Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
05. júl 2015

Českí biskupi chcú prijať rodiny kresťanských utečencov

Česká katolícka cirkev sa zapojila do diskusie o utečencoch. Konferencia biskupov ponúkla pomoc vláde Bohuslava Sobotku - chce vyzvať jednotlivé farnosti, aby po dohode s radnicami prijali rodiny kresťanských utečencov. Informoval o tom spravodajský portál Českej televízie. duka-text.jpg ...

Českí biskupi chcú prijať rodiny kresťanských utečencov

Česká katolícka cirkev sa zapojila do diskusie o utečencoch. Konferencia biskupov ponúkla pomoc vláde Bohuslava Sobotku - chce vyzvať jednotlivé farnosti, aby po dohode s radnicami prijali rodiny kresťanských utečencov. Informoval o tom spravodajský portál Českej televízie.

kardinál Duka chce o pomoci cirkvi rokovať s premiérom Sobotkom 

Vo vyhlásení Českej biskupskej konferencie sa uvádza, že biskupi vnímajú "naliehavosť potreby solidarity s obeťami vojen a náboženskej nenávisti, ale aj obavy našej spoločnosti vyplývajúce zo súčasného prílivu migrantov do Európy". Podľa biskupov pritom treba rozlišovať medzi utečencami postihnutými vojnou, hladom či nestabilitou, ktorí pomoc potrebujú, a ekonomickými migrantmi.

Inzercia

Biskupi vyzvali Sobotkovu vládu, aby sa k problému postavila rázne, a zároveň ponúkajú aktívnu pomoc prostredníctvom farností. Tie by po dohode s miestnymi samosprávami mali medzi seba prijať rodiny kresťanských utečencov. Spolupracovať by s nimi mali aj miestne charitatívne združenia, pričom otázku bezpečnosti by mal na starosti štát.

"Vychádzame zo všeobecného pocitu solidarity, ktorý je vlastný každému človeku a na ktorom je založené aj medzinárodné spolužitie. Všetci vidíme, že situácia sa v severnej Afrike a na Blízkom východe, ale i na ukrajinsko-ruskej hranici dramatizuje - množstvo ľudí hľadá vlastné útočisko a pomoc. Toto je naša povinnosť," povedal kardinál Dominik Duka, ktorý chce o pomoci cirkvi rokovať s premiérom Sobotkom.

Katolíci dostávajú už v týchto dňoch neoficiálne ponuky od rôznych ľudí, ktorí sú ochotní niekoho prijať. Informoval o tom olomoucký arcibiskup Jan Graubner, ktorého citoval portál Českej televízie.

TASR
Foto: wikimedia.org

Odporúčame

Fejtón: Dobrý plot robí dobrých susedov

Fejtón: Dobrý plot robí dobrých susedov

Tak sme si s manželom postavili dom na dedine. Vedeli sme od Karla Duchoňa, že v dolinách sa nielen na svahoch túlia ovčie stáda, ale že aj tí ľudia sú voľajakí iní, lepší. Že nemajú zamknuté brány, pôsobí trošku ako bezpečnostné riziko, ale okrem toho tam majú aj srdcia čisté a vľúdne ako prúdy rie...

Poslaním šperku nie je len ozdobiť ženu

Poslaním šperku nie je len ozdobiť ženu

Pavla študuje germanistiku a Janka učiteľstvo histórie a náboženskej výchovy. Obidve pochádzajú z Kysúc a ich spoločnou záľubou je vytváranie handmade šperkov. Radosť z tvorenia zrkadlí ich facebooková stránka s názvom Pekné vecičky z našej dielničky. 1_3.jpg Janka a ...