Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
01. júl 2015

Babiš si zaslúži viac (komentár Jaroslava Danišku)

Andrej Babiš nebol agentom ŠtB. Tak rozhodol súd a rozhodnutie súdu treba v demokratickom štáte rešpektovať. A to aj vedy, keď všetci vieme, že je to smiešne. Na vec sa preto treba pozrieť inak: ako na príležitosť. Babiša treba oceniť a jeho kauzu využiť aj na reformu ÚPN. babis.jpg ...

Babiš si zaslúži viac (komentár Jaroslava Danišku)

Andrej Babiš nebol agentom ŠtB. Tak rozhodol súd a rozhodnutie súdu treba v demokratickom štáte rešpektovať.

A to aj vedy, keď všetci vieme, že je to smiešne. Na vec sa preto treba pozrieť inak: ako na príležitosť. Babiša treba oceniť a jeho kauzu využiť aj na reformu ÚPN.

Český minister financií Andrej Babiš prichádza v januári 2014 na bratislavský súd

Začnime s ÚPN. Langošov ústav dlhodobo upadá. Po tragickej smrti Jána Langoša nemal šťastie na nového šéfa, Petranský ani Krajňák nedokázali ústav viesť tak, ako si zaslúži. Pôvodné zámery Langoša sa často zdeformovali, správna rada, ktorá mala kedysi zabezpečiť podporu politického spektra a ktorá bola koncipovaná ako slabý orgán, sa pri slabom vedení ústavu zmenila na rozhodujúci orgán, ktorý pomery v inštitúcii ešte viac degeneruje.

Prečítajte si:
Šéf ÚPN po prehre s Babišom: Eštebáci nám prepisujú históriu

Zdieľať

Ústav nemá požadované výstupy, nemá stabilné sídlo, zhoršuje sa jeho personálny stav a jeho zamestnanci majú poväčšine mizerne nízke platy. Inými slovami, dozrel čas na zmenu.

A práve Babiš je príležitosť.

Babišova výhra na súde totiž ukázala na limity, ktoré ÚPN nedokáže prekonať. Nie preto, že by nechcel. Z princípu. Babiš dal de facto návod všetkým evidovaným agentom ŠtB, ktorí chcú čistú povesť, ako to dosiahnuť.

Inzercia

Čo s tým?

ÚPN má zmysel, treba však pozmeniť jeho poslanie. Aby nevznikol falošný dojem, všetky doterajšie úlohy by mal Langošov ústav naďalej plniť – a jednu novú získať.

"ÚPN by mal napodobniť Múzeum SNP v Banskej Bystrici. A v múzeu neslobody by sa malo nájsť miesto aj pre Andreja Babiša."

Zdieľať

Skrátene: ÚPN by mal napodobniť Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Mal by získať svoje múzeum, o ktoré sa bude starať, ktoré budú navštevovať žiaci a študenti všetkých škôl, prípadne zahraničné delegácie. ÚPN by skrátka interpretoval a zobrazoval obdobie neslobody, tak ako ho zadefinoval Ján Langoš v zákone, od roku 1939 do roku 1989. To znamená jeho úlohou by boli výstavy, dokumenty, eventy, diskusie, spomienkové akcie.

A v múzeu neslobody by sa malo nájsť miesto aj pre Andreja Babiša. Mali by tam byť vystavené dokumenty, ktoré o ňom ŠtB a ÚPN eviduje spred roka 1989, ale aj rozhodnutie súdu z roku 2015. Samozrejme, s textom rozhodnutia a menami sudcov z okresného a krajského súdu a tiež bývalých agentov a prizvaných expertov, ktorí Babišovu nespoluprácu potvrdili.

Spokojný bude Andrej Babiš, keďže ÚPN by pripomínal rozhodnutie súdu, o ktoré tak stál, aj zástancovia pamäti národa.

Jaroslav Daniška
Foto: TASR/Štefan Puškáš

Odporúčame

Čo riskuje Lipšic s Matovičom (komentár Jaroslava Danišku)

Čo riskuje Lipšic s Matovičom (komentár Jaroslava Danišku)

Igor Matovič a Daniel Lipšic pôjdu do volieb spoločne. Čo to znamená pre nich a čo pre pravicu? Na spoločnej kandidátke by mali byť spolu s Lipšicom 35 ľudia Novy, bude to regulárna koalícia, ktorá na vstup do parlamentu potrebuje sedem percent hlasov a stranu by mal po voľbách zastupovať politik, ...

O Ukrajine by sme mali mať viac informácií

O Ukrajine by sme mali mať viac informácií

Vojna na Ukrajine sa pomaly začína podobať tej v Bosne pred dvadsiatimi rokmi. Nie, chvalabohu, nie v brutalite (aspoň zatiaľ), ale v tom, že sa stala všednou správou. Skoro každý deň umierajú ľudia na strane ozbrojencov či civilistov. Obvykle sa dozvieme o tých prvých, tí druhí ostávajú skrytí. ...