Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. novembec 2019, 15:01

Slováci tolerujú drobnú korupciu na úradoch viac ako vlani

Slováci tolerujú drobnú korupciu na úradoch viac ako vlani

Ilustračné foto: Nadácia Zastavme korupciu

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý si pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie dala vypracovať Nadácia Zastavme korupciu.

Drobnú korupciu pri vybavovaní na úrade tolerujú Slováci viac ako pred rokom. Oproti vlaňajšku považujú pritom za prípustnejšie darovať peniaze, poskytnúť láskavosť alebo protislužbu, ale aj darovať vecný dar.

Z hľadiska vekového rozdelenia populácie z prieskumu vyplýva, že mladšie ročníky tolerujú spomínané typy korupčného správania o niečo menej. Dať úradníkovi peniaze je neprípustné podľa 75 percent dôchodcov, spomedzi ľudí od 18 do 24 rokov vylučuje takéto správanie 81 percent respondentov.

Darovanie vecného daru odmieta 38 percent dôchodcov oproti 49 percentám mladých. Proti poskytnutiu protislužby je 46 percent dôchodcov a 51 percent mladých.

Výsledky prieskumu tiež ukázali, že takmer polovica ľudí v produktívnom veku je presvedčená, že korupcia nebola pre generáciu ich rodičov taký závažný problém, akým je pre nich.

"O silnejšom protikorupčnom nastavení mladších generácií sú presvedčení aj dôchodcovia sami. Presne polovica z nich si myslí, že korupcia je pre generáciu ich detí väčším problémom," priblížil Martin Suchý z nadácie s tým, že len 13 percent ľudí nad 59 rokov si myslí opak.

Hoci je korupcia skloňovaná za ostatné roky ako najväčší problém, drvivá väčšina Slovákov má problém postaviť sa aj "drobnému neférovému správaniu", ktorého sú svedkom. Na otázku, či sa za posledné dva roky postavili akémukoľvek neférovému alebo neetickému správaniu vo svojom okolí, odpovedalo kladne sedem percent opýtaných.

Prieskum sa uskutočnil od 15. do 22. októbra na vzorke 1021 respondentov.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 59 minútami

Bieloruský futbalový reprezentant Nikolaj Signevič, hráč Ferencvárosu Budapešť, podporil protesty v Minsku. Na svojom instagramovom profile zverejnil fotografiu, ktorá vznikla počas protestov, a napísal: „Som hrdý!“

pred 3 hodinami

Všeobecná zdravotná poisťovňa sa v čase vrcholiacej prepoisťovacej kampane usiluje o nových klientov. Nové vedenie tak reaguje na rekordný minuloročný odchod desaťtisícok poistencov do súkromných zdravotných poisťovní. Generálny riaditeľ štátnej zdravotnej poisťovne Richard Strapko uviedol, že cieľom je získať okrem doterajších poistencov aj mladých ekonomicky aktívnych občanov.

pred 3 hodinami

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn neverí v septembrový návrat divákov na futbalové štadióny. Počas telekonferencie so spolkovými kolegami sa zhodli, že vzhľadom na situáciu s pandémiou koronavírusu nie je otázka divákov na futbale na programe dňa.