Britská ministerka: Nedeľa bola mizerný deň, kým neotvorili obchody

Veľká Británia sa chystá rozšíriť nedeľné otváracie hodiny obchodov. Najväčší obchodný reťazec Tesco je proti. Dnes je nedeľný predaj obmedzený na šesť hodín.

Britský minister financií George Osborne avizoval, že plánuje uvoľniť zákony upravujúce nedeľné obchodovanie. „Dokonca aj dve desaťročia od prijatia zákona Sunday Trading, chuť nakupovať v nedeľu stále rastie,“ citoval Osborna britský denník The Telegraph. Podľa jeho slov obrat za nedeľu rastie rýchlejšie ako za sobotu.

Britská ministerka pre menší biznis Anna Soubre návrh svojho kolegu háji. Pre BBC Radio 4 povedala, že pre jej generáciu bola nedeľa najmizernejším dňom v týždni. „Jediné, na čo sa ľudia zvykli tešiť, bol rozhlasový program Sing Something Simple,“ vyhlásila.

Otváracia doba v nedeľu je pre väčšinu obchodov obmedzená na šesť hodín. Iba obchody s rozlohou menej ako 280 metrov štvorcových, ktoré predávajú len najnutnejší tovar, môžu mať otvorené dlhšie. Po novom by mali o dĺžke otváracích hodín rozhodovať starostovia a miestne zastupiteľstvá. Ministerstvo financií predpokladá, že pribudne takmer 3 000 pracovných miest a tržby vzrastú o viac ako 200 miliónov libier ročne. Nové opatrenia by mali schváliť na jeseň.

Cirkvi a Tesco sú proti

Odporcovia varujú, že uvoľnenie pravidiel zasiahne už slabnúcu návštevnosť cirkví. Anglikánska cirkev so zmenou nesúhlasí. Návrh sa nepozdáva ani najväčšiemu obchodnému reťazcu Tesco. „Aj keď oceňujeme výhody na obmedzenej báze, ako boli počas olympijských hier v roku 2012, predovšetkým myslíme na to, aký to bude mať dopad na našich kolegov. Neplánujeme meniť svoju súčasnú pozíciu," vyhlásilo Tesco. Obchodná sieť Morrisons zas vyzvala vládu, aby „načúvala zákazníkom“.

Podľa ministerky Soubre sú odporcovia zmien spiatočnícki. „Ľudia, ktorí sú proti zrušeniu zákonov nedeľného obchodovania, sa vracajú späť do sveta, ktorý pravdepodobne ani neexistoval,“ povedala. „Môžete mať aj rodinný život, aj si užiť nakupovanie,“ dodala.

Podľa slov ministerky všetky svetové hlavné mestá rozširujú otváracie hodiny v nedeľu. „Musíme byť schopní konkurovať veľkým mestám, ako je Paríž. Londýn je nádherné hlavné mesto a chceme ľudí uistiť, že je najlepšie na svete," povedala Soubre.

Zaviesť nedeľné nakupovanie sa pokúsila už aj vláda Margaret Thatcherovej v roku 1986. Zamietli ho však konzervatívni poslanci, ktorí návrh považovali za hrozbu pre rodinný život a účasť na bohoslužbách. Nedeľné obchodovanie povolil až zákon, ktorý vstúpil do platnosti v roku 1994 po dlhom zápase zo strany podnikateľskej komunity.

Monika Ostrovská

Foto: flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo