Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. novembec 2019, 08:24

Slováci sa majú dnes z ekonomického pohľadu lepšie, tvrdia analytici

Slováci sa majú dnes z ekonomického pohľadu lepšie, tvrdia analytici

Desaťtisíce obyvateľov Banskej Bystrice a okolia vyjadrili 27.novembra 1989 na Námestí SNP v Banskej Bystrici svoju podporu generálnemu štrajku. FOTO archív TASR - Peter Lenhart

Životná úroveň Slovákov je vyššia ako pred 30 rokmi, žijú dlhší a zdravší život a väčšina tovarov je dostupnejšia.

Analytici úseku pre menu, štatistiku a výskum (ÚMS) Národnej banky Slovenska (NBS) 30 rokov od Nežnej revolúcie zhodnotili, či sa v súčasnosti majú Slováci lepšie ako v tom čase.

Priemerná reálna mzda stúpla o viac ako štvrtinu, pričom však reálny hrubý domáci produkt na osobu aj reálna spotreba domácností sa skoro zdvojnásobili.

"Kým pred rokom 1989 bola spotreba domácností vzhľadom na mzdy nízka (pre nedostatok spotrebného tovaru často nebolo čo kúpiť), teraz je to naopak – domácnosti majú aj iné príjmy ako iba z miezd (zo živností, podnikania, majetku ...)," skonštatovali analytici s tým, že reálna úroveň priemernej mzdy dosiahla predrevolučnú úroveň v roku 2006, kým priemernému dôchodku to trvalo do roku 2009.

Zdôraznili, že úroveň spotreby, miezd či HDP na osobu v roku 1989 neboli udržateľné. Rast v 80. rokoch bol podľa nich "bublinou", vytvorenou nútenou výrobou nepotrebných tovarov, nútenou zamestnanosťou a nadmerným znečisťovaním životného prostredia.

Zároveň sa zvýšila aj očakávaná dĺžka života, u mužov o sedem a u žien o päť rokov. Rásť by mala aj ďalej. Dojčenská úmrtnosť klesla 2,5-násobne a znečisťovanie životného prostredia je štyrikrát nižšie.

Slováci si zároveň môžu dovoliť z priemerného príjmu viac z drvivej väčšiny tovarov a služieb ako pred 30 rokmi. Relatívne viac Slováci pracujú najmä na tovary, ktoré boli dotované, ako napríklad chlieb, mlieko, poštovné – list druhej triedy alebo niektoré služby založené na osobnej ľudskej práci, ako sú strihanie vlasov či oprava obuvi.

Inzercia

"Naše domácnosti sú lepšie vybavené spotrebičmi a tovarmi dlhodobej spotreby. Relatívne nižšie ceny tovarov podporujú ich nákup a zlepšenie štandardov vybavenia domácností," priblížili analytici.

Súčasne podotkli, že za najväčšiu ekonomickú a sociálnu nevýhodu trhovej ekonomiky oproti socializmu sa považuje nezamestnanosť. "Napriek vzniku nezamestnanosti po roku 1989 dáva naša ekonomika v súčasnosti prácu viac zamestnancom než pred 30 rokmi. Vzhľadom na nárast populácie asi o 150-tisíc osôb je však dnešná celková miera zamestnanosti o 0,4 percentuálneho bodu nižšia než v roku 1989," vyčíslili.

V súčasnosti je tiež spoločnosť vzdelanejšia s väčším potenciálom rastu do budúcnosti.

Analytici dodali, že vyššia sloboda zo začiatku viedla aj k nižšej bezpečnosti, ale po "divokých" 90. rokoch klesla zločinnosť na rovnaké až nižšie úrovne ako v 80. rokoch.

"Za socializmu sa darilo udržiavať nízku zločinnosť aj vďaka represívnemu štátnemu aparátu. V 90. rokoch zločinnosť stúpla, ale ako postupne spoločnosť bohatla a nové inštitúcie dozrievali, vrátila sa zločinnosť na nízke úrovne," skonštatovali.

Dnes treba vedieť

pred 29 minútami

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v slovenskej zbierke pre Libanon vyzbierala doteraz vyše 50 000 eur. Slováci, ktorí sa do výzvy zapojili, tak doteraz pomohli viac ako 1 000 rodinám bez strechy nad hlavou. Zbierka stále pokračuje.

pred hodinou

Bieloruský futbalový reprezentant Nikolaj Signevič, hráč Ferencvárosu Budapešť, podporil protesty v Minsku. Na svojom instagramovom profile zverejnil fotografiu, ktorá vznikla počas protestov, a napísal: „Som hrdý!“

pred 4 hodinami

Všeobecná zdravotná poisťovňa sa v čase vrcholiacej prepoisťovacej kampane usiluje o nových klientov. Nové vedenie tak reaguje na rekordný minuloročný odchod desaťtisícok poistencov do súkromných zdravotných poisťovní. Generálny riaditeľ štátnej zdravotnej poisťovne Richard Strapko uviedol, že cieľom je získať okrem doterajších poistencov aj mladých ekonomicky aktívnych občanov.

pred 4 hodinami

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn neverí v septembrový návrat divákov na futbalové štadióny. Počas telekonferencie so spolkovými kolegami sa zhodli, že vzhľadom na situáciu s pandémiou koronavírusu nie je otázka divákov na futbale na programe dňa.