Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. novembec 2019, 14:28

Opozícia sa búri. Chce iniciovať mimoriadnu schôdzu pre presunuté návrhy zákonov

Opozícia sa búri. Chce iniciovať mimoriadnu schôdzu pre presunuté návrhy zákonov

Foto – TASR/Jakub Kotian

O presunutie poslaneckých návrhov, ktoré sú väčšinou v prvom čítaní, na nasledujúcu schôdzu požiadal poslanec Robert Fico. Odôvodnil to potrebou rozsiahlejšej diskusie k schvaľovaniu štátneho rozpočtu na budúci rok.

Opozícia zbiera podpisy na iniciovanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR pre odsunutie viacerých návrhov zákonov. Informovala o tom poslankyňa Jana Cigániková (SaS) na spoločnej tlačovej konferencii predstaviteľov opozície po tom, ako plénum rozhodlo hlasovaním o presunutí viac ako polovice návrhov zákonov predložených na 53. schôdzu NR SR.

Opoziční politici zdôraznili potrebu prerokovania návrhov zákonov, ide podľa nich o ich ústavné právo.

„Nedovolia nám pracovať. Chceme podávať návrhy a dobré návrhy zákonov. Mohli sme veľa vecí zmeniť aj na tejto schôdzi,“ skonštatovala Cigániková. Poukázala na to, že opozícia bola rozhodnutá hlasovať za viaceré z odsunutých návrhov, ktoré boli podľa jej slov dobrými návrhmi.

„Tento útok na naše základné ústavné práva, keď reprezentujeme našich voličov a občanov SR, je bezprecedentný,“ podotkol líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Skonštatoval, že poslanci sú platení a aj volení na to, aby predkladali návrhy zákonov, ktoré majú pomôcť občanom.

Líder OĽaNO si myslí, že poslanci by dokázali vytvoriť priestor na aktuálnej schôdzi na dostatočné prerokovanie návrhu rozpočtu verejnej správy na ďalší rok aj bez presunutia týchto bodov. Matovič zároveň avizoval, že ak im koalícia odmietne otvoriť mimoriadnu schôdzu na prerokovanie ich predložených návrhov, budú iniciovať odvolanie premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD).

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský v konaní koalície nevidí logiku. Tvrdí, že koalícii sa o návrhoch opozície jednoducho nechcelo rokovať. Poukázal na to, že koalícia má stále väčšinu v pléne, preto mohla opozičné návrhy jednoducho odmietnuť pri hlasovaní.

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý podotkol, že NR SR má v zmysle rokovacieho poriadku rokovať o predložených návrhoch. „Také niečo, že už nebude schôdza, o tom nerozhoduje predseda parlamentu Andrej Danko (SNS), o tom rozhodujú poslanci,“ skonštatoval s tým, že stačí 30 podpisov poslancov, aby mohli iniciovať zvolanie schôdze.

O presunutí viac ako polovice návrhov zákonov predložených na aktuálnu 53. schôdzu parlamentu rozhodli poslanci v utorok hlasovaním v pléne. Ide o poslanecké návrhy, ktoré sú väčšinou v prvom čítaní.

Procedurálny návrh predložil predseda Smeru-SD Robert Fico. Odôvodnil ho potrebou rozsiahlejšej diskusie k schvaľovaniu štátneho rozpočtu na budúci rok.

Presun návrhov zákonov je v súlade s ústavou, reaguje Fico

Presunutie desiatok návrhov zákonov z aktuálnej schôdze parlamentu na ďalšiu schôdzu je podľa poslanca a predsedu koaličného Smeru-SD Roberta Fica v súlade s Ústavou SR aj rokovacím poriadkom parlamentu. Povedal to na utorkovom tlačovom brífingu. O tom, že o návrhoch, ktoré sú v prvom čítaní, sa nebude rokovať, sa podľa Fica dohodli lídri na koaličnej rade.

„Platí zásada, že ak sú na konci volebného obdobia predložené zákony, ktoré nie je možné dorokovať, tak o týchto zákonoch sa nemôže rokovať,“ povedal Fico novinárom s tým, že opozícia síce tvrdila, že presunutie návrhov je protiústavné, ale nevedela povedať v čom.

Inzercia

Podľa Fica chcú poslanci opozície zneužiť parlament na predvolebnú kampaň, lebo vedia, že ich zákony sa nedajú dorokovať.


Foto – TASR/Jakub Kotian

Šéf Smeru-SD uviedol, že aktuálna schôdza je poslednou v tomto volebnom období, ak bude ďalšia schôdza, má sa podľa neho napríklad týkať vrátených zákonov či návrhov v skrátenom legislatívnom konaní. Dodal tiež, že premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) ho informoval, že v zrýchlenom režime napríklad predloží avizovaný legislatívny návrh na očistenie justície.

„Nemáme žiadny dôvod dovoliť opozícii, aby si z NR SR robili predvolebný míting,“ reagoval Fico na návrh opozície, ktorá chce iniciovať mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej by sa presunuté návrhy prerokovali. Ak takýto návrh príde, Smer-SD ho podľa Fica nepodporí.

Nebude sa diskutovať ani o Lex Haščák

Poslanci budú na aktuálnej schôdzi rokovať o zákonoch vrátených prezidentkou, vládnych návrhoch zákonov, ako aj o návrhoch, ktoré sa týkajú štátneho rozpočtu. Na programe tiež zostávajú poslanecké návrhy, ktoré sú v druhom čítaní.

Plénum tak nebude rokovať napríklad o návrhu poslankyne Evy Antošovej (SNS), ktorý by zakázal držanie psa na reťazi. Návrh novely zákona o veterinárnej starostlivosti sa nachádza v druhom čítaní.

Poslanci tiež nebudú rokovať o obrannej a bezpečnostnej stratégii, ktorú do parlamentu predložili nezaradení poslanci. Takisto bol presunutý aj návrh zákona poslancov za Most-Híd, ktorým by chceli kodifikovať posunkový jazyk. Rokovať nebudú ani o opozičných novelách, ktorými chcú poslanci meniť rokovací poriadok.

K téme
Lex Haščák podporili Za ľudí i KDH, podľa Fica je zákon čistým populizmom Zdieľať

Plénum nebude okrem iného rokovať ani o tzv. Lex Haščák, čiže o návrhu zákona o osobitných opatreniach na usporiadanie konfliktu záujmov v oblasti zdravotníctva. Predložili ho nezaradení poslanci Miroslav Beblavý, Lucia Žitňanská, Martin Poliačik, Viera Dubačová a Alan Suchánek.

Zákonodarcovia tiež rozhodli, že o troch návrhoch zákonov z dielne ministerstva zdravotníctva vrátane stratifikácie nemocníc budú poslanci hlasovať v utorok 3. decembra o 17.00 h.

V reakcii na presunutie bodov navrhol predseda OĽaNO Igor Matovič uznesením NR SR „odsúdiť diktátorské praktiky“ poslancov Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd. Tvrdil, že ide o porušenie demokratických práv opozície. Návrh v pléne neprešiel.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

V tandeme s demokratickým kandidátom Joeom Bidenom bude v novembrových prezidentských voľbách kandidovať Kamala Harrisová. V prípade Bidenovho volebného víťazstva by sa Harrisová, kalifornská senátorka, stala prvou afroamerickou viceprezidentkou.

pred 4 hodinami
pred 4 hodinami

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas odmieta návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby sa na tohtoročnom summite krajín G7 zúčastnilo aj Rusko. Nesúhlas vyjadrili aj Kanada, Francúzsko a Británia.

pred 4 hodinami

Výbuch v Bejrúte si podľa najnovšej bilancie vyžiadal najmenej 171 mŕtvych a vyše 6 000 zranených. Následná tlaková vlna spôsobila v meste obrovské materiálne škody. Bez strechy nad hlavou je takmer 300-tisíc obyvateľov.

pred 5 hodinami

Nemecký futbalový klub 1. FC Kolín zrušil členstvo fanúšikovi, ktorý namietal proti vyobrazeniu mešity na dresoch. Tie majú po novom vyšité okrem katedrály, rieky Rýn a ďalších dominánt mesta aj mešitu. Priaznivec napísal do klubu, že sa „nedokáže stotožniť s mešitami a moslimami“, Kolín zareagoval jeho vylúčením zo svojich štruktúr.

pred 7 hodinami

UEFA zrušila utorňajšie finále predkvalifikácie Ligy majstrov 2020/2021 medzi FC Linfield a FC Drita. Kosovský tím putoval do karantény vo Švajčiarsku po tom, ako mal už jeho druhý hráč pozitívny test na koronavírus. Linfield zo Severného Írska zrejme postúpi bez boja do 1. predkola Ligy majstrov, v ktorom by sa mal na budúci týždeň stretnúť s Legiou Varšava.

pred 7 hodinami

V Pezinku sa stretol predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta s novovymenovaným predsedom Špecializovaného trestného súdu Jánom Hrubalom. Prvé stretnutie bolo zamerané na budúcu spoluprácu medzi oboma súdmi.