72 hodín v bitke o Midway

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
72 hodín v bitke o Midway

Bitka o Midway je najlepší film o Američanoch bojujúcich v 2. svetovej vojne od čias Spielbergovho Zachráňte vojaka Ryana.

Budeš nad nimi panovať žezlom železným
a rozbiješ ich jak hrnce hlinené.
A teraz, králi, pochopte;
dajte si povedať, pozemskí vladári.

Žalm 2, 9-10

Nemecký režisér Roland Emmerich natočil najlepší film o Američanoch bojujúcich v 2. svetovej vojne od čias Spielbergovho Zachráňte vojaka Ryana (1999), hoci aj nie na tej istej úrovni. Jeho Bitka o Midway je napínavý film plný akcie, oveľa lepší než hviezdami nabitá snímka s tým istým názvom z roku 1976.

Bitka o Midway sa začína japonským útokom na Pearl Harbor. Tieto sekvencie sú dobré, aj keď si človek uvedomuje, že sú vytvorené na počítači, trochu akoby boli z videohier, sčasti preto, že ich realizácia je občas nedokonalá (taký je svet, v ktorom žijeme), a sčasti preto, lebo vieme, že strmhlavo bombardujúce a ostreľujúce japonské Zerá, extravagantné výbuchy a horiace lode nemôžu byť v žiadnom prípade točené naživo. Aj keď je to nedokonalé, vrhá nás to priamo do akcie – oveľa viac než Pearl Harbor od Michaela Baya z roku 2001.

Zo začiatku filmu sa stretávame s Edwinom T. Laytonom (hrá ho Patrick Wilson, ktorý podáva ďalší dobrý výkon), dôstojníkom námornej rozviedky, ktorý varoval pred hroziacim japonským útokom na Pearl Harbor a neskôr pomáhal pri tvorbe plánu bitky o Midway. Layton pôsobil na začiatku 30. rokov ako atašé na veľvyslanectve v Tokiu a vedel po japonsky. Dokonca sa tam stretol aj s Isoroku Jamamotom (Ecuši Tojokava), admirálom, ktorý dohliadal na útok na Pearl Harbor a plánoval útok na ostrov Midway, ktorý Japonci chceli ako odrazový mostík pre svoju vytúženú inváziu na západné pobrežie Ameriky.

Layton pri jednom z rozhovorov s Jamamotom admirálovi vraví, že, samozrejme, „nikto nechce vojnu“. Yamamoto sa usmeje. Lišiacky. Oči pána Wilsona ukazujú, že Laytonovi toto jemné „prerieknutie“ neušlo.

Režimy v Nemecku aj v Japonsku boli hlboko militaristické, no v USA to tak nebolo. Národ bol nedostatočne vyzbrojený a s nebezpečne tenkými zásobami vojenského materiálu. Úsilie však bolo úspešné aj vďaka americkému duchu „my to dokážeme“. Zdieľať

Novovymenovaný admirál Chester Nimitz, teraz veliteľ tichomorskej flotily – ktorého dobre hrá Woody Harrelson – vie, že chlapci v Pentagone stále nechápu hodnotu Laytonovej schopnosti pospájať si zachytenú japonskú komunikáciu a Nimitz dovolí Laytonovi a Josephovi Rochefortovi (dobrý Brennan Brown), excentrickému dešifrovateľovi, ktorý si vykračuje po kancelárii v papučiach a v župane, robiť si svoju prácu. Vlastne všetko staví na ich schopnosť dešifrovať a opísať ďalšie kroky japonského námorníctva.

Veľká časť filmu zobrazuje námorných letcov, ako odlietajú z lietadlových lodí a pristávajú na ne, čo je vždy nervy drásajúci pohľad. Letecké posádky pri bojových misiách zisťujú, že torpéda, ktoré zhadzujú a ktoré pristávajú v oceáne a rútia sa na japonskú lietadlovú či bojovú loď, sa od trupu lode iba odrazia s kovovým úderom. Kyslíková zmes v kokpite jedného pilota je poruchová a spáli mu pľúca. Guľomety sa zasekávajú.

Treba si uvedomiť, že režimy v Nemecku aj v Japonsku boli hlboko, takmer vo svojej podstate, militaristické a že v Spojených štátoch to tak nebolo. Preto keď prišiel útok na Pearl Harbor a Amerika bola nútená vstúpiť do vojny, národ bol nepripravený, nedostatočne vyzbrojený a s nebezpečne tenkými zásobami vojenského materiálu.

Spojenecké vojnové úsilie však bolo úspešné aj vďaka americkému duchu „my to dokážeme“: schopnosti riešiť problém za chodu a obetovať sa pre spoločné dobro.

