 utečencov umiestnených zatiaľ mimo EÚ.

Členské krajiny únie sa však doteraz nedokázali zhodnúť na rozdelení 40.000 utečencov, ktorí vstúpia podľa očakávania počas najbližších dvoch rokov na pôdu Grécka a Talianska. Mnohí utečenci pri hľadaní lepšieho života absolvujú často riskantné plavby cez Stredozemné more.

Stachaňczyk povedal, že Poľsko ponúka 1000 miest pre utečencov z táborov mimo EÚ a 1000 pre migrantov, ktorí cez more dorazia do Talianska a Grécka.

Turecko sa však pasuje s oveľa väčšími problémami. Boje v okolí mesta Aleppo na severe Sýrie by mohli vyvolať útek ďalšieho milióna Sýrčanov do susedného Turecka, ktoré takýto nápor nebude schopné zvládnuť a mnohí z utečencov sa tak pravdepodobne pokúsia dostať do krajín EÚ. Turecký minister pre záležitosti EÚ Volkan Bozkir to povedal v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Hürriyet, z ktorého citovala agentúra Reuters.     

Turecko v súčasnosti poskytuje útočisko už takmer dvom miliónom sýrskych migrantov, čo je najvyšší počet spomedzi krajín susediacich so Sýriou zmietanou občianskou vojnou.

Inzercia

Podľa Bozkira "sa teraz hovorí o tom, že by mohla vzniknúť nová utečenecká vlna". "Táto by presahovala možnosti Turecka a EÚ by postavila tvárou v tvár ďalším migrantom," varoval minister počas cesty do Bruselu.

Bozkir tiež upozornil, že výdavky Turecka na utečencov zo Sýrie už dosiahli šesť miliárd dolárov (5,43 miliardy eur) a podpora zo strany EÚ je oproti tomu len mizivá. "Celková suma poskytnutá Európskou úniou je 70 miliónov eur, a to je stále iba prísľub. Ešte sme ju nedostali," povedal.

Európske vlády sa momentálne nevedia dohodnúť, ako vyriešiť krízu vyvolanú nebývalým prílevom imigrantov do južných štátov EÚ, z ktorých veľkú časť tvoria Sýrčania. Niektorí pritom využívajú námorné trasy medzi Tureckom a Gréckom.

TASR

Odporúčame

Pápež dorazil do Latinskej Ameriky

Pápež dorazil do Latinskej Ameriky

Pápež František počas osemdňovej apoštolskej cesty navštívi tri krajiny rodnej Latinskej Ameriky. Prvou zastávkou je Ekvádor. 14037472464_9569a64302_z.jpg Po trinásťhodinovom lete privítal pápeža ekvádorský prezident Rafael Correa. V otváracej reči prezident niekoľk...

Moldavsko: Muž našiel pod mostom peniaze z vykradnutej štátnej banky

Moldavsko: Muž našiel pod mostom peniaze z vykradnutej štátnej banky

Moldavčan dnes našiel pod jedným z mostov v hlavnom meste Kišiňov vrece peňazí s logom štátnej sporiteľne, jednej z troch moldavských bánk, odkiaľ v novembri 2014 zmizlo dokopy 1,5 miliardy dolárov (900.000 eur). Podľa vyhlásenia úradujúceho policajného náčelníka Gheorgheho Cavaliuca, ktoré prinies...

Maďarsko: Extrémisti zaútočili v Budapešti na utečencov

Maďarsko: Extrémisti zaútočili v Budapešti na utečencov

Skupina extrémistov napadla vo štvrtok večer utečencov čakajúcich v okolí budapeštianskej Východnej stanice (Keleti pályaudvar), informoval komerčný rozhlas Klubrádió.      Incident sa odohral na Barossovom námestí, kde migrantov viacerí osočovali. Podľa rádia musela zasiahnuť polícia, ktorá z miest...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.