Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. júl 2015

Sulík: Gréci majú na výber medzi morom a cholerou. Je jedno, ako rozhodnú

Grécke referendum je podľa predsedu SaS Richarda Sulíka zbytočné. Prieskumy predpovedajú tesný výsledok. grecko.jpg Aktuálne grécke referendum v tejto fáze už radšej vôbec nemalo byť, myslí si slovenský europoslanec Richard Sulík. „Gréci majú na výber medzi morom a ch...

Sulík: Gréci majú na výber medzi morom a cholerou. Je jedno, ako rozhodnú

Grécke referendum je podľa predsedu SaS Richarda Sulíka zbytočné. Prieskumy predpovedajú tesný výsledok.

Aktuálne grécke referendum v tejto fáze už radšej vôbec nemalo byť, myslí si slovenský europoslanec Richard Sulík. „Gréci majú na výber medzi morom a cholerou. Je jedno, ako rozhodnú,“ povedal v diskusii pre TABLET.TV.

Grécki voliči sú podľa neho už len rukojemníkmi prekvapivého rozhodnutia premiéra Alexisa Tsiprasa. „Ak by bol Tsipras robil referendum dva mesiace dozadu, odpoveď gréckeho ľudu by bola jednoznačne nie, úsporné opatrenia by odmietli,“ povedal Sulík.

Aktuálne čísla prieskumov však ukazujú, že výsledok referenda bude tesný. Podľa prieskumu inštitútu ALCO, publikovaného v novinách Ethnos, by za reformy, ktoré požadujú veritelia, hlasovalo 44,8 percenta voličov. Možnosť "nie" by si vybralo 43,4 percenta voličov. Skupinu nerozhodnutých tvorí 11,8 percenta voličov.

„Ak Gréci povedia úsporným opatreniam ÁNO, na druhý deň bude musieť Tsiprasova vláda odstúpiť. Zrejme dôjde k novým voľbám,“ konštatoval Sulík, podľa ktorého však nové voľby nič podstatného vyriešiť nemusia. V prípade, že Gréci predsa len reformy odmietnu, bude podľa Sulíka pokračovať dnešný chaotický stav, situácia však môže rýchlejšie eskalovať k vystúpeniu Grécka z eurozóny. To je podľa predsedu SaS jediné dlhodobo udržateľné riešenie krízy, aj to však má svoje úskalia. V súčasnosti totiž neexistuje žiadny mechanizmus pre odchod štátu z eurozóny a okrem toho z nej Gréci ani vystúpiť nechcú. 

Inzercia

Grécko podľa neho zbankrotuje a zatiaľ ostane v eurozóne. Potom budú musieť hľadať riešenie všetky štáty EÚ. „Grécka ekonomika je zlikvidovaná, priemyselná výroba na úrovni 70. rokov, nezamestnanosť je dvojnásobná, HDP klesol o štvrtinu a dlh stúpol zo 120 na 180 percent HDP,“ zhrnul vývoj posledných rokov Sulík.

Slovenským turistom cestujúcim do Grécka nedporúča dôverovať informáciám, že ich platobné karty budú normálne fungovať. „Keď je raz bankomat fyzicky prázdny, nevydá nič. Určite by som sa na karty nespoliehal,“ povedal Sulík s tým, že v mnohých obchodoch aktuálne vôbec platby kartou neakceptujú. Okrem toho je v krajine ďalší problém, a to je nedostatok drobných bankoviek a mincí.

„Hotovosť si treba vziať v malých bankovkách. Nevedia rozmieňať, minuli sa drobné, minuli sa päť a desaťeurovky, bankomaty dnes ráno vydávali len päťdesiateurovky,“ povedal Sulík. Zároveň podľa neho treba venovať zvýšenú pozornosť bezpečnosti. Ľudia v Grécku aktuálne vybrali z bánk veľké množstvo hotovosti, a to nahráva rôznym podvodníkom a zlodejom.

TASR
Foto: TASR/AP/Petros Giannakouris

Odporúčame

Francúzsko: Deti, ktoré porodí náhradná matka, dostanú občianstvo

Francúzsko: Deti, ktoré porodí náhradná matka, dostanú občianstvo

Deti, ktoré francúzskym rodičom porodia náhradné matky v zahraničí, dostanú francúzske rodné listy.  Francúzsky najvyšší súd v piatok rozhodol, že deti, ktoré prišli na svet zásluhou náhradnej matky mimo územia Francúzska, majú mať plné právo získať francúzske občianstvo. Informovala o tom agentúra ...