Paul Johnson o tomto napísal vo svojej vynikajúcej knihe Modern Times: „Jedným z dôvodov, prečo Američania pri Midway vyhrali, bol ten, že skrátili trojmesačnú opravu lietadlovej lode Yorktown [ťažko poškodenej pri bitke v Koralovom mori] na štyridsaťosem hodín, na čom nepretržite pracovalo 1 200 technikov.“

Pri tomto incidente zohral svoju úlohu admirál Nimitz, ktorému keď povedali, že Yorktown v žiadnom prípade nebude k dispozícii skôr než o deväťdesiat dní, povedal: „Tú loď musíme mať späť do 72 hodín.“

Keď loď Yorktown odchádzala z Pearl Harbor, aby sa postavila Japoncom pri Midway, v noci bolo možné vidieť, ako svietia oblúky zváračov, ktorí na nej ešte stále pracovali. Zdieľať

Vieme si asi predstaviť nechápavé pohľady technikov. Ale dokázali to – a dokonca ešte skôr. A keď táto loď odchádzala z Pearl Harbor, aby sa postavila Japoncom pri Midway, v noci bolo možné vidieť, ako svietia oblúky zváračov, ktorí na nej ešte stále pracovali.

Emmerichova Bitka o Midway obsahuje verziu tohto príbehu, no nie ten pôsobivý obraz, ktorý v skutočnom živote ukazoval odhodlanie v duchu „my to dokážeme“ a zároveň aj sebaobetovanie: títo zvárači neboli vojenskí námorníci. Yorktown bola pri Midwayi potopená.

V Bitke o Midway je dosť prekvapivého vzrušenia, ktoré stojí za cenu lístka. O niektoré dialógy prídete pre hluk motorov stíhačiek a bombardérov a opäť aj pre tie časté výbuchy.

Film obsahuje solídne herecké výkony – okrem už spomínaných aj Dennisa Quaida ako „Bulla“ Halseyho, Luka Evansa ako Wada McCluskyho, Aarona Eckharta ako Jimmyho Doolittla a Nicka Jonasa ako nešťastného technika a strelca.

No v strede vedľajšej zápletky o živote bojovníkov a ich manželiek je dvojica, ktorá nedosahuje dramatickú úroveň, aká sa od nich požaduje: Ed Skrein ako Dick Best, veliteľ leteckej skupiny, ktorá viedla vzdušnú bitku pri Midway, a Mandy Moore ako jeho dlho trpiaca manželka Ann. Ich výkony sú sucho postačujúce, no sotva hviezdne, akými by mohli byť v lepších rukách. Aby mal rečník Demostenes pri svojich prejavoch jasnejší hlas, cvičil s kamienkami v ústach a po jednom si ich vyberal. Pánovi Skreinovi zostal v ústach štrk.

Väčšina hercov v Bitke o Midway mala tú česť stvárňovať mužov a ženy, ktorí boli priamo účastní na daných udalostiach, vrátane Geoffreyho Blaka ako veľkého hollywoodskeho režiséra Johna Forda, ktorý bol na Midway (z poverenia ministerstva vojny) uprostred bitky s bežiacou kamerou. Vo Fordovom The Battle of Midway môžeme počuť to, čo nepočujeme v Emmerichovom filme: hanlivý výraz „Japs“ (Japončíci).

Bitka o Midway je mládeži prístupná od 15 rokov. Pochopiteľne, obsahuje veľa násilia a je o námorníkoch, ktorí rozprávajú ako námorníci. Hrajú Luke Kleintank, Darren Criss, Tadanobu Asano, Keenan Johnson a vyše 100 ďalších. Pri kamere Robbyho Baumgartnera a strihu Adama Wolfa sa možno bude uvažovať nad Oscarom.

Brad Miner
Autor je zástupcom šéfredaktora The Catholic Thing, vedúcim členom Faith and Reason Institute (Inštitút pre vieru a rozum) a sekretárom správnej rady Aid to the Church in Need USA (Pomoc trpiacej Cirkvi). Býval literárnym redaktorom v National Review. Jeho nová kniha Sons of St. Patrick (Synovia sv. Patrika), ktorú napísal spolu s Georgom J. Marlinom, je v súčasnosti v predaji. The Compleat Gentleman (Príručka pre dokonalého gentlemana) je k dispozícii v audio formáte.

Pôvodný text: 72 Hours: a Review of “Midway”​.

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha. Článok nie je vyjadrením názoru Kolégia Antona Neuwirtha.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo