Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. novembec 2019, 08:06

Pokračujú spomienkové podujatia na Nežnú revolúciu, na Devín prídu premiéri V4

Pokračujú spomienkové podujatia na Nežnú revolúciu, na Devín prídu premiéri V4

Tabuľa Námestia Nežnej revolúcie, ktoré otvorili v sobotu pred Starou tržnicou v Bratislave. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Na hranici s Rakúskom v Devínskej Novej Vsi sa symbolicky uzavrie štátna hranica ako spomienka na obete Železnej opony.

Okrúhle výročie Nežnej revolúcie si v nedeľu pripomenú aj prezidentka Zuzana Čaputová, predseda vlády SR Peter Pellegrini, ale aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Revolučnú atmosféru si budú môcť Slováci pripomenúť na mnohých pietnych spomienkach, koncertoch alebo stretnutiach, na Slovensko pricestujú politici aj zo zahraničia.

Na pietnej spomienke na obete komunistického režimu sa na Devíne pri pamätníku Brány slobody zúčastnia Čaputová aj Danko. Tomu bude predchádzať svätá omša, ktorú bude celebrovať biskupský vikár Jozef Paluba. Na tom istom mieste sa zúčastní na pietnom akte neskôr aj Pellegrini, ktorý položí veniec k pamätníku Brány slobody v spoločnosti premiérov Českej republiky, Poľska a Maďarska. 

Na štátnej hranici s Rakúskom sa pri Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi symbolicky uzavrie štátna hranica ako spomienka na obete Železnej opony. Cez most sa bude dať prejsť len s cestovnou doložkou. Počas dňa sa cez most symbolicky prejde i predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, ktorý sa tam stretne aj s krajinským radcom Dolného Rakúska Martinom Eichtingerom. Na tom istom mieste sa v podvečerných hodinách budú čítať mená obetí železnej opony.

Výročie Nežnej revolúcie si občianskymi zhromaždeniami pripomenie aj iniciatíva Za slušné Slovensko. Vo viacerých mestách organizuje zhromaždenia 30 rokov po - stále Za slušné Slovensko. V Bratislave sa zhromaždenie začne symbolicky o 17.11. h na Námestí slobody.

Na fasádu Bratislavského hradu sa od podvečerných hodín bude premietať 3D projekcia pri príležitosti novembrových osláv. Slávnostné koncerty sa budú v Bratislave konať jednak v Slovenskej filharmónii a taktiež v Slovenskom národnom divadle, kde sa na koncerte zúčastnia aj Čaputová a Pellegrini.

V Banskej Bystrici sa odhalí pamätná tabuľa v niekdajšom sídle krajského koordinačného centra Verejnosti proti násiliu a na Námestí SNP sa stretnú osobnosti Novembra '89, ktoré si odovzdajú pomyselné kľúče k slobode. 

Košice zažijú spomienkové stretnutie Pocta novembru – spájanie generácií pred Štátnou vedeckou knižnicou. 

V Trnave sa v divadle Jána Palárika slávnostne odhalí pamätná tabuľa, pripomínajúca revolučné udalosti za prítomnosti predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v slovenskej zbierke pre Libanon vyzbierala doteraz vyše 50 000 eur. Slováci, ktorí sa do výzvy zapojili, tak doteraz pomohli viac ako 1 000 rodinám bez strechy nad hlavou. Zbierka stále pokračuje.

pred 2 hodinami

Bieloruský futbalový reprezentant Nikolaj Signevič, hráč Ferencvárosu Budapešť, podporil protesty v Minsku. Na svojom instagramovom profile zverejnil fotografiu, ktorá vznikla počas protestov, a napísal: „Som hrdý!“