Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
06. júl 2015

Grécky chaos - čo ďalej?

Uplynulé hodiny priniesli dve protichodné prekvapenia, ktorých strojcom bol Alexis Tsipras: ten najskôr nad očakávania uspel so svojím referendovým vabankom, keď vyše 61 percent Grékov povedalo „nie“ požiadavkám veriteľov. tsipras_foto.jpg Zároveň grécky premiér pusti...

Grécky chaos - čo ďalej?

Uplynulé hodiny priniesli dve protichodné prekvapenia, ktorých strojcom bol Alexis Tsipras: ten najskôr nad očakávania uspel so svojím referendovým vabankom, keď vyše 61 percent Grékov povedalo „nie“ požiadavkám veriteľov.

Zároveň grécky premiér pustil k vode doma populárneho, no v eurozóne nenávideného ministra financií Gianisa Varoufakisa, ktorý bol vraj otcom myšlienky referenda.

Varoufakisov odchod teda naznačuje, že Tsipras sa predsa len chce s veriteľmi dohodnúť a odvrátiť odchod Grécka z eurozóny.

Otázne je, či je dohoda v tejto vyhecovanej atmosfére ešte vôbec možná. Grécka vládna strana Syriza sa v posledných mesiacoch pripravila v Európe o viacerých potenciálnych spojencov, ktorí tiež kritizovali dôraz kancelárky Merkelovej na radikálne úsporné opatrenia. Nemeckí sociálni demokrati (SPD), ktorí vládnu spolu s Merkelovou, mali kedysi pre Tsiprasa isté pochopenie, dnes už o ňom vyjadrujú rovnako nelichotivo ako konzervatívci. Šéf SPD Sigmar Gabriel po gréckom referende dokonca vyhlásil, že Tsipras vedie svoj ľud do „beznádeje“ a „strhol posledné mosty, cez ktoré sa Európa a Grécko ešte k sebe mohli priblížiť“. 

V týchto hodinách sa rozhoduje, či bude Európska centrálna banka naďalej pomáhať gréckym bankám s likviditou. Ak áno, ešte do 20. júla, dokedy majú Gréci práve ECB splatiť 3,5 miliardy eur, ostáva priestor na rokovania. Ten je však veľmi zúžený: Tsipras síce signalizoval, že je ochotný prijať niektoré bolestivejšie reformy, ktoré od neho žiadajú veritelia, kľúčovým sporným bodom je však grécka žiadosť o masívne odpustenie dlhov.

V tejto veci Tsiprasa nečakane podporil Medzinárodný menový fond, podľa jeho expertov by sa malo Grékom odpustiť aspoň 30 percent dlhov, pretože inak sa nemajú šancu dostať z dlhovej mizérie.

Inzercia

Ak v najbližších dvoch týždňoch nedôjde k dohode, Grécko zbankrotuje a ECB už nebude pomáhať miestnym bankám, Gréci budú nútení znovu zaviesť drachmu. Ani tu sa ekonómovia nezhodujú, čo by to znamenalo pre Grécko a samotnú eurozónu.

Wolfgang Münchau, komentátor Financial Times, vo svojom pravidelnom blogu pre Spiegel spochybňuje rozšírenú mienku, že grexit viac uškodí Grécku než eurozóne. Münchau si vie predstaviť, že Gréci „po roku či dvoch šok strávia a potom to pôjde opäť hore.“ Upozorňuje, že už dnes sú dve hlavné talianske opozičné strany proti euru a ak Taliansko nezačne rásť, grécka cesta sa môže stať inšpiráciou aj pre Talianov. V takom prípade by malé Grécko spustilo rozpad celej eurozóny.

Martin Hanus

Foto: TASR/AP/Petros Giannakouris

 

Odporúčame