Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
27. novembec 2019

Obrana parlamentu

O tom najdôležitejšom sa nehovorí: sledujte zákon o bití srdca.
Obrana parlamentu

Protest opozičných poslancov proti vyradeniu zákonov zo schôdze. Foto: J. Kotian/TASR

Posledný polrok pred voľbami (plus-mínus) býva najzaujímavejší čas v slovenskom parlamente. Zvyknú prejsť aj zákony, ktoré by inak nemali šancu. A vedia vyniknúť aj poslanci, ktorí inak trpia pod (či mimo) mechanizmom (-mu) koaličnej väčšiny. Napríklad svojho času taký Ján Langoš, ktorý vedel ku koncu volebného obdobia presadiť zákon o ÚPN alebo zrušenie dedičskej dane, ale príkladov by bolo viac.

V slovenskom parlamente v poslednom polroku, niekedy roku, podľa stavu koaličnej väčšiny, ožíva duch skutočného parlamentarizmu. Je to dobrý čas a dobrá príležitosť, všetko vďaka blížiacemu sa termínu volieb.

Preto je včerajší návrh poslanca Fica a vyradenie všetkých opozičných návrhov zákonov z veľkej časti v prvom čítaní škodlivá vec. Platí to aj napriek tomu, že niektoré zákony by už nestihli prejsť, pretože vznik ad hoc väčšiny pri ich podpore by mal aj tak efekt a dosah na ich neskoršie schválenie. Celkom osobitne sa to týka zákona Lex Haščák.

A je to tiež prejav arogancie moci. Každý poslanec a v každom momente má právo, aby sa o jeho návrhu hlasovalo. Vyradenie bez hlasovania protirečí duchu parlamentu a uráža daného politika aj jeho voličov.

Ak ale berieme vyššie napísané vážne, treba upriamiť pozornosť na zákon, ktorý je momentálne v druhom čítaní a má teda šancu byť riadne schválený. Ide o zákon poslankýň SNS, ktoré chcú zvýšiť informovanosť žien pred potratom.

Ten zákon, ktorý spochybnil primár Záhumenský a ktorý vyvolal búrlivú diskusiu, odborné aj ideologické polemiky. Sledovať tento zákon je dôležité z viacerých dôvodov.

Po prvé preto, že vychádza v ústrety pro-choice argumentácii pri potratoch. Tie nijako nezakazuje ani neobmedzuje, iba dáva ženám viac informácií, aby sa mohli rozhodnúť. Mohli by sme ho pracovne volať zákon o racionálnej voľbe.

Ak sa poslanci rozhodnú prikloniť k pre mnohých z expertov pochybnému argumentu o škodlivosti ultrazvuku v ranom štádiu, stále je tu široká možnosť, ako zákon s tou istou ideou upraviť a podporiť. Žena môže dostať do ruky maketu svojho dieťaťa v danom štádiu vývoja, aby vedela, o čom sa rozhoduje, alebo jej môžu pustiť prednahratý ultrazvuk či krátky film z DVD, kde uvidí vývoj plodu od momentu, keď začne biť srdce, bude vidieť, ktoré orgány a o koľko dní či týždňov sa vyvinú. V dobe, keď animovaný film vieme využiť na občiansku výchovu, prezentácie v múzeách či spracovanie historických tém, na ktoré nám chýbajú originálne záznamy, je to maličkosť.

Ak takúto debatu liberálni poslanci odmietnu, nemajú viac právo, aby sme ich postoj nazývali pro-choice, nejde im totiž o možnosť voľby, ale o právo na zabitie neželaného dieťaťa.

Inzercia

Po druhé, druhé čítanie tohto zákona je dôležité aj z ďalšieho dôvodu. Ide o suverenitu parlamentu v inom, azda ešte dôležitejšom zmysle.

Zákon totiž vzbudil pozornosť nadnárodných lobistických organizácií, ktoré bojujú za potláčanie niektorých ľudských práv, ktoré v uplynulom čase vyvíjajú nátlak, aby nebol prijatý.

Nie je to po prvý- ani poslednýkrát, zápas o niektoré hodnoty nie je rovný, stav na národnej úrovni totiž zásadne ovplyvňuje nátlak z nadnárodnej úrovne.

Ten práve rastie a bude testom pre klub SNS aj ďalších, ktorí zákon v prvom čítaní podporili. V niečom podstatnom je tento zápas s nadnárodnými lobistami aj zápasom o demokraciu a suverenitu nášho parlamentu. Čím otvorenejšie a sebavedomejšie ho povedieme, tým lepšie pre nás aj budúcnosť.

Po tretie, hlasovanie o zákone a prístup k tejto téme má osobitný význam kvôli centrálnej myšlienke, ktorou je bitie srdca. Táto idea môže zmeniť prístup k ochrane nenarodeného života v blízkej budúcnosti. Mení totiž nastavenie verejnosti, vytvára novú väčšinu – takmer 2/3 populácie odmietajú v takomto prípade právo na potrat, bitie srdca teda dokáže zaujať presvedčivým a nespochybniteľným spôsobom, čo mení celý prístup k téme.

Poslankyne z SNS, ktorý tento zákon predkladajú, ale aj ďalší, ktorí ho podporujú a snažia sa o jeho vylepšenie a presadenie, tí všetci nesú zodpovednosť za to, aby sa táto idea neskompromitovala. Aby bolo pri najbližšom momente opäť možné predložiť Krajniakov zákon, ktorý bol pri prvom pokuse neúspešný, aby sa na tento moment zameralo pro-life hnutie, aby sa stalo témou ďalšieho pochodu, vzdelávacích programov, filmov a podobne.

Ide o veľa.

Odporúčame