Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. júl 2015

Odnož Islamského štátu po Egypte zaútočila aj na Izrael, tie zvažujú spoločný protiútok

Militantná skupina Sinajská provincia, ktorá sa hlási k Islamskému štátu, sa prihlásila k zodpovednosti za piatkové vypálenie rakiet zo Sinaja do južného Izraela. Informovala o tom agentúra DPA. "S Alahovým odobrením sme troma raketami Grad bombardovali židovské pozície v okupovanej Palestíne," uvie...

Militantná skupina Sinajská provincia, ktorá sa hlási k Islamskému štátu, sa prihlásila k zodpovednosti za piatkové vypálenie rakiet zo Sinaja do južného Izraela. Informovala o tom agentúra DPA.

"S Alahovým odobrením sme troma raketami Grad bombardovali židovské pozície v okupovanej Palestíne," uviedla skupina na svojom účte na sociálnej sieti Twitter. Zároveň zverejnila tri fotografie, jednu pred odpálením rakety a dve pri ich odpálení. Uviedla, že útok bol odplatou za izraelskú podporu egyptskej armáde na severe Sinaja.

Sinajská provincia je najaktívnejšou militantnou skupinou na Sinajskom polostrove a oficiálne sa hlási k Islamskému štátu, teda k sunnitskej extrémistickej skupine ovládajúcej rozsiahle územia v Iraku a Sýrii.

V stredu napadla stanovištia egyptskej polície a armády, použila pri tom sofistikované zbrane ako mínomety, protilietadlové zbrane a ďalšie navádzané rakety. Medzi viac ako 100 obeťami útokov boli egyptskí vojaci, policajti, civilisti aj militanti. K útokom došlo dva dni po zavraždení egyptského generálneho prokurátora Hišáma Barakáta v metropole Káhira.

Egyptská armáda reagovala rozsiahlou protiofenzívou s nasadením bojového letectva. Podľa jej údajov počas útokov a následných bojov zahynulo vyše 100 militantov a 17 vojakov.

Inzercia

Podľa informácie izraelského denníka Haarec, ktorú priniesol český portál aktualne.cz, egyptský prezident Abdal Fatah Sisi zvažuje, že do útoku proti odnoži Islamskému štátu prizve aj armádu susedného Izraela. Obranné sily oboch krajín patria v oblasti medzi najdokonalejšie a ich spolupráca by po predošlom nepriateľstve bola prelomovým krokom. 

Sinajská provincia už podľa správ ovládla Šajch Zuvajd, mesto iba 12 kilometrov vzdialené od Pásma Gazy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pre noviny Jerusalem Post povedal: "Terorizmus nám klope na dvere. Islamský štát nepôsobí už iba pri Golanských výšinách, ale aj v Egypte, pri Rafahu, inými slovami pri našich hraniciach. S Egyptom a mnohými ďalšími štátmi Blízkeho východu a sveta čelíme extrémnemu islamskému terorizmu spoločne."

Izrealský minister obrany Moshe Ya'alon vyjadril sústrasť s obeťami v Egypte a povedal, že je povinnosťou Izraela a ďalších štátov čeliacich terorizmu koordinovať svoje kroky. "Verím, že sa to stane," dodal.

TASR, lo

Odporúčame

Od odvolania arcibiskupa Bezáka uplynuli tri roky

Od odvolania arcibiskupa Bezáka uplynuli tri roky

Tretie výročie odvolania trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka pripomínajú rôzne podujatia. Vo štvrtok podvečer sa v Lurdskej jaskyni na Hlbokej ceste v Bratislave budú modliť za emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka. Na podujatí, ktoré organizuje Bezákova sestra Gabriela, sa veriaci budú modliť aj...

Francúzsko: Deti, ktoré porodí náhradná matka, dostanú občianstvo

Francúzsko: Deti, ktoré porodí náhradná matka, dostanú občianstvo

Deti, ktoré francúzskym rodičom porodia náhradné matky v zahraničí, dostanú francúzske rodné listy.  Francúzsky najvyšší súd v piatok rozhodol, že deti, ktoré prišli na svet zásluhou náhradnej matky mimo územia Francúzska, majú mať plné právo získať francúzske občianstvo. Informovala o tom agentúra ...