Podpredseda Európskej komisie chce homomanželstvá v celej únii

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans by bol najradšej, keby všetky členské štáty uzákonili manželstvá homosexuálov.

„Komisia by mala ísť ďalej a skúsiť presadiť, aby všetky členské štáty bezvýhradne uznali manželstvá osôb rovnakého pohlavia,“ vyjadril sa v Bruseli na galavečeri, ktorý organizovala LGBTI neziskovka ILGA-Europe.

Európska komisia nemá v tejto oblasti kompetencie. Rodina a manželstvo sú záležitosti členských štátov. Podľa Timmermansa by však mala únia na členské krajiny v tejto otázke tlačiť.

Manželstvá homosexuálov schválilo desať z 28 krajín únie, a to Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Luxembursko, Holandsko, Portugalsko, Španielsko, Švédsko a Veľká Británia. Írsko hlasovalo o ústavnom zakotvení homomanželstiev v máji. Vo Fínsku vojde do platnosti takáto legislatíva po roku 2017. Slovinsko čaká zrejme referendum. 

Aktivisti zo spomínanej organizácie chcú, aby členské štáty vzájomne uznávali homosexuálne zväzky, a to v rámci princípu slobodného pohybu. To už je agenda komisie. Podľa aktivistov ide neuznávanie zväzkov proti princípu slobodného pohybu v EÚ.

Timmermans sa s takýmto názorom stotožňuje. „Hoci neuznávajú homosexuálne manželstvá vo svojej krajine, mali by mať aspoň slušnosť rešpektovať rozhodnutia iných štátov, ktoré takéto manželstvá uznali,“ citoval ho britský Telegraph. 

Červená: štáty s ústavnou definíciou manželstva ako zväzku muža a ženy
Svetlomodrá: štáty, kde je uzákonené registrované partnerstvo osôb rovnakého pohlavia
Tmavomodrá: štáty, kde je uzákonené manželstvo osôb rovnakého pohlavia (vo Fínsku vojde do platnosti v r. 2017, Írsko už iba zákonom potvrdí výsledok referenda z mája 2015)
Sivá: nezistené
(Zdroj: wikipedia, stav k 30. júnu 2015)

-rp-
Foto: Flickr.com, wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo