Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. novembec 2019, 14:10

Pri Nitre sa zrazil autobus s nákladiakom. Hlásia 12 obetí, z toho 4 deti

Pri Nitre sa zrazil autobus s nákladiakom. Hlásia 12 obetí, z toho 4 deti

Vrak havarovaného autobusu vyťahujú z priekopy na mieste dopravnej nehody. Foto – TASR/Prezídium HaZZ

Vláda bude mať mimoriadne zasadnutie a rozhodne o štátnom smútku

Na ceste z Nitry do Zlatých Moraviec došlo k tragickej zrážke autobusu s nákladiakom. Pri nehode zahynulo 12 ľudí, z toho štyri maloleté deti.

Ďalších 17 ľudí je zranených, traja ťažko. Informovali o tom ministerky vnútra a zdravotníctva Denisa Saková a Andrea Kalavská, ktoré prišli na miesto nešťastia. 

Záchranári vytiahli autobus z priekopy, do ktorej sa po zrážke prevrátil. Nenašli pod ním ďalších cestujúcich, a tak počet obetí ostal dvanásť.

V autobuse sa viezli prevažne mladí ľudia, ktorí sa vracali zo škôl.

Nehodu zrejme spôsobilo preťažené nákladné auto, ktoré schádzalo dolu kopcom, pod váhou nákladu sa rozkývalo a narazilo do protiidúceho autobusu. Zasiahlo ho v zadnej časti a autobus vletel do priekopy.
 


Video, ktoré zverejnila polícia z miesta nehody

Podobne veľká nehoda bola naposledy pred 10 rokmi

Dopravná nehoda sa stala na zlatomoravskej ceste I/65 neďaleko Malanty pri Nitre. Išlo o autobus spoločnosti Arriva.

Po zrážke zostal autobus prevrátený v priekope. Na mieste zasahovali dve posádky leteckých záchranárov. Vrtuľník z Nitry si po pristátí priamo na mieste prevzal 15-ročného chlapca s vážnym úrazom hlavy a ťažkou poruchou vedomia.

Záchranári mu zabezpečili základné životné funkcie a po napojení na umelú pľúcnu ventiláciu bol chlapec letecky transportovaný do Fakultnej nemocnice v Nových Zámkoch.

Druhá posádka záchranárskeho vrtuľníka z Banskej Bystrice si na mieste prevzala 61-ročného pacienta s podozrením na poranenie hlavy.

„Bol to dosť komplikovaný zásah, lebo ľudia aj povypadávali z autobusu a museli ich hľadať okolo po poli,“ povedal podľa Denníka N Jozef Minár z Operačného strediska záchrannej služby.

Naposledy bola podobne veľká nehoda bola podľa jeho slov pred desiatimi rokmi v Polomke, keď sa autobus zrazil s vlakom. Zahynulo vtedy dvanásť ľudí, šesť bolo ťažko zranených.

Doposiaľ najväčšia nehoda slovenského autobusu sa stala v septembri 2008 v Chorvátsku, keď zomrelo štrnásť ľudí. 


Prevrátený kamión na mieste dopravnej nehody. Foto – TASR/Milan Ivanič

Inzercia


Foto – TASR/Polícia SR


Na snímke záchranári a policajti zasahujú na mieste dopravnej nehody. Foto – TASR/Lukáš Grinaj

Pellegrini zvažuje štátny smútok

Na miesto prišli ministerky vnútra aj zdravotníctva Denisa Saková a Andrea Kalavská.

Šéfka rezortu zdravotníctva sa chystá navštíviť aj zranených v nemocnici.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) cíti nesmiernu ľútosť k obetiam dopravnej nehody, ktorá sa stala v stredu popoludní, a okamžite sa vátil z pracovnej cesty na Cypre na Slovensko. 

"Zajtra pravdepodobne na 11. hodinu zvolám rokovanie vlády, aby sme prerokovali vyhlásenie štátneho smútku, pretože pri takýchto udalostiach sme tak vždy spravili. Táto dopravná nehoda patrí k najhorším v našej novodobej histórii, a preto si myslím, že vyhlásenie štátneho smútku na piatok, aby sme si takto uctili obete dopravnej nehody, je na mieste," povedal Pellegrini.

Hlboký smútok z tragédie vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Biskupi na čele s predsedom Konferencie biskupov Slovenska Stanislavom Zvolenským vyjadrili úprimnú sústrasť pozostalým, s tým, že sa modlia za zosnulých a za uzdravenie zranených.


Na snímke hasiči zasahujú na mieste dopravnej nehody. Foto – TASR/Lukáš Grinaj

Nemocnice nápor zranených podľa ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej zvládajú. Zranených previezli do nemocníc v Nitre, Nových Zámkoch, Topoľčanoch a Leviciach.

V kultúrnom dome v Jelenci vzniklo improvizované krízové centrum, ktoré bude pomáhať zvládnuť situáciu po tragickej nehode.

Nachádza sa v ňom podľa ministerky 16 psychológov od hasičov, desať psychológov z Policajného zboru a duchovná služba

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Opatrenia proti koronavírusu sa výrazne podpísali pod zahraničný obchod Slovenska. V porovnaní s rovnakým obdobím spred roka sa znížil celkový vývoz tovaru o 45,3 percent a dovoz o 39,3 percent. Saldo zahraničného obchodu za štyri mesiace roka 2020 bolo pasívne na úrovni 765 miliónov eur. (TASR)

pred hodinou

Za rastúcim počtom prípadov koronavírusu v posledných dňoch je najmä vyhľadávanie a cielené testovanie ľudí, ktorí boli v kontakte s nakazenými. Tvrdí to Úrad verejného zdravotníctva s tým, že počet prípadov bude pravdepodobne ešte narastať. (TASR)

pred 3 hodinami

Podľa ministerstva zdravotníctva je situácia so šírením koronavírusu pod kontrolou. Regionálne úrady verejného zdravotníctva majú podľa rezortu podchytené ohniská a nastavené sú protiepidemické opatrenia. (TASR)

pred 5 hodinami

Európska komisia po ôsmich mesiacoch a mnohých intervenciách obnoví mandát špeciálneho vyslanca pre náboženskú slobodu a vieru mimo EÚ. Na Slovensku bola aj petícia, aby nová eurokomisia našla nástupcu po Jánovi Figeľovi.