Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
06. júl 2015

Americký Najvyšší súd poprel sám seba

Rozhodnutie amerického Najvyššieho súdu o redefinícii manželstva vyvolalo veľké diskusie. A zdá sa, že súd si pri ňom účelovo šliapol na vlastný jazyk. anthony_kennedy_official_scotus_portrait.jpg Sudca Najvyššieho súdu USA Anthony Kennedy Spojené štáty mali totiž od ...

Americký Najvyšší súd poprel sám seba

Rozhodnutie amerického Najvyššieho súdu o redefinícii manželstva vyvolalo veľké diskusie. A zdá sa, že súd si pri ňom účelovo šliapol na vlastný jazyk.

Sudca Najvyššieho súdu USA Anthony Kennedy

Spojené štáty mali totiž od roku 1996 na federálnej úrovni prijatý zákon o obrane manželstva ako zväzku muža a ženy, tzv. DOMA (Defense of Marriage Act). Jednotlivým štátom tiež umožňoval odmietnuť uznať rovnakopohlavné manželstvá prijaté v iných štátoch. Zákon prijali obe komory Kongresu a podpísal prezident Bill Clinton (neskôr sa ho snažil zrušiť). V roku 2013 o ňom najvyšší súd rozhodoval v prípade Windsor versus USA, v ktorom sa lesbická partnerka sťažovala, že neuznanie jej vzťahu za manželstvo porušuje jej práva. Výsledok znel, že DOMA podľa súdu narúša rovnoprávnosť osôb garantovanú piatym dodatkom ústavy.  

Jedným z kľúčových bodov zdôvodnenia bolo, že tretí bod DOMA - federálna definícia manželstva - podľa súdu neoprávnene zasahuje do kompetencií jednotlivých štátov únie a do ich práva vysporiadať si túto otázku autonómne. Federálna definícia manželstva bola na základe toho zrušená.

"Ak ide o problém federálnej definície manželstva ako zväzku muža a ženy, súd to odmieta slobodou jednotlivých štátov. Prejdú iba dva roky a hádže to za hlavu."

Zdieľať

Na rozpor so súčasným rozhodnutím súdu v prípade Obergefell, ktorý naopak nariadil novú definícu manželstva platnú pre celé USA, upozorňuje v článku Prekonanie Windsoru právnik Kyle Duncan, ktorý sa venuje obhajobe štátnych zákonov o manželstve. Duncan vo svojej kritike priamo cituje vtedajšie väčšinové zdôvodnenie súdu, ktorého autorom - rovnako ako aj dnes v prípade Obergefell (!) - bol sudca Anthony Kennedy (ďalší štyria sudcovia sa k nemu pripojili). Duncan píše:

„Federálna definícia manželstva bola [podľa súdu v roku 2013] neplatná, lebo sa nesprávne snažila ‚ovplyvniť alebo zasahovať do suverénnej kompetencie štátu v tom, kto môže vstúpiť do manželstva‘.

[Prípad] Windsor nespomínal autoritu štátu vo veci manželstva iba v nejakej poznámke pod čiarou. Windsor o tom básnil. V 16 paragrafoch väčšina [sudcov]

Inzercia

- zdôraznila, že ‚moc štátu definovať manželský vzťah‘ bola ‚kľúčovým bodom‘ rozhodnutia v prípade Windsor;
- potvrdila, že ‚definícia manželstva je základom širšej právomoci štátu regulovať predmet vzťahov v domácnostiach‘;
- zdôraznila, že ‚význam zodpovednosti štátu za definovanie manželstva sa datuje k počiatkom [amerického] národa‘;
- vyjadrila počudovanie nad zákonom DOMA a jeho ‚neobvyklým odchýlením sa od zažitej tradície uznávania a prijímania štátnych definícií manželstva‘;
- odsúdila zákon DOMA, lebo jeho cieľom ‚bolo vložiť palec na váhu a ovplyvniť rozhodnutie štátu pri formovaní jeho zákonov o manželstve‘."

Ak teda ide o problém federálnej definície manželstva ako zväzku muža a ženy, súd v roku 2013 hlasno poukazuje na slobodu jednotlivých štátov v tejto veci. Prejdú iba dva roky a už ide o federálne presadenie rovnakopohlavných manželstiev. Ten istý súd už vlastné slová o autonómii jednotlivých štátov hádže za hlavu.

K téme: 
Americký Najvyšší súd útočí aj na náboženskú slobodu

Zdieľať

Pričom obe rozhodnutia (Windsor z roku 2013 aj Obergefell z roku 2015) prešli na súde v najtesnejšom pomere hlasov 5:4. A ak si pozriete, kto hlasoval "za", väčšinoví piati sudcovia sú v oboch prípadoch na čele s Anthonym Kennedym úplne tí istí (Kennedy, Ginsburg, Breyer, Sotomayor a Kagan).

Konzistentnosť názorov sa už akoby prestala nosiť. Ale keď sa to deje na najvyššej súdnej inštancii v líderskej krajine Západu, v ostro sledovanom verejnom spore s vážnymi dôsledkami, tak to podkopáva dôveru nielen voči tomuto súdu, ale aj voči celej krajine, ktorú ten súd reprezentuje. Potom, aj vzhľadom na samotný sporný obsah rozhodnutia, sa niet až tak čo čudovať, že USA už nie sú všeobecne považované za tú vysnenú krajinu, akou boli pred niekoľkými desaťročiami.

Lukáš Obšitník

Foto: wikipedia.org

Odporúčame

Fatimské posolstvo: posledná kapitola?

Fatimské posolstvo: posledná kapitola?

Akosi som nezachytil správu o úmrtí otca Nicholasa Grunera, „fatimského kňaza“ (zomrel 29. apríla), o ktorého kontroverzných výkladoch fatimského tajomstva som písal v The Catholic Thing a inde. Nech odpočíva v pokoji. On a iní mariánsky orientovaní kňazi ma inšpirovali k ďalšiemu skúmaniu zjavení v...

Babiš si zaslúži viac (komentár Jaroslava Danišku)

Babiš si zaslúži viac (komentár Jaroslava Danišku)

Andrej Babiš nebol agentom ŠtB. Tak rozhodol súd a rozhodnutie súdu treba v demokratickom štáte rešpektovať. A to aj vedy, keď všetci vieme, že je to smiešne. Na vec sa preto treba pozrieť inak: ako na príležitosť. Babiša treba oceniť a jeho kauzu využiť aj na reformu ÚPN. babis.jpg ...