Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
03. december 2019

Fico na nás vypustil fešácky aj zbesilý Smer

Ale ani najlepší marketing nevylieči mocou a korupciou skazenú stranu, ktorá je vo fáze pozvoľného úpadku.
Fico na nás vypustil fešácky aj zbesilý Smer

Nový marketing strany o „novom Smere“, „o zodpovednej zmene“, ktorý je ušitý na osobu premiéra Petra Pellegriniho, je v zásade tým najšikovnejším trikom, s akým mohol Smer vyrukovať do volieb.

Ešte začiatkom leta, keď to v Smere vrelo po košickej vzbure a médiá boli plné špekulácií, či Pellegrini vôbec ostane v strane alebo sa odtrhne k Druckerovi, sme tipovali, že vzbura vyšumí a pomery sa utrasú takto: Fico, ktorý nemá v povahe vnútrostranícke spory hrotiť, ale tlmiť, uzavrie s Pellegrinim kompromis, ktorý nenaruší Ficovu mocenskú dominanciu a zároveň zaistí populárnemu premiérovi zdanie dôstojnosti. Teda mu dovolí do prvej desiatky nanominovať svojho človeka, a to hneď za Ľuboša Blahu.

To všetko sa v uplynulých dňoch odohralo, sekli sme sa len v tom, že Pellegriniho človek v prvej desiatke (Matúš Šutaj Eštok, ktorý šéfuje Úradu vlády), nie je za, ale jedno miesto pred Blahom.

Chcete zmenu? My sme zmena

Robert Fico má naďalej stranu pod kontrolou, občas si užije, ako Pellegrinimu uštedrí verejný štuchanec – napríklad s reformou zdravotníctva – ale inak si dáva pozor, aby to nepreháňal.

V polovici augusta Fico vo videu na svojom facebooku avizoval, že pre Smer budú okrem masívnej finančnej podpory mladých rodín dôležité aj ďalšie dve témy, a to ústavný zákaz adopcie detí homosexuálnymi pármi, ako aj spôsob, akým zakázať registrované partnerstvá. Keď to Fico vyhlasoval, vedel, že tým vytáča budúceho lídra kandidátky Pellegriniho, ktorý je na celú kultúrno-etickú agendu priam alergický. Napokon z toho nič nebolo, Smer neprišiel s nijakým ústavným návrhom, Fico len naprázdno napol tetivu, viac to nesilil.    

Pre ego Pellegriniho je najväčším zadosťučinením vizuál predvolebnej smeráckej kampane, „nový Smer,“ „ #Pellegrini 2020“, „zodpovedná zmena“.  Ficovi to zrejme padlo zaťažko, aj preto používa na facebooku verziu, kde je zobrazený aj on, samozrejme, ako ten, ktorý v popredí velí a vizuálny hrdina kampane mu oddane načúva.

Samozrejme, ani tentoraz nejde Smer do kampane poslepiačky. Stranícki spindoktori posledné mesiace testovali nálady voličov, vnímali, že hlavnou témou volieb bude zmena. A tak prišli v Smere na to, že dvanásť rokov vládnuca strana urobí najlepšie, ak si v kampani slogan zmeny uzurpuje ako prvá. Smer to nerobí len na efekt, „zodpovednou zmenou“ cieli na širšiu masu svojich potenciálnych voličov.

To sú v prvom rade tí, ktorí Ficovu stranu volili pred štyrmi rokmi, potom sa však zneistili či znechutili a podľa prieskumov sa najmä po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice od Smeru odpútali. V princípe ide o štvrtinu voličov, ktorých Smer stratil od roku 2016, no v centrále veria, že aspoň časť z nich môže dobre zvolený marketing pritiahnuť späť.

Samozrejme, nejde o voličov, ktorí by si želali ten typ antismeráckej zmeny, aký hlása súčasná opozícia na čele s Kiskom či PS/Spolu, ale zväčša nejde ani o voličov, ktorých by dokázal osloviť Kotlebov nacionalistický front. Týchto bývalých voličov Smeru možno nájsť dnes skôr v skupine nevoličov alebo v tábore, ktorý rozmýšľa nad voľbou SNS, Harabinovej Vlasti či Kollárovej strany Sme rodina. Fico si vyhodnotil ako isté riziko odlevu aj Druckerovu Dobrú voľbu, preto o svojom exministrovi zdravotníctva zrazu posmešne hovorí ako o najlenivejšom ministrovi, akého kedy poznal.

Ficovi padol pellegriniovský vizuál kampane zrejme zaťažko, ale zmieril sa s ním z dôvodu, že vníma spoločenskú frustráciu a široko zdieľanú túžbu po zmene. Teda dve silné emócie, ktoré hrajú proti starému establišmentu. Smer chce tomu čeliť tým, že zmenu, ktorú ponúka súčasná mnohočlenná opozícia, bude označovať za chaotickú, zlepencovú, na piedestál postaví zodpovednú zmenu. Tú bude pred jadrom aj obalom voličov Smeru reprezentovať na bilbordoch a v diskusiách primárne Pellegrini (sekundárne aj veľmi zručný komunikátor Erik Tomáš) a na facebooku najväčší skokan smeráckej kandidátky Ľuboš Blaha.

Starý a nový Smer

Problém Smeru je v tom, že ani ten najlepšie premyslený marketing nemá magické účinky. Začiatkom tohto roka nasadila strana do prezidentských volieb sympatického a škandálmi nezaťaženého Maroša Šefčoviča. Krátko po ohlásení jeho kandidatúry to pôsobilo ako ďalší Ficov geniálny ťah. No eurokomisár so širokým úsmevom bol pre voličov zmeny – a tú predstavovala nielen Čaputová, ale aj Harabin či Kotleba – na konci dňa opäť len nenávideným či nechceným smerákom. Šefčovič si napokon vydýchol, že sa prehupol aspoň do druhého kola.

