Rusko a Čína uviedli do prevádzky plynovod Sila Sibíri

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rusko a Čína uviedli do prevádzky plynovod Sila Sibíri

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo), vicepremiér Dmitrij Kozak (uprostred) a ruský minieter energetiky Alexander Novak (chbtom) sledujú cez telemost spustenie prevádzky plynovodu v Soči 2. decembra 2019. Foto: TASR/AP

Podľa Putina by projekt mal prispieť k zvýšeniu vzájomného obchodu medzi krajinami do piatich rokov na 200 miliárd USD (182,12 miliardy eur).

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching v pondelok slávnostne uviedli do prevádzky plynovod medzi Ruskom a Čínou Sila Sibíri, ktorý bude prepravovať zemný plyn z nálezísk na východe Sibíri do severovýchodnej Číny.

Ako uviedol ruský prezident počas slávnostného spustenia plynovodu prostredníctvom telemosta, projekt by mal prispieť k zvýšeniu vzájomného obchodu medzi krajinami do piatich rokov na 200 miliárd USD (182,12 miliardy eur).

Plynovod bude prepravovať zemný plyn z ložísk Čajandinskoje a Kovykta. Od projektu, ktorý by mal Číne dodávať ročne okolo 38 miliárd kubických metrov plynu a fungovať by mal zhruba tri desaťročia, si Moskva sľubuje získanie približne 400 miliárd USD do štátnej pokladnice.

Sila Sibíri má okrem toho pomôcť Moskve zmierniť závislosť od európskych trhov a čiastočne riešiť aj dôsledky sankcií Európskej únie voči Rusku za anexiu Krymu a konflikt na východe Ukrajiny. Napriek tomu Moskva plánuje čoskoro spustiť aj dva veľké projekty v Európe, plynovod Severný prúd 2 popod Baltské more do Nemecka a TurkStream do Turecka a južnej Európy.

Akú cenu Čína za dodávky plynu cez Silu Sibíri zaplatí, nie je známe. K tomu sa v pondelok nevyjadril ani Putin, ani Si Ťin-pching. Moskva zároveň rokuje s Pekingom o zvýšení dodávok plynu prostredníctvom ďalších ciest, v tomto smere však kontrakty zatiaľ uzatvorené neboli.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo