Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. december 2019, 13:48

Rusko a Čína uviedli do prevádzky plynovod Sila Sibíri

Rusko a Čína uviedli do prevádzky plynovod Sila Sibíri

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo), vicepremiér Dmitrij Kozak (uprostred) a ruský minieter energetiky Alexander Novak (chbtom) sledujú cez telemost spustenie prevádzky plynovodu v Soči 2. decembra 2019. Foto: TASR/AP

Podľa Putina by projekt mal prispieť k zvýšeniu vzájomného obchodu medzi krajinami do piatich rokov na 200 miliárd USD (182,12 miliardy eur).

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching v pondelok slávnostne uviedli do prevádzky plynovod medzi Ruskom a Čínou Sila Sibíri, ktorý bude prepravovať zemný plyn z nálezísk na východe Sibíri do severovýchodnej Číny.

Ako uviedol ruský prezident počas slávnostného spustenia plynovodu prostredníctvom telemosta, projekt by mal prispieť k zvýšeniu vzájomného obchodu medzi krajinami do piatich rokov na 200 miliárd USD (182,12 miliardy eur).

Plynovod bude prepravovať zemný plyn z ložísk Čajandinskoje a Kovykta. Od projektu, ktorý by mal Číne dodávať ročne okolo 38 miliárd kubických metrov plynu a fungovať by mal zhruba tri desaťročia, si Moskva sľubuje získanie približne 400 miliárd USD do štátnej pokladnice.

Sila Sibíri má okrem toho pomôcť Moskve zmierniť závislosť od európskych trhov a čiastočne riešiť aj dôsledky sankcií Európskej únie voči Rusku za anexiu Krymu a konflikt na východe Ukrajiny. Napriek tomu Moskva plánuje čoskoro spustiť aj dva veľké projekty v Európe, plynovod Severný prúd 2 popod Baltské more do Nemecka a TurkStream do Turecka a južnej Európy.

Akú cenu Čína za dodávky plynu cez Silu Sibíri zaplatí, nie je známe. K tomu sa v pondelok nevyjadril ani Putin, ani Si Ťin-pching. Moskva zároveň rokuje s Pekingom o zvýšení dodávok plynu prostredníctvom ďalších ciest, v tomto smere však kontrakty zatiaľ uzatvorené neboli.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 38 minútami

Predseda Smeru Robert Fico označil predsedu parlamentu Borisa Kollára za mafiána a jeho odvolávanie prirovnal k cirkusu. „Nevidíme dôvod, prečo by sme mali vystupovať v diskusii," povedal Fico s tým, že kauza diplomovej práce je to posledné, čo ich trápi. Dodal, že ak sa poslanci rozhodnú hlasovať, majú voľnú ruku. Ak by sa on rozhodol hlasovať, určite by bol podľa vlastných slov za odvolanie Kollára.

pred hodinou

Predseda Smeru Robert Fico žiadal doplniť do programu schôdze návrh na riešenie personálnych zmien vo výboroch. Tvrdí, že vystúpením 11 poslancov zo Smeru-SD títo stratili právo na predsednícke pozície v kontrolných výboroch. Predseda parlamentu Boris Kollár reagoval tým, že v zmysle rokovacieho poriadku musia byť procedurálne návrhy predložené pred začatím schôdze, a o návrhu Fica teda hlasovať nedal. (TASR)

pred 2 hodinami

Boris Kollár otvoril zasadnutie parlamentu a podal návrh na hlasovanie o jeho zotrvaní vo funkcii predsedu. Poslanci majú rokovať aj o takzvanom podnikateľskom kilečku, zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora či o štyroch návrhoch novelizácie interrupčného zákona. (TASR)

pred 3 hodinami

Trhová hodnota amerického výrobcu elektrických áut Tesla sa zvýšila na 170 miliárd dolárov, upevnila si tak pozíciu najväčšej automobilky v USA. Ide o hodnotu, ktorá prevyšuje trhovú kapitalizáciu všetkých troch konkurenčných automobiliek General Motors, Ford a Fiat Chrysler dohromady. (TASR)