Iste, parlamentné voľby majú iný charakter, pre Smer je kľúčové, aby sa dostal nad 20 percent, respektíve čo najviac nad 20 percent. Pre Smer však februárový výsledok nie je ani tak otázka jedného volebného zisku, ale skôr otázka prežitia.  

Strana sa už dávnejšie ocitla vo fáze ťažko zadržateľného úpadku, hoci jej jednotlivé molekuly sú politicky životaschopné.  Dnes koexistujú vedľa seba tri Smery, ktorých spoločným záujmom je tento pozvoľný úpadok vo februári 2020 zvrátiť, ale pokiaľ sa vytýčený cieľ nepodarí, bude to mať do vnútra vládostrany trieštivé účinky.

Ten prvý Smer, nazvime ho Smer hlavného prúdu, tvorí Robert Fico a jeho okolie. Tento Smer sa nám priamo prihovára z videa Počiatek – Trnka, bilbordový fešák so strniskom je vizuál, ale toto je podstata.

Bol to Robert Kaliňák, Ficov niekdajší korunný princ, ktorý dotiahol svojho biznis partnera Počiatka na najvyššie poschodia moci. Pred pätnástimi rokmi bol Ficov pôvodný kandidát na ministra financií istý Igor Šulaj, ale po tom, čo sa mu Ivan Mikloš v televíznej debate vysmial, že počíta ako účtovník Fantozzi, Šulaj už nebol pre Smer použiteľný. Počiatek nebol Fantozzi, naopak, bol bystrý, rýchlo pochopil podstatu štátnych financií, ale jeho hlavný úžitok nielen pre Kaliňáka bol v tom, že rozumel aj všeličomu inému – na videu s Trnkom sme videli naživo presne toho autentického Počiatka, o ktorom roky kolovali nezverejniteľné legendy.

Počiatek nie je chvastúň ani exces zo starých čias, ako teraz v Smere klamú telom, exminister financií a dopravy bol pákou Ficovho režimu.

Potom je tu druhý Smer, ktorý sa bojí nezastaviteľnosti úpadku prvého Smeru a chce prežiť v novej dobe ako akceptovaná súčasť veľkej zmeny. Tento Smer stelesňuje premiér Pellegrini, ktorý sa chce páčiť Bratislave aj médiám, najradšej by vládol spolu s PS/Spolu a Andrejom Kiskom. O Ficovi straníci vedia, že týmto druhým Smerom opovrhuje, keďže vie, že je pripravený ho kedykoľvek zradiť, pre neho sú to navyše aj slniečkari a slabosi, ktorí nerozumejú tvrdému politickému remeslu.

Inzercia

Slabinou tohto druhého Smeru je, že jadrom jeho podstaty je iba účel. Pellegriniho najväčší ministerskí spojenci, Richard Raši a Peter Žiga, patria predsa k rovnakému plemenu ako Počiatek.  

Utrhnutý z reťaze – ale na Ficovom dvore

Okrem týchto dvoch Smerov je tu ešte avantgarda, ktorá pracuje v službách prvého Smeru, ale ak sa raz dom zrúti, bude mať šancu prežiť aj v inom skupenstve. Fico ho pre svoje potreby nechal celkom utrhnutého z reťaze – v EÚ nenájdeme iného predsedu parlamentného výboru, ktorý by na prezidenta svojej krajiny používal jazyk ako Ľuboš Blaha („barbie“, „blondínka“, „opička Veľkého brata“).

V deň 30. výročia pádu komunizmu Blaha zverejnil video, ktoré videlo vyše 350-tisíc ľudí, poďakoval sa v ňom za všetko, čo komunisti urobili po roku 1948 pre Slovensko, vyzdvihol, že kým za komunizmu stáli na čele štátu osobnosti ako Husák, za kapitalizmu nám vládnu povaľači ako Václav Havel a blondínky ako Čaputová, alebo spomínal, že kým za socializmu ľudia chodili pokojne demonštrovať na prvé máje, dnes na demonštráciách vulgárne hejtujú politikov.

V normálnejších časoch by bolo takéto primitívne video, ktoré nahovoril šéf výboru pre európske záležitosti, škandálom. Na konci roka 2019 nespôsobilo nič, pretože zdivočený šéf výboru, ktorého skutočný líder strany povýšil na svoje volebné eso a dovolil mu nemať žiadne zábrany, je len jedným zo symptómov doby.

Fico prostredníctvom Blahu nepestuje ani tak nostalgiu za komunizmom, skôr jedným okom žmurká do budúcnosti. Smer neponúka len „zodpovednú zmenu“, ktorá sa tvári štátnicky, ale svojou zbesilou avantgardou vystavuje aj zmes vulgárneho sociálneho populizmu a tribalizmu, v jednom podmaze sa tak snúbi včerajší husákovský socializmus a novodobý nacionalizmus. Blaha by mohol pokojne vystúpiť na jednom mítingu s Milanom Mazurekom, vlastne by už išlo o súrodý celok, červená by dopĺňala hnedú, aj to je súčasť vedomého Ficovho kalkulu pre budúcu záchranu. 

Robert Fico rozohral svoju šiestu predvolebnú hru, ktorá prvýkrát nie je postavená na ňom, lebo by to bola istá prehra. Takéto príbehy sa nezvyknú končiť dobre. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.