Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
25. novembec 2019

Po voľbách príde represia, nie plnenie sľubov

Prvá vec, s ktorou sa nová vláda stretne, bude nereálny rozpočet a verejné financie v horšom stave, ako tvrdia dnešné vládne dokumenty.
Po voľbách príde represia, nie plnenie sľubov

Minister financií Ladislav Kamenický počas tlačovej konferencie k rozpočtu na rok 2020, 14. októbra 2019 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Ostatným dvom vládam Roberta Fica sa podarila jedna minirevolúcia. Ak bol niekedy oprávnený slogan, že chcem európske verejné služby za východoeurópske dane, tak tie časy sú definitívne preč. 

Pred desiatimi rokmi sa často pripomínal malý podiel verejných financií v porovnaní s HDP. Podľa mnohých to bol dôvod, prečo krajina nevie financovať odvážnejšie reformy alebo zdravšie hospodáriť.

Počas posledných dvoch vlád Roberta Fica tu došlo k viditeľnej zmene. Pred desiatimi rokmi sa výnosy verejných financií hýbali medzi 34 až 35 percentami HDP, za posledné tri roky dosahujú úroveň blízku 41 percentám HDP. V raste miery prerozdelenia bolo Slovensko európskym skokanom.

Zatiaľ čo v sociálnom systéme došlo k viacerým viditeľnejším zmenám, očakávania v oblasti financovania náročnejších reforiem sa nenaplnili. A čo viac, napriek tomuto rastu v príjmoch rozpočtu bude Slovensko najbližšie roky opäť bojovať s deficitom vo verejných financiách.

Finta už nefunguje

Tretia vláda Smeru sa pri hospodárení a zostavovaní rozpočtu mohla spoliehať na efekt rastovej fázy cyklu ekonomiky. Znamenalo to, že v roku 2017 aj v roku 2018 sa ekonomike darilo lepšie, ako sa počítalo v rozpočte. Nejde len o samotný rast HDP, ale aj o to, ako sa prenášal do zamestnanosti či výberu daní. Tu sa napríklad ukázalo, že na výraznejšiu tvorbu pracovných miest stačil menší rast, ako bol dlhodobý priemer.

Tak sa pravidelne stávalo, že hoci vláda nedodržiavala výdavkovú stranu rozpočtu, príjmová to dokázala vykompenzovať. Stal sa z toho modus operandi. Vláda mohla byť rozšafnejšia, ako plánovala, a aj tak dosahovala relatívne malú sekeru. Tento stav niesol so sebou luxus, že o niektorých opatreniach, napríklad školské obedy zadarmo, sa dalo debatovať viac v rovine filozofickej ako v rovine, či si to štát môže dovoliť.

Akurát že toto funguje len v stúpajúcej fáze hospodárskeho cyklu. A tá sa nateraz skončila.

Na sklonku tohto roka vieme, že ekonomika vzrastie oveľa menej ako v minulom roku (štyri percentá verzus dve a štvrť percenta). A tiež menej, ako sa rozpočtovalo. Oficiálne plánované daňové príjmy sa síce naplnia, ale vláda skúsila podobný trik ako po minulé roky (že peňazí z odvodov a daní príde viac, ako sa oficiálne ráta). Tentoraz to však nevyjde. Preto namiesto vyrovnaného rozpočtu, čo mal byť tohtoročný cieľ, sa tak dočkáme nečakane výrazného deficitu.

Inzercia

A niečo podobné sa bude diať aj v budúcom roku.

Represie namiesto sľubov

Rozpočet, ktorý je teraz na ceste k schváleniu parlamentom, je už teraz nerealistický. 

Už teraz v ňom chýba približne jeden a pol miliardy eur, v ďalšom roku to budú už dve miliardy eur. A to rozpočet neobsahuje ešte niektoré návrhy, ktoré visia vo vzduchu a môžu byť schválené. Napríklad návrh zdvihnúť úroveň minimálneho dôchodku. Nerealisticky pôsobia aj niektoré výdavkové položky, kde vláda iným subjektom (napríkad VÚC-čkam) naordinovala diétu, ale prikázať im ju nevie. Samospráva má vlastné príjmy a urobí si s nimi, čo ona chce, bez ohľadu na to, čo minister financií napíše do rozpočtu, aby dobre vyzeral. Podobne sú podhodnotené výdavky na infraštruktúru či nemocnice. (Podrobnejšie o rizikách rozpočtu hodnotení Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.)

S deficitom okolo dvoch percent sa Slovensko v budúcom roku vráti v čase späť o štyri roky. S tým rozdielom, že vtedy nám s deficitom pomohol výraznejší hospodársky rast, na čo sa teraz spoliehať nemôžeme.

Prvá vec, s ktorou sa nová vláda stretne, bude nereálny rozpočet a verejné financie v horšom stave, ako tvrdia dnešné vládne dokumenty.

Namiesto plnenia sľubov či systémových reforiem sa dá čakať prvoplánová represia a návrhy na zvyšovanie daní. No všetci čakajú, až bude po voľbách, aby nik nevyzeral ako ten prvý, kto prinesie represiu.

Odporúčame