Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. júl 2015

Francúzsko: Deti, ktoré porodí náhradná matka, dostanú občianstvo

Deti, ktoré francúzskym rodičom porodia náhradné matky v zahraničí, dostanú francúzske rodné listy.  Francúzsky najvyšší súd v piatok rozhodol, že deti, ktoré prišli na svet zásluhou náhradnej matky mimo územia Francúzska, majú mať plné právo získať francúzske občianstvo. Informovala o tom agentúra ...

Deti, ktoré francúzskym rodičom porodia náhradné matky v zahraničí, dostanú francúzske rodné listy. 

Francúzsky najvyšší súd v piatok rozhodol, že deti, ktoré prišli na svet zásluhou náhradnej matky mimo územia Francúzska, majú mať plné právo získať francúzske občianstvo. Informovala o tom agentúra Reuters.

Doteraz nemali takéto deti vo Francúzsku žiadne právne spojenie so svojimi rodičmi ani žiadne právne postavenie. Nemohli dostať automaticky preukaz totožnosti ani pas, nemohli sa zaregistrovať na štátnu zdravotnú starostlivosť ani ďalšie služby štátu. Boli považované za deti, ktoré priviedli na svet neznámi rodičia, pretože Francúzsko ich rodné listy z cudziny neuznávalo. Jeden právnik ich nazval "duchmi republiky". 

Zmena zákona prišla na podnet Európskeho súdu pre ľudské práva. Ten považoval odmietnutie Francúzska uznať tieto deti za "útok na totožnosť dieťaťa, pre ktorú je pôvod základná zložka".

Náhradná matka vynosí vo svojej maternici vajíčko inej ženy oplodnené mimotelovo spermiami jej partnera. V niektorých prípadoch, napríklad u páru gejov, je náhradná matka súčasne genetickou matkou dieťaťa. Náhradné materstvo je vo Francúzsku zakázané. 

TASR

Inzercia

Odporúčame

SNS preskočila v prieskume KDH

SNS preskočila v prieskume KDH

Ak by boli parlamentné voľby v júni, víťazom by sa stal Smer-SD s podporou 37,8 percenta. Druhou najsilnejšou stranou by bola Sieť s 12 percentami. Tretie miesto obsadila SNS s 9,2 percentami.  Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry MVK, ktorý sa uskutočnil od 18. do 25. júna formou osobného rozh...