Erdogan hrozí NATO blokovaním plánov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Erdogan hrozí NATO blokovaním plánov

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. FOTO - TASR/AP

Ak NATO neuzná, že kurdské ozbrojené skupiny predstavujú teroristickú hrozbu, Turecko hrozí zmarením plánu aliancie na obranu pobaltských štátov.

Britský denník The Guardian v utorok na svojom webe zverejnil správu, že Turecko odmieta tvrdenia, že "vydiera NATO", keď blokuje vojenský plán pre Pobaltie a Poľsko, pokiaľ Ankara nedostane podporu pre svoje úsilie o porážku ozbrojených síl sýrskych Kurdov - Oddielov ľudovej sebaobrany (YPG) - na svojich hraniciach.

Turecko podľa denníka ústami nemenovaného vládneho úradníka pripomína, že ako člen NATO má právo vetovať akýkoľvek návrh. NATO svoj plán na posilnenie obrany Poľska, Estónska, Litvy a Lotyšska odôvodnilo možným útokom z Ruska.

Erdogan v utorok informoval, že v pondelok hovoril s poľským prezidentom Andrzejom Dudom a bude o otázke YPG bude v Londýne rokovať okrem Poľska aj s pobaltskými krajinami.

YPG sú úzko prepojené so Stranou kurdských pracujúcich (PKK), ktorá od roku 1984 vedie boj proti Turecku a Ankara i jej západní spojenci ju označujú za teroristickú. Západné štáty však YPG využili ako účinnú silu v boji proti džihádistickej skupine Islamský štát  a aj preto sa postavili proti tureckej ofenzíve proti YPG.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ešte pred odletom do Londýna vyhlásil, že vzťahy medzi Ankarou a Moskvou nie sú alternatívou k vzťahom s ostatnými spojencami v rámci NATO, ale "dopĺňajú sa"

"Rusko zostáva jedným z hlavných partnerov Turecka." poznamenal Erdogan. Turecký prezident zdôraznil, že Rusko je dôležitým hráčom na globálnej politickej scéne.

Erdogan, ktorý minulý týždeň slovne zaútočil na francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona za jeho kritiku tejto ofenzívy i samotného NATO, sa počas návštevy v Londýne má zúčastniť na štvorstrannej schôdzke o Sýrii.

Zíde sa na nej s najvyššími predstaviteľmi Francúzska, Nemecka a Spojeného kráľovstva: prezidentom Macronom, spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou a premiérom Borisom Johnsonom, ktorých podľa Guardianu bude žiadať, aby Európa podporila jeho plán na vytvorenie tzv. bezpečnej zóny na severe Sýrie a pomohla Turecku pri obnove tejto časti Sýrie.

Summit NATO v Británii sa podľa Erdogana zameria na vzťahy členských štátov NATO s Ruskom a Čínou. Dodal, že jeho krajina podporuje produktívnu spoluprácu s Čínou, ktorú Ankara "tiež považuje za rastúcu veľmoc".

The Guardian pripomenul, že Británia a Nemecko sú síce kritické ku krokom Turecka, ale sú tiež presvedčené, že by bolo veľkým strategickým omylom, keby kritika na adresu Ankary spôsobila, že Turecko opustí NATO a začne upevňovať svoje rodiace sa spojenectvo s Ruskom a jeho prezidentom Vladimirom Putinom.

Britský denník poznamenal, že prezident USA Donald Trump, ktorý podporil Erdoganovo rozhodnutie napadnúť severnú Sýriu, sa na utorkovej schôdzke v sídle britského premiéra na londýnskej Downing Street nemá zúčastniť.

Táto vrcholná schôdzka NATO sa koná pri príležitosti 70. výročia založenia aliancie a podľa AFP bude poznamenaná napätými vzťahmi s Tureckom najmä v súvislosti s jeho nákupom ruských systémov protivzdušnej obrany S-400 a s jeho nedávnou ofenzívou v severnej Sýrii.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo