Bývalá modelka išla bojovať proti ISIS: Videla som hrozné veci

Štyri mesiace pomáhala snajperom v Sýrii zabíjať bojovníkov Islamského štátu. Vychudnutá a zoslabnutá sa pred týždňom vrátila do vlasti. Rozmýšľa, že sa na front vráti.

Reč nie je o rozhnevanej kurdskej žene, ale o exmodelke z Kanady. Žena, ktorá v médiách vystupuje pod menom „Tiger Sun“, odcestovala v marci do Sýrie, aby bojovala proti islamským džihádistom po boku Kurdov.

Kanaďanka počas bojov v Sýrii

Tiger Sun bojovala v ženskej jednotke kurdských bojových oddielov, ktoré operujú na severe Sýrie. „Videla som veci, ktoré by som si nikdy nepredstavila,“ vravela v rozhovore pre Daily Mail 46-ročná Kanaďanka.

Úlohou bývalej modelky bolo pomáhať snajperom vo vyhľadávaní cieľov. Jej hlavnou zbraňou bol teda ďalekohľad a hlásenie džihádistov na obzore. Nikoho počas „pobytu“ v Sýrii priamo nezabila, no sama hovorí, že prispela k smrti mnohých bojovníkov Islamského štátu. „Videli sme ISIS, zabíjali sme ISIS, o tom to celé bolo.“

Po streľbe obchádzala mŕtve telá. Zo Sýrie si odniesla desivé zážitky. „Videla som zomrieť malé dievčatko po výbuchu míny, lebo Kurdi nemajú dostatočný lekársky tréning,“ povedala. „Raz som stúpila na prst, telo však nikde nebolo,“ spomína.

Napriek otrasným spomienkam nezostala cynikom. „Keď zabili priateľov, trochu som plakala. Sú to však veci, ktoré musíte vo vojne akcpetovať,“ hovorí milovkyňa motoriek a fotografie.

Tiger Sun na staršej snímke

„Tiger Sun“ sa narodila v Zambii, žije vo Vancouvri. Má dospelú dcéru. Z Kanady odišla na Blízky východ po tom, ako ju opustil partner z Libanonu. Popudilo ju tiež propagačné video ISIS, na ktorom vystupuje beloch z Ottawy, ktorý konvertoval za džihádistu.

Do kurdských jednotiek v Sýrii sa zapájajú desiatky ľudí zo Západu, väčšinou sú to bývalí vojaci z Británie či USA.

O jednom z nich píše The Telegraph - štyri mesiace bol v Sýrii aj 28-ročný mladík z Oxfordu. „Sedel som za stolom a pozeral na ten horor,“ spomína. „Islamský štát je barbarská, odporná organizácia. Chcel som pôvodne pomôcť prácou v charite, ale toto je zrejme pre mňa lepšie,“ poznamenal.

Exmodelka medzi kurdskými jednotkami

Tiger Sun pred týždňom Sýriu opustila. „Zoslabla som,“ hovorí s tým, že bola podvýživená a prudko schudla. Podľa nej mnohí „dobrovoľníci“ zo Západu po troch mesiacoch dosiahnu strop a musia si dať prestávku. „Niektorí idú do irackého Erbilu, aby si oddýchli, ďalší odchádzajú domov,“ uviedla.

Teraz je exmodelka doma, no zvažuje návrat do Sýrie. Strach z ISIS nemá, podľa jej slov je to partia malých mužov s divokými bradami. „Čo som videla, boli to spoločensky stratené prípady, ktoré si namýšľajú, že sú niečo viac,“ uzavrela.

Pavol Rábara
Foto: Facebook Tiger Sun

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo