Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
14. novembec 2019

Krvavá cesta do raja: ako komunisti ovládli Slovensko a prečo sa ich svet zrútil

Kniha Jozefa Hajka prináša celistvý obraz vzostupu komunizmu na Slovensku aj jeho pádu, a to s unikátnym medzinárodným kontextom.
Krvavá cesta do raja: ako komunisti ovládli Slovensko a prečo sa ich svet zrútil

Kniha o vývoji komunizmu sa nepíše ľahko. Veľká časť verejnosti si toto obdobie totiž spája s únavnými straníckymi zjazdmi či nudnými príbehmi potentátov, ktorí mali byť prví medzi rovnými.

Dielo Krvavá cesta do raja, ktoré Postoj ponúka čitateľom, sa s tým však výborne popasovalo. Jozef Hajko sa na 30. výročie Novembra 1989 podujal zmapovať korene tejto ideológie vo svete, to, ako sa začala presadzovať na Slovensku a aké boli jej kroky, keď moc nakoniec získala.

Kniha je unikátna tým, ako prepája slovenské dianie s medzinárodným kontextom – nielen čo sa týka vývoja v Rusku, respektíve v Sovietskom zväze, ale aj s ohľadom na udalosti v strednej a západnej Európe či USA, odkiaľ prišlo na Slovensko viacero vedúcich komunistov, napríklad aj otec Alexandra Dubčeka Štefan či neskorší zástanca združstevňovania Marek Čulen.

Komunizmus nemohol fungovať

Šírka Hajkovho záberu je naozaj obdivuhodná. Často cituje posledné práce historikov ako Tony Judt, Keith Lowe, Andrej Zubov, François Furet, používa svedectvá osobností ako Alexander Solženicyn či Arthur Koestler. Zdieľať

Hovorí, ako Moskva riadila komunistické strany v krajinách ako Francúzsko či Nemecko, ako sa ich predstavitelia pravidelne chodili do ústredia školiť a čo si odtiaľ odnášali.

Šírka Hajkovho záberu je naozaj obdivuhodná. Často cituje posledné práce rešpektovaných historikov 20. storočia ako Tony Judt, Keith Lowe či Andrej Zubov, používa svedectvá osobností ako Alexander Solženicyn či Arthur Koestler alebo upozorňuje na postrehy významného francúzskeho historika Françoisa Fureta, ktorý sa vo svojom diele Minulosť jednej ilúzie s komunizmom zásadne rozišiel.

Autor ako bývalý ekonomický novinár trefne opisuje, ako komunistická ideológia nebola schopná efektívne riadiť hospodárstvo, vďaka čomu v rôznych obdobiach vznikal v Rusku hladomor a Lenin dokonca musel pripustiť návrat niektorých kapitalistických prvkov, len aby sa mu krajina úplne nezrútila.

Hajko na viacerých miestach dobre pozoruje, že európski komunisti sa v rôznych obdobiach správali veľmi ohybne. Viackrát museli o 180 stupňov meniť svoje základné programové východiská (napríklad národný program) len preto, lebo Moskva rozhodla, že nový prístup bude účinnejší – nie pre dobro konkrétnej krajiny, ale pre získanie moci komunistov.

Dobre to vidieť napríklad pri Slovenskom národnom povstaní, keď slovenskí komunisti už odmietali myšlienku čechoslovakizmu, no po voľbách v roku 1946, keď ich na Slovensku porazila Demokratická strana, tvrdo presadili centralizmus z Prahy, kde mali omnoho vyššiu silu.

Inzercia

Zaujímavá skutočnosť, ktorú si Hajko všíma na viacerých miestach, je to, že režim prvej Slovenskej republiky bol voči svojim politickým odporcom menej represívny, než bol neskôr ten komunistický. Ľudáci komunistickú stranu zakázali a niektorých jej popredných predstaviteľov zatvorili (na pomerne krátky čas) do väzenia. Hajko však spomína niekoľko prípadov, keď napríklad nacistické orgány odvliekli čelných slovenských komunistov do väzenia v Brne a Alexander Mach ich odtiaľ dostal späť na Slovensko, pretože sa odôvodnene predpokladalo, že by im tam hrozila strata života.

Hajko nijako neznižuje zodpovednosť ľudákov za protižidovskú politiku, no tento rozmer prístupu k politickým odporcom je zaujímavým porovnaním dvoch rozdielnych režimov. (Pripomína tiež, že oba stáli na podobných typoch ľudí: mnohí bývalí komunisti sa rýchlo stávali gardistami a neskôr opäť komunistami.)

Terorom k raju

Každá kapitola knihy je popretkávaná dobovými politickými karikatúrami, ktoré dokresľujú ducha tohto obdobia. Zdieľať

Autor kriticky hovorí o nepripravenosti Slovenského národného povstania, dobre tiež dokumentuje slabosť politikov Demokratickej strany po svojom volebnom víťazstve. Podľa Hajka „s cieľom vyhnúť sa obviňovaniu z obnovovania ľudáctva jej vedúci predstavitelia cúvali a vadili sa medzi sebou“.

Neskôr plasticky opisuje, ako komunisti začiatkom 50. rokov po vzore svojich sovietskych školiteľov rozpútali teror – zaviedli vykonštruované politické procesy aj s trestami smrti proti politickým odporcom, proti svojim vlastným politikom a proti katolíckej cirkvi, ktorá sa stala ich najsilnejším protivníkom a časom nútene prešla do podzemia.

Napriek tvrdeniam o „ľudovom“ charaktere režimu si Hajko dobre všíma fakt, že komunizmus sa na Slovensku v podstate nepresadil žiadnym ľudovým hlasovaním, ale za pomoci českých komunistov silou a na presadenie svojej vôle ju aj drasticky využíval.

Každá kapitola knihy je popretkávaná dobovými politickými karikatúrami, ktoré dokresľujú ducha tohto obdobia.

Poznať korene zhubnej ideológie, spôsob, akým si získavala priazeň, ako jej predstavitelia nadobudli moc a ako ju uplatňovali, je základným predpokladom k tomu, aby sme sa jej obdobám mohli v budúcnosti vyhnúť.

Veríme, že kniha Krvavá cesta do raja bude pri 30. výročí Novembra viac ako dôstojným sprievodcom. Môžete si ju zakúpiť v predpredaji so zľavou 20 % v našom eshope. Prví záujemcovia dostanú knihu s podpisom autora, odosielame ju od 22. novembra.

Odporúčame: Silná výpoveď o svetle, ktoré svietilo v tmách

Druhý titul, ktorý vám v tieto výnimočné dni ponúkame, je krásna kniha foto-príbehov Pokojní v nepokoji.

Fotografovi Timotejovi Križkovi sa podarila skutočne silná vec. Zachytil 21 príbehov politických väzňov, ktorí aj v neslobode dokázali nájsť pokoj a vnútornú slobodu. Svedectvá tých, ktorých pobyt vo väzení nezlomil a napriek neprávosti, ktorá bola na nich spáchaná, si zachovali vnútornú slobodu, pokoj a radosť.Timotej Križka fotografoval týchto mužov a ženy v tme, pretože v nej prežili časť svojho života. Život podľa presvedčenia a sloboda ducha formovala ich tváre, ktoré dodnes odrážajú svetlo. Každý portrét je sprevádzaný príbehom o ceste do väzenia, utrpení a vonkajšom aj vnútornom oslobodení. Kniha je dvojjazyčná SK/EN.

Sme veľmi radi, že vám jeho silnú výpoveď môžeme ponúknuť v našom internetovom obchode.

Pokojní v nepokoji/Light in darkness prináša profily týchto osobností: Eugénia Vyskočilová, Rudolf Dobiáš, Michal Ivanko, Štefan Ružovič, Michal Vasiľ, Eugen Ján Kočiš, Ján Ďuro, Anton Srholec, Dorota Kravjanská, Jozef Tóth, Imrich Vanta, Imrich Mráz, Ján Chryzostom Korec, Františka Múziková, Ján Zeman, Jozef Mašlej, Akvinas, Ladislav Záborský, Justína, Bernard Pánči, Andrej Konc.

Odporúčame