Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
18. novembec 2019

Na obranu Jaroslava Danišku

Otec Marián Kuffa je verejnou osobou a za svoje politické kroky musí vedieť zniesť verejnú kritiku.
Na obranu Jaroslava Danišku

Reprofoto zo svätej omše 16. novembra 2019 v Trnave (youtube.com, Misie filmom).

Kňaz Marián Kuffa v sobotu kázal v trnavskej bazilike na omši celebrovanej trnavským arcibiskupom, v príhovore menovite označil kolegu Jaroslava Danišku za „liberálneho katolíka“. Reagoval tým na Jaroslavov článok, v ktorom napísal, že spolupráca KDŽP s ĽSNS je za čiarou. Svätú omšu prenášala aj televízia LUX a rádio Lumen, hodí sa k tomu povedať pár slov.

Hlavnou témou Kuffovej homílie bolo poukázať na to, že liberalizmus je pliagou súčasného sveta. V jednej časti kázne takýto liberalizmus opísal ako pôvodcu ohrozenia rodiny a spoločnosti cez propagovanie svojvoľného spôsobu života, kritizuje legalizovanie homosexuálnych zväzkov, potraty, znižovanie úlohy muža v rodine a podobne.

Kto pozná Jara Danišku, veľmi dobre vie, že voči liberalizmu roky tvrdo vystupuje a Kuffovými slovami „za to schytáva“. Skutočný „liberálny kresťan“ sa pri Jaroslavovom mene iba ironicky usmieva. Zdieľať

Kto však pozná Jara Danišku osobne alebo cez jeho články, veľmi dobre vie, že voči tomu všetkému roky tvrdo vystupuje a Kuffovými slovami „za to schytáva“. Nie je to žiadny pozorovateľ odniekiaľ „z bunkra“, ktorý by po bitke kritizoval bojujúcich, ako o tom hovoril Kuffa v príhovore. Ak si jeho označenie všimne skutočný „liberálny kresťan“, pri Jaroslavovom mene sa istotne iba ironicky usmieva.

Otec Kuffa tiež spomenul, že „liberálny kresťan“ je ten, kto sa iba tvári, že verí v Boha, ale Krista nenasleduje. Kritizoval, že Jaro Daniška nepovedal kritiku najprv jemu osobne, ale vyšiel s tým hneď verejne. Otec Kuffa je však už verejne činnou osobou a ako taký musí zniesť verejnú kritiku.

Kardinál Burke je zásadový, ale nadstranícky

V tieto dni bol na návšteve Slovenska kardinál Raymond Leo Burke, v sobotu slúžil v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša svätú omšu podľa misálu sv. Jána XXIII., teda v takzvanom tridentskom obrade. Všeobecne sa to chápe ako liturgia „tradičných katolíkov“, často ju aj takto niektoré kruhy zosmiešňujú.

K téme:
Za čiarou Zdieľať

Na omšu ma upozornil Jaro a volal ma na ňu so slovami, že to bude krásny obrad. Spolu s ním som sa na nej zúčastnil, bola to moja druhá omša v tomto obrade a naozaj bola krásna, zvýraznená architektúrou baziliky aj krásnymi spevmi, ktoré pripravili organizátori. Hovorím to preto, že „liberálni katolíci“ sa nezvyknú zúčastňovať na tridentskej liturgii a ani ju propagovať.

Kardinál Burke je vnímaný ako výrazne konzervatívna osobnosť svetovej cirkvi. Jaro spoločne s Pavlom Rábarom spravili pred pár rokmi s kardinálom Burkem rozhovor, ktorý vyšiel v Postoji, Jaro vo svojich textoch kardinála pravidelne bráni voči jeho kritikom.

Pri kardinálovi Burkem a spore o to, s kým a ako majú katolíci v politike spolupracovať, sa hodí zdôrazniť, že v júni tohto roku sa rozišiel so Stevom Bannonom, bývalým poradcom prezidenta Trumpa, ktorý sa v poslednom čase usiloval spojiť v Európe populistických národných konzervatívcov. Bannon spolupracoval aj so spisovateľom Fredericom Martelom, ktorý vo svojej knihe škandalizoval Vatikán ako „hniezdo gayov“, kardinál Burke sa od nich tvrdo dištancoval.

Inzercia

Otec Kuffa musí byť pripravený na verejnú kritiku, aj ak je tvrdá a prichádza z vlastných radov. Nie je jedno, s kým spolupracujete a ktorú kandidátku ako kňaz hoc aj nepriamo odobríte svojou prítomnosťou. Zdieľať

Takisto treba spomenúť kardinálovo vyjadrenie k posledným americkým prezidentským voľbám, v ktorých stáli proti sebe Hillary Clintonová a Donald Trump. Pripomenul, že to boli „veľmi ťažké voľby“, nepriamo ako menšie zlo podporil Trumpa, ale zdôraznil, že „Trump hovorí a koná spôsobom, ktorý mnohých ľudí zastrašuje, celkom určite sa nespráva primerane“. A pri jeho voľbe „je súčasne potrebné, aby jasne zaznelo, ktoré z názorov a postojov tohto kandidáta považujeme za neakceptovateľné, aj keď získa našu podporu. To považujem za jediný zodpovedný prístup“.

Kardinálov postoj je veľmi odlišný od postoja Mariána Kuffu, ktorý verejne ĽSNS nekritizuje. Či napríklad od prístupu trnavského kňaza Jána Košiara, ktorý pred tromi rokmi verejne podporil ĽSNS a pred niekoľkými dňami predniesol požehnanie a úplne nekritický príhovor na republikovom sneme hnutia Slovenská liga, ktorým sa plánuje do politiky vrátiť Vladimír Mečiar.

Budúcnosť katolicizmu na chrbte skinhedov?

Otec Kuffa pred pár rokmi rozbúril hladinu svojou kritikou homosexuálnej loby, ktorú prirovnal k vrahom a utŕžil za to vlnu rozhorčeného odsúdenia. Napísal som vtedy text na jeho obranu. Spomenul som aj to, že by mal viac dávať pozor na to, že iný prejav sa hodí jemu zvereným ľuďom v Žakovciach a iný publiku napríklad v Bratislave.

Postupom rokov vstupuje viac do spoločenského diania, okrem iného aj organizovaním hnutia proti prijatiu Istanbulského dohovoru. Jeho neoficiálna účasť na činnosti strany KDŽP je pokračovaním jeho aktivít.

Nič tak neznehodnocuje tradičný katolicizmus ako vzhliadanie ku skinhedom ako Kotleba či Mazurek a skorumpovaným autoritárom typu Mečiar. Zvlášť ak to robia kňazi nižšieho či aj vyššieho postavenia.  Zdieľať

Otec Kuffa by mal brať na vedomie, že ako takto vystupujúci človek musí byť pripravený na verejnú kritiku, aj ak je tvrdá a aj ak prichádza z vlastných radov, od ľudí, ktorí sú s jeho hodnotovým ukotvením zajedno, ale majú iný názor na to, akým spôsobom sa má v politike uplatňovať. Nie je jedno, s kým spolupracujete a ktorú kandidátku ako kňaz hoc aj nepriamo odobríte svojou prítomnosťou.

Ak to nevie rozlíšiť, časom stratí aj takých svojich spojencov, ktorým nejde iba o vyjadrenie protestu voči systému (často vulgárneho a neakceptovateľného, ako je to v prípade ĽSNS, napríklad pri ich hrách s číslami s nacistickou symbolikou), ale hlavne o vieru a o reálny program. Toto by si mali uvedomiť aj všetci ľudia, ktorí otcovi Kuffovi tlieskajú.

A takisto aj všeobecne kňazi nižšieho alebo vyššieho postavenia, ktorí zorganizovali návštevu kardinála Burkeho, vzhliadajú k nemu a budúcnosť katolicizmu súčasne vidia na chrbte skinhedov ako Kotleba a Mazurek či skorumpovaných autoritárov typu Mečiar. Nič tak neznehodnocuje hlásenie sa k samotnému Burkemu a k tradičnému katolicizmu ako toto.

Odporúčame