Prečo Bugár nechce SMK v parlamente

Predseda SMK József Berényi by rád vytvoril predvolebnú koalíciu s Bélom Bugárom. Ako povedal pre agentúru TASR, väčšina Maďarov by to uvítala. Bugár je však ostro proti.

"Most-Híd jasne deklaroval, že o prípadnej spolupráci s SMK môže rokovať až po marcových voľbách," povedal pre TASR hovorca Bugárovej strany. Ten istý Most-Híd pritom hovorí, že s SMK by dokázali spolu vládnuť, a teda vytvoriť koaličnú vládu. Ako tomu rozumieť?

Prvým dôvodom, prečo Bugár nechce predvolebnú koalíciu s SMK, je jeho politický štýl. Bugár by SMK najradšej zlikvidoval, nie zachraňoval. Má to viacero dôvodov, niektoré sa týkajú minulosti, najmä jeho potupnej prehry s Pálom Csákym na sneme SMK, iné budúcnosti.

Maďarský premiér Viktor Orbán dlhodobo do politiky SMK zasahoval, po vzniku Most-Híd s ním však Bugár na slovenskom území spor vyhral a Orbánov vplyv na tunajšiu maďarskú menšinu výrazne znížil. Keby sa do parlamentu vrátila SMK, vrátil by sa s ňou aj aktívnejší Orbán, a to si Bugár neželá.

Druhým dôvodom je Bugárova pozícia v domácom politickom spektre. SMK by mu mohla komplikovať vytvorenie koalície s KDH, Sieťou či Smerom. Maďarská dvojkoalícia by síce mohla mať viac percent, a teda viac poslancov, ale celkovo by mohla mať aj nižší vplyv. Ak by po voľbách nefungovala spoločne ako klub, bolo by to pre Most a vzťahy medzi dvomi maďarskými stranami ešte horšie. Najmä ak by jedna strana išla do vlády a druhá skončila v opozícii.

Tretím dôvodom sú čísla. Most-Híd mal v posledných troch prieskumoch agentúry Focus stabilnú podporu od 7,2 (apríl) cez 7,4 (máj) po 7,8 (jún) percenta hlasov. Naopak SMK osciluje od 4,0 percenta (apríl), cez 5,4 percenta (máj) po 4,3 percenta (jún). Bugárova strana začala so skorou kampaňou a pred voľbami by rada zaujala niekoľkými novými slovenskými menami, ktoré by zaujali bývalých voličov SDKÚ.

"Maďarská dvojkoalícia by mohla mať viac percent, ale celkovo aj nižší vplyv. Bugárovi by mohla SMK komplikovať vytvorenie koalície s KDH, Sieťou či Smerom."

Zdieľať

Bugár po príchode Lucie Žitňanskej, ktorá sa stala imidžovou dvojkou strany, oslovil aj niektorých ďalších známejších ľudí. Samozrejme, nikto z nich nesmie vystrašiť maďarských voličov, preto by mohlo ísť o ľudí, ktorí boli napríklad aktívni v kauze Hedvigy Malinovej a podobne. Keby teraz vytvoril koalíciu s SMK, mohol by na oslovovanie bývalých voličov SDKÚ zabudnúť.

Hoci všetky tri vyššie popísané dôvody majú svoju politickú logiku, je to zaujímavý paradox. SMK môže chýbať na vstup do parlamentu niekoľko málo tisíc hlasov. A ak sa do parlamentu nedostane, bude to aj vďaka Bugárovi. Keby bol v podobnej situácii nejaký slovenský opozičný politik, ktorý by odmietol vytvoriť koalíciu s takmer päťpercentnou ideovo blízkou stranou, čelil by v médiách aj na ulici tvrdej kritike. Bugár sa naopak mediálnej priazni teší. To však už nesvedčí len o jeho zásluhách, ale najmä o chybách SMK.

Jaroslav Daniška
Foto: TASR/Martin Baumann

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo