Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
08. júl 2015

Aj polygamisti chcú manželstvo

Nedávna legalizácia homosexuálnych manželstiev v USA môže zbúrať ďalšie tabu: polygamný zväzok z Montany sa po rozsudku amerického Najvyššieho súdu dožaduje, aby bol tiež štátom uznaný ako rodina manželov. O prípade informoval americký týždenník TIME. Jeho hlavnou postavou je Nathan Collier, bývalý...

Aj polygamisti chcú manželstvo

Nedávna legalizácia homosexuálnych manželstiev v USA môže zbúrať ďalšie tabu: polygamný zväzok z Montany sa po rozsudku amerického Najvyššieho súdu dožaduje, aby bol tiež štátom uznaný ako rodina manželov.

O prípade informoval americký týždenník TIME. Jeho hlavnou postavou je Nathan Collier, bývalý mormón, ktorého vlastná cirkev vraj exkomunikovala práve pre polygamiu (mormónska cirkev sa od mnohoženstva dištancuje od konca 19. storočia).

Collier totiž žije s dvomi ženami, Victoriu si zobral na úrade v roku 2000, s Christinou sa oženil cirkevne v tom istom roku, neskôr sa rozviedli, aby sa v roku 2007 zase cirkevne zobrali. Dnes žije trojica spolu v jednom dome, vychovávajú päť detí, vlastných či z predošlých vzťahov.

Collier sa však cíti byť diskriminovaný, keďže podľa súčasných zákonov si Christinu nemôže vziať aj úradne. „Sme šťastná, funkčná, milujúca rodina. (...) Nechcem redefinovať manželstvo. Nenútim nikoho žiť v polygamii. Chceme iba definovať manželstvo pre nás. Chceme len legitimitu.“

K téme:
Americký Najvyšší súd poprel sám seba

Inzercia

Zdieľať

Ak úrady v Montane neakceptujú jeho druhé manželstvo, Collier sa plánuje obrátiť na súd. Paradoxne, chce sa pritom oprieť o argumenty tej menšiny ústavných sudcov, ktorí hlasovali proti legalizácii homosexuálnych manželstiev a prehrali. Jedným z nich bol predseda Najvyššieho súdu John Roberts, ktorý sa v zamietavom stanovisku vyjadril, že ak majú právo na manželstvo homosexuálne páry, potom ho treba priznať aj polygamným zväzkom, pretože aj oni by mohli tvrdiť, že štát ich nerešpektuje a degraduje na občanov druhej kategórie.

Collierovi sa Robertsova argumentácia, ktorou sudca v skutočnosti varoval pred legalizáciou homosexuálnych manželstiev, zapáčila a chce sa s ňou presadiť. Čo dnes pôsobí ako úsmevná kuriozita, sa môže stať zajtra novým ľudským právom.

-mh-

Foto: Wikimedia

Odporúčame

Oplatí sa mať cirkev? V Rakúsku majú analýzu

Oplatí sa mať cirkev? V Rakúsku majú analýzu

Cirkev a rehoľné komunity majú dôležitý význam pre ekonomiku štátu. Tak znejú závery štúdie, ktorá porovnáva hospodársky prínos cirkvi a celospoločenské náklady na ňu.  Analýzu ekonomického prínosu cirkvi dalo vypracovať vedenie Rímskokatolíckej cirkvi v Rakúsku. Píšu o tom Lidové noviny, ktoré majú...