Belgicko na žiadosť Španielska zatklo dvoch katalánskych separatistov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Belgicko na žiadosť Španielska zatklo dvoch katalánskych separatistov

Ilustračný záber. FOTO TASR/AP

Následne boli však prepustení na slobodu vzhľadom na stále prebiehajúce extradičné konanie.

Španielsko reaktivovalo európske zatykače na Lluísa Puiga a Antoniho Comína odvtedy, ako madridský súd v októbri udelil ďalším deviatim separatistickým lídrom dlhoročné väzenské tresty za ich úlohu pri organizovaní ilegálneho referenda a vyhlásení nezávislosti Katalánska - regiónu na severovýchode Španielska - v roku 2017.

Bývalý katalánsky líder Carles Puigdemont, na ktorého sa tiež vzťahuje zatykač, predstúpi pred belgický súd 16. decembra. Španielsko obnovilo európsky zatykač aj na akademičku Claru Ponsatíovú, ktorá žije v Škótsku.

Puig i Comín boli o svojich zatykačoch informovaní a vo štvrtok sa sami prihlásili na belgickej polícii. Krátko nato ich prepustili pod podmienkou, že neopustia územie Belgicka. Obaja vzniesli námietku proti svojej extradícii a súd bude v tejto veci rozhodovať 15. novembra, doplnila belgická prokuratúra.

Po zorganizovaní referenda o nezávislosti Katalánska 1. októbra 2017, ktoré španielska justícia označila za neplatné, katalánski separatisti 27. októbra toho istého roku vyhlásili nezávislú katalánsku republiku, čo viedlo k najhoršej ústavnej kríze v Španielsku od konca diktatúry generála Francisca Franca.

Puigdemont, hlavný aktér politických snáh o osamostatnenie Katalánska, koncom októbra 2017 opustil Španielsko, aby unikol súdnemu konaniu a uväzneniu.

Carles Puigdemont sa 18. októbra z vlastnej vôle dostavil na stanicu federálnej polície v Bruseli. Puigdemont sa počas výsluchu odvolal na svoju imunitu spojenú so svojím zvolením za poslanca Európskeho parlamentu a odmietol svoje vydanie do Španielska.

Comín mal v Puigdemontovej vláde na starosti zdravotníctvo, Ponsatíová bola ministerkou školstva a Puigovi bol zverený rezort kultúry. V reakcii na kroky katalánskeho parlamentu španielska vláda aktivovala článok 155 španielskej ústavy, čím obmedzila samosprávu regiónu.
 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo