Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. novembec 2019, 12:22

Turecko začalo s repatriáciou islamistov, začali Američanom

Turecko začalo s repatriáciou islamistov, začali Američanom

Turecký minister vnútra Süleyman Soylu. Foto: TASR/AP

Nasledovať bude sedem nemeckých džihádistov a 11 francúzskych občanov obvinených z členstva v IS.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Turecké ministerstvo vnútra v pondelok oznámilo, že deportovalo Američana, ktorý bol členom militantnej organizácie Islamský štát (IS). Ankara zároveň avizovala, že 14. novembra vyhostí zo svojho územia aj sedem nemeckých džihádistov a pripravuje sa aj na deportáciu 11 francúzskych občanov obvinených z členstva v IS, uviedla agentúra AFP.  

Hovorca ministerstva vnútra Ismail Čatakli priblížil, že amerického "teroristického bojovníka" deportovali z Turecka po dokončení príslušných postupov. Dodal, že z Turecka bude 14. novembra deportovaných aj sedem zahraničných teroristov "nemeckého pôvodu" a postupy potrebné na deportáciu prebiehajú aj v prípade "11 zahraničných bojovníkov francúzskeho pôvodu zajatých v Sýrii".

Ankara sa podľa jeho slov okrem zmienených chystá deportovať tiež džihádistov pochádzajúcich z Írska, Nemecka a Dánska.

Turecko v ostatných týždňoch kritizovalo Západné krajiny za to, že odmietajú repatriovať svojich občanov, ktorí odišli bojovať do radov IS v Sýrii či Iraku, pričom niektorým z nich v ich vlasti dokonca medzičasom odobrali občianstvo.

Turecký minister vnútra Süleyman Soylu nedávno povedal, že Turecko nie je hotelom pre militantov z IS a avizoval, že Ankara v pondelok začne s repatriáciou týchto džihádistov. Soylu tiež uviedol, že v Turecku je vo väzbe 1 200 zahraničných členov IS, pričom počas nedávnej vojenskej operácie na severe Sýrie bolo zajatých 287 členov IS.

Inzercia

"Pošleme nazad troch, piatich, desiatich ľudí... Nemá zmysel snažiť sa pred tým ujsť, pošleme vám ich nazad. Robte si s nimi, čo chcete," povedal uplynulý piatok Soylu.

Dosiaľ však nie je jasné, či bude Turecko schopné repatriovať tých, ktorí vo svojej vlasti prišli o občianstvo, píše AFP.

Podľa newyorského dohovoru z roku 1961 je protiprávne ponechať osobu bez štátnej príslušnosti, niektoré krajiny vrátane Británie a Francúzska však tento dohovor neratifikovali a tak sa v ostatnom čase vedú vo viacerých prípadoch zdĺhavé právne spory.

Samotná Británia už zbavila pre údajné členstvo v džihádistických skupinách v zahraniční občianstva vyše 100 ľudí.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Na hokejovom sústredení na Orave sa 12 detí nakazilo koronavírusom. Možným zdrojom nákazy mohli byť dvaja tréneri z Prahy, ktorí sa o mladých športovcov starali. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne eviduje v okresoch Tvrdošín a Námestovo celkovo 18 pozitívnych výsledkov testovania. (MY, TASR)

pred 5 hodinami

Na Slovensku v piatok pribudlo 29 nakazených koronavírusom, otestovali 2 216 vzoriek. Nikto nezomrel ani sa nevyliečil, s ochorením COVID-19 je hospitalizovaných päť ľudí, z toho dvaja sú na JIS a jeden na pľúcnej ventilácii. Sedemdňový kĺzavý medián je na hodnote 13. (korona.gov.sk)

pred 5 hodinami

Bývalého francúzskeho premiéra Édouarda Philippa a ďalších dvoch ministrov budú vyšetrovať pre pochybnosti o spôsobe, akým pristupovali ku koronavírusovej pandémii. Philippe pritom len v piatok podal aj s celou svojou vládou demisiu. Vo funkcii ho nahradil Jean Castex, ktorý je jedným z autorov stratégie znovuotvárania krajiny po koronakríze. (TASR)

pred 7 hodinami

Polícia zadržala v Bardejovskej Novej Vsi 21 migrantov. Okrem nich sa neskôr podarilo vypátrať a zadržať ďalších sedem ľudí. Navyše, v piatok ráno zadržala auto so štyrmi nelegálnymi migrantmi aj na hraničnom priechode Rusovce - Rajka. 

RÝCHLYM ZÁSAHOM POLÍCIE SA PODARILO ZADRŽAŤ 28 MIGRANTOV Dnes dopoludnia nahlásil na číslo 158 policajt z Diaľničného...

Uverejnil používateľ Polícia SR - Prešovský kraj Piatok 3. júla 2020