Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
14. novembec 2019

Dve poďakovania k tridsiatemu výročiu

Ďakujeme odvážnym ľuďom, ktorí počas komunizmu hlásali, že pravda nemôže podliehať dobe. A ďakujeme aj našim podporovateľom, ktorí nám dnes umožňujú snažiť sa o to isté.
Dve poďakovania k tridsiatemu výročiu

Počas týchto dní svieti pri logu Postoja pripomienka na udalosti, ktoré sa stali pred tridsiatimi rokmi – ukončenie diktatúry komunistického režimu.

Implózia ideológie, ktorá nebola životaschopná, lebo bola falošná, priniesla nové slobody. Tou najdôležitejšou bola sloboda názoru, sloboda presvedčenia a sloboda ho verejne prejaviť.

Zvlášť pre kresťanov a kresťanských mysliteľov to bola veľká zmena. Dovtedy sa mohli názorovo prejaviť len oklieštene a aj za to mnohí zaplatili slobodou, ich deti vylúčením zo škôl, rodiny spoločenským odvrhnutím. No aj tak sa tisícky z nich intenzívne angažovali v nezákonných protirežimových štruktúrach riskujúc represiu. Príbehy viacerých z nich vám v tieto dni prinášame.

November 1989 im, ako aj celej spoločnosti ponúkol novú perspektívu.

Sloboda prejavu priniesla súťaž myšlienok. Hodnotných aj brakových, užitočných aj nebezpečných. Zrodil sa priestor verejnej debaty, ktorý ovplyvňuje aj ostatné oblasti. Politiku, kultúru, legislatívu. V ňom sa rozhoduje, ktoré princípy budú uznávané a presadzované a ktoré vytesňované. A podľa toho sa bude meniť aj naša spoločnosť a život v nej.

Inzercia

O tom, čo sa napokon presadí, nerozhoduje vždy kvalita a poctivosť názoru, ale aj decibely, s akými je hlásaný, peniaze, ktoré ho pretláčajú, či živočíšnosť, ktorú vzbudzuje v publiku.

Pred štyrmi rokmi do tejto verejnej debaty naplno vstúpil aj Postoj ako seriózny konzervatívny hlas a dnes je jeho dôležitou súčasťou.

Ďakujeme všetkým odvážnym ľuďom, ktorí počas komunizmu hlásali, že pravda nemôže podliehať dobe a sú dnes pre nás inšpiráciou.

A ďakujeme aj všetkým našim podporovateľom, ktorí nám dnes umožňujú snažiť sa o to isté.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame