Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. novembec 2019, 08:14

Paška: Nečinnosť rezortu spravodlivosti umožňuje EÚ presadiť Istanbulský dohovor

Paška: Nečinnosť rezortu spravodlivosti umožňuje EÚ presadiť Istanbulský dohovor

Jaroslav Paška (SNS). FOTO TASR - Jakub Kotian

Rezort spravodlivosti mal podľa SNS urobiť "jednoduchý logický záver", že Slovenská republika nemôže dať súhlas na to, aby EÚ pristúpila k dohovoru ako celku.

Koaličná SNS si myslí, že verejné vyjadrenie rezortu spravodlivosti, že v uznesení parlamentu nenachádza žiadne usmernenie pre svoju odpoveď Súdnemu dvoru Európskej únie na otázku o tom, či môže EÚ pristúpiť k Istanbulskému dohovoru bez toho, aby k nemu pristúpili všetky členské štáty, vzbudzuje dojem, že rezort sa chystá dohovor presadiť.

"Nečinnosť či nekvalifikovaný postup umožňuje EÚ presadiť zavedenie Istanbulského dohovoru do právneho poriadku SR, napriek tomu, že NR SR jeho ratifikáciu viac ako ústavnou väčšinou odmietla," uvádza poslanec parlamentu za SNS Jaroslav Paška.

Ako o tom informuje hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová, poslanci za SNS minulý týždeň podali návrh do parlamentu. "V prípade potreby vytvoria parlamentu priestor na formovanie inštrukcií a pokynov volených zástupcov ľudu voči nezrozumiteľnému správaniu sa štátnej exekutívy," uviedla.

Opozičné OĽaNO, mimoparlamentná Kresťanská únia a KDH vyzvali ministerstvo spravodlivosti, aby naplnilo uznesenie parlamentu voči dohovoru. Rezort justície tvrdí, že nenapísal Súdnemu dvoru EÚ, že sa k Istanbulskému dohovoru nebude vyjadrovať.

Strany tiež vyzvali ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd), aby konal, pretože občania majú námietky voči tomu, aby bol dohovor ratifikovaný. Zástupcovia strán to uviedli v piatok na margo toho, že ministerstvo spravodlivosti podľa nich nemá pripomienky vo veci neobmedzeného pristúpenia Európskej únie k Istanbulskému dohovoru.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 46 minútami

Opatrenia proti koronavírusu sa výrazne podpísali pod zahraničný obchod Slovenska. V porovnaní s rovnakým obdobím spred roka sa znížil celkový vývoz tovaru o 45,3 percent a dovoz o 39,3 percent. Saldo zahraničného obchodu za štyri mesiace roka 2020 bolo pasívne na úrovni 765 miliónov eur. (TASR)

pred 57 minútami

Za rastúcim počtom prípadov koronavírusu v posledných dňoch je najmä vyhľadávanie a cielené testovanie ľudí, ktorí boli v kontakte s nakazenými. Tvrdí to Úrad verejného zdravotníctva s tým, že počet prípadov bude pravdepodobne ešte narastať. (TASR)

pred 3 hodinami

Podľa ministerstva zdravotníctva je situácia so šírením koronavírusu pod kontrolou. Regionálne úrady verejného zdravotníctva majú podľa rezortu podchytené ohniská a nastavené sú protiepidemické opatrenia. (TASR)

pred 4 hodinami

Európska komisia po ôsmich mesiacoch a mnohých intervenciách obnoví mandát špeciálneho vyslanca pre náboženskú slobodu a vieru mimo EÚ. Na Slovensku bola aj petícia, aby nová eurokomisia našla nástupcu po Jánovi Figeľovi.