Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. december 2019, 12:57

Erdogan hrozí NATO blokovaním plánov

Erdogan hrozí NATO blokovaním plánov

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. FOTO - TASR/AP

Ak NATO neuzná, že kurdské ozbrojené skupiny predstavujú teroristickú hrozbu, Turecko hrozí zmarením plánu aliancie na obranu pobaltských štátov.

Britský denník The Guardian v utorok na svojom webe zverejnil správu, že Turecko odmieta tvrdenia, že "vydiera NATO", keď blokuje vojenský plán pre Pobaltie a Poľsko, pokiaľ Ankara nedostane podporu pre svoje úsilie o porážku ozbrojených síl sýrskych Kurdov - Oddielov ľudovej sebaobrany (YPG) - na svojich hraniciach.

Turecko podľa denníka ústami nemenovaného vládneho úradníka pripomína, že ako člen NATO má právo vetovať akýkoľvek návrh. NATO svoj plán na posilnenie obrany Poľska, Estónska, Litvy a Lotyšska odôvodnilo možným útokom z Ruska.

Erdogan v utorok informoval, že v pondelok hovoril s poľským prezidentom Andrzejom Dudom a bude o otázke YPG bude v Londýne rokovať okrem Poľska aj s pobaltskými krajinami.

YPG sú úzko prepojené so Stranou kurdských pracujúcich (PKK), ktorá od roku 1984 vedie boj proti Turecku a Ankara i jej západní spojenci ju označujú za teroristickú. Západné štáty však YPG využili ako účinnú silu v boji proti džihádistickej skupine Islamský štát  a aj preto sa postavili proti tureckej ofenzíve proti YPG.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ešte pred odletom do Londýna vyhlásil, že vzťahy medzi Ankarou a Moskvou nie sú alternatívou k vzťahom s ostatnými spojencami v rámci NATO, ale "dopĺňajú sa"

"Rusko zostáva jedným z hlavných partnerov Turecka." poznamenal Erdogan. Turecký prezident zdôraznil, že Rusko je dôležitým hráčom na globálnej politickej scéne.

Erdogan, ktorý minulý týždeň slovne zaútočil na francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona za jeho kritiku tejto ofenzívy i samotného NATO, sa počas návštevy v Londýne má zúčastniť na štvorstrannej schôdzke o Sýrii.

Inzercia

Zíde sa na nej s najvyššími predstaviteľmi Francúzska, Nemecka a Spojeného kráľovstva: prezidentom Macronom, spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou a premiérom Borisom Johnsonom, ktorých podľa Guardianu bude žiadať, aby Európa podporila jeho plán na vytvorenie tzv. bezpečnej zóny na severe Sýrie a pomohla Turecku pri obnove tejto časti Sýrie.

Summit NATO v Británii sa podľa Erdogana zameria na vzťahy členských štátov NATO s Ruskom a Čínou. Dodal, že jeho krajina podporuje produktívnu spoluprácu s Čínou, ktorú Ankara "tiež považuje za rastúcu veľmoc".

The Guardian pripomenul, že Británia a Nemecko sú síce kritické ku krokom Turecka, ale sú tiež presvedčené, že by bolo veľkým strategickým omylom, keby kritika na adresu Ankary spôsobila, že Turecko opustí NATO a začne upevňovať svoje rodiace sa spojenectvo s Ruskom a jeho prezidentom Vladimirom Putinom.

Britský denník poznamenal, že prezident USA Donald Trump, ktorý podporil Erdoganovo rozhodnutie napadnúť severnú Sýriu, sa na utorkovej schôdzke v sídle britského premiéra na londýnskej Downing Street nemá zúčastniť.

Táto vrcholná schôdzka NATO sa koná pri príležitosti 70. výročia založenia aliancie a podľa AFP bude poznamenaná napätými vzťahmi s Tureckom najmä v súvislosti s jeho nákupom ruských systémov protivzdušnej obrany S-400 a s jeho nedávnou ofenzívou v severnej Sýrii.

Dnes treba vedieť

pred 53 minútami

Boris Kollár otvoril zasadnutie parlamentu a podal návrh na hlasovanie o jeho zotrvaní vo funkcii predsedu. Poslanci majú rokovať aj o takzvanom podnikateľskom kilečku, zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora či o štyroch návrhoch novelizácie interrupčného zákona. (TASR)

pred 58 minútami

Trhová hodnota amerického výrobcu elektrických áut Tesla sa zvýšila na 170 miliárd dolárov, upevnila si tak pozíciu najväčšej automobilky v USA. Ide o hodnotu, ktorá prevyšuje trhovú kapitalizáciu všetkých troch konkurenčných automobiliek General Motors, Ford a Fiat Chrysler dohromady. (TASR)

pred 3 hodinami

Cirkev Ježiša Krista Svätých posledných dní, známa pod označením mormóni, oznámila, ktoré výnimky sú prípustné v dress code mladých misionárov. Štandardným oblečením naďalej ostáva biela košeľa s kravatou. (cz.cirkevjezisekrista.org)

pred 4 hodinami

Európska komisia vyjadrila poľutovanie nad tým, že jej predsedníčka Ursula von der Leyenová porušila kódex správania sa členov EK, keď v spote vysielanom pred parlamentnými voľbami v Chorvátsku podporila vládne konzervatívne Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ), ktoré vo voľbách opätovne zvíťazilo. (TASR)