Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
02. 07. 2015, 11:52

Podpredseda Európskej komisie chce homomanželstvá v celej únii

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans by bol najradšej, keby všetky členské štáty uzákonili manželstvá homosexuálov. komisar.jpg „Komisia by mala ísť ďalej a skúsiť presadiť, aby všetky členské štáty bezvýhradne uznali manželstvá osôb rovnakého pohlavia,“ vyj...

Podpredseda Európskej komisie chce homomanželstvá v celej únii

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans by bol najradšej, keby všetky členské štáty uzákonili manželstvá homosexuálov.

„Komisia by mala ísť ďalej a skúsiť presadiť, aby všetky členské štáty bezvýhradne uznali manželstvá osôb rovnakého pohlavia,“ vyjadril sa v Bruseli na galavečeri, ktorý organizovala LGBTI neziskovka ILGA-Europe.

Európska komisia nemá v tejto oblasti kompetencie. Rodina a manželstvo sú záležitosti členských štátov. Podľa Timmermansa by však mala únia na členské krajiny v tejto otázke tlačiť.

Manželstvá homosexuálov schválilo desať z 28 krajín únie, a to Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Luxembursko, Holandsko, Portugalsko, Španielsko, Švédsko a Veľká Británia. Írsko hlasovalo o ústavnom zakotvení homomanželstiev v máji. Vo Fínsku vojde do platnosti takáto legislatíva po roku 2017. Slovinsko čaká zrejme referendum. 

Aktivisti zo spomínanej organizácie chcú, aby členské štáty vzájomne uznávali homosexuálne zväzky, a to v rámci princípu slobodného pohybu. To už je agenda komisie. Podľa aktivistov ide neuznávanie zväzkov proti princípu slobodného pohybu v EÚ.

Timmermans sa s takýmto názorom stotožňuje. „Hoci neuznávajú homosexuálne manželstvá vo svojej krajine, mali by mať aspoň slušnosť rešpektovať rozhodnutia iných štátov, ktoré takéto manželstvá uznali,“ citoval ho britský Telegraph. 

Červená: štáty s ústavnou definíciou manželstva ako zväzku muža a ženy
Svetlomodrá: štáty, kde je uzákonené registrované partnerstvo osôb rovnakého pohlavia
Tmavomodrá: štáty, kde je uzákonené manželstvo osôb rovnakého pohlavia (vo Fínsku vojde do platnosti v r. 2017, Írsko už iba zákonom potvrdí výsledok referenda z mája 2015)
Sivá: nezistené
(Zdroj: wikipedia, stav k 30. júnu 2015)

-rp-
Foto: Flickr.com, wikipedia.org

Odporúčame

Americkí biskupi: Podstata manželstva sa po piatku nezmenila

Americkí biskupi: Podstata manželstva sa po piatku nezmenila

Podstata manželstva sa piatkovým verdiktom Najvyššieho súdu USA nezmenila, upozornil predseda americkej biskupskej konferencie Joseph Kurtz. Podľa neho by mali katolíci napriek rozhodnutiu súdu vydávať svedectvo o pravom manželstve. wedding.jpg „Bez ohľadu na to, čo ...