Zo Sýrie ušli viac ako 4 milióny ľudí

Sýrčania utekajú dokonca aj do Iraku. Podľa UNHCR ide o najväčšiu utečeneckú krízu za uplynulých 25 rokov.

„Ide o najväčšiu skupinu utečencov z jedného konfliktu v priebehu jednej ľudskej generácie,“ povedal António Guterres, bývalý portugalský premiér a posledných desať rokov šéf UNHCR. Guterres hovorí, že je to najväčšia kríza pod mandátom jeho organizácie.

Konflikt v Sýrii trvá štyri roky a stále nestráca na intenzite. Len za posledných desať mesiacov ušiel zo Sýrie milión ľudí, celkovo je podľa UNHCR v okolitých štátoch Sýrie 4 013 000 ľudí.

Najviac z nich, vyše 1,8 milióna, žije v utečeneckých táboroch na východe Turecka. Najväčší podiel však tvoria utečenci v Libanone, kde ich dnes žije 1 172 753, čo znamená, že na štyroch občanov (vrátane detí a starcov) pripadá v tejto krajine jeden utečenec. Ďalších 629 128 utečencov našlo dočasné útočisko v Jordánsku, takmer 250-tisíc utieklo do Iraku a 132 375 žije v Egypte. Správa UNHCR pritom nezahŕňa ďalších 270-tisíc Sýrčanov, ktorí už požiadali o azyl v Európe a tisíce ďalších, ktorí sú na úteku.

Navyše, podľa správy UNHCR ďalších 7,6 milióna ľudí v Sýrii muselo opustiť svoje domovy a sú vnútornými imigrantmi. Možno očakávať, že časť z nich sa pokúsi o útek alebo vycestovanie za svojimi príbuznými. Pri týchto číslach treba mať na pamäti, že do Sýrie pred vypuknutím tamojšej občianskej vojny ušli státisíce irackých kresťanov.

UNHCR odhaduje, že do konca roka opustí Sýriu asi 4,27 milióna ľudí. Od začiatku konfliktu v bojoch medzi islamistami a sýrskou vládou zahynulo 220 000 ľudí.

Slovensko a strednú Európu by však malo znepokojovať ešte niečo. Podľa odhadov až dve tretiny utečencov dnes mieria do Európy cez Balkán.

-jd-

Foto: flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo