Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. novembec 2019, 13:04

Čaputová s Pellegrinim si uctili obete tragickej nehody pri Nitre

Čaputová s Pellegrinim si uctili obete tragickej nehody pri Nitre

Na snímke prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Peter Pellegrini pokladajú zapálené sviečky pred Strednou odbornou školou techniky a služieb na uctenie si pamiatky obetí stredajšej tragickej nehody v Nitre. FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Na Strednej odbornej škole techniky a služieb v Nitre sa v piatok ráno konal pietny akt, na ktorom si žiaci i učitelia uctili pamiatku študentov, ktorí zahynuli v stredu pri zrážke autobusu s nákladným autom.

Vzdať úctu obetiam nehody priamo na školu prišla prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a aj ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS).

SOŠ patrí k tým, ktorých sa tragédia dotkla najviac. V autobuse zahynuli štyria z jej študentov, ďalší utrpeli zranenia a jedna zo zranených žiačok prišla o oboch rodičov.

Študenti už od skorého rána prichádzali k dverám školy, aby si tu zapálením kahancov uctili pamiatku spolužiakov, ktorí pri nehode zahynuli.

"Atmosféra je tu smutná, deti to veľmi prežívajú, všetkým sa to určite hlboko vryje do pamäti. Máme tu psychológov a veľmi pomáhajú deťom aj kolegom. Pretože aj učitelia to veľmi prežívajú, predsa len boli s deťmi dennodenne v kontakte," povedala riaditeľka SOŠ Dana Kročková.

Prezidentka a premiér navštívili aj neďaleké Gymnázium Párovská, ktorého žiak takisto zahynul pri nehode. Neskôr sa presunuli do krízového centra v neďalekých Kolíňanoch, pretože deväť z 12 obetí nehody bolo práve z tejto obce.

Inzercia

"Je to veľmi smutná udalosť, nehovoriac o tom, že zomreli deti. Tento týždeň bol mimoriadne tragický, pretože zomreli ľudia nie len tu, ale aj na iných miestach Slovenska. Sme všetci s nimi, mysľou som s pozostalými, pretože prísť o blízkeho človeka je asi tá najväčšia bolesť, aká sa dá zažiť," uviedla Čaputová.

"Celý národ dnes smúti s pozostalými a ťažko asi vyjadriť tie pocity, ktoré v sebe máme. Sme s rodinami, ktoré prežívajú asi najťažšie chvíle vo svojom živote. Ja môžem len ako predseda vlády garantovať, že všetkým sa snažíme maximálne pomôcť vo všetkom, čo tieto rodiny potrebujú. S pani prezidentkou držíme palce všetkým, ktorí sú ešte v nemocniciach a bojujú o svoj život," doplnil Pellegrini.

Obaja najvyšší ústavní činitelia ocenili aj verejnú zbierku na portáli ludialudom.sk, ktorá má pomôcť pozostalým rodinám. Čaputová  aj Pellegrini to vnímajú ako prejav súcitu, spoluúčasti a aktu zomknutia sa ľudí. Rovnako obaja ocenili ochotu ľudí pomôcť druhým.

Za 24 hodín od tragických udalostí poslala verejnosť na pomoc pozostalým rodinám obetí z nehody autobusu a troch žien z Revúcej už viac ako 36-tisíc eur. Pomoc podľa Ľubice Dundekovej z portálu Ľudia Ľuďom stále narastá.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v slovenskej zbierke pre Libanon vyzbierala doteraz vyše 50 000 eur. Slováci, ktorí sa do výzvy zapojili, tak doteraz pomohli viac ako 1 000 rodinám bez strechy nad hlavou. Zbierka stále pokračuje.

pred 2 hodinami

Bieloruský futbalový reprezentant Nikolaj Signevič, hráč Ferencvárosu Budapešť, podporil protesty v Minsku. Na svojom instagramovom profile zverejnil fotografiu, ktorá vznikla počas protestov, a napísal: „Som hrdý!“