Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. 11. 2019, 15:24

Stiahnutie vojakov zo styčnej línie v Donbase odložili na sobotu

Stiahnutie vojakov zo styčnej línie v Donbase odložili na sobotu

Na archívnej snímke z 20. apríla 2019 ukrajinský vojak hliadkuje neďaleko frontovej línie počas pokračujúceho vojenského konfliktu na východe Ukrajiny. FOTO TASR/AP

Ukrajinská armáda a proruskí separatisti v piatok odložili plánovaný odsun svojich jednotiek na poslednom úseku styčnej línie na východe krajiny o 24 hodín.

Oznámili to medzinárodní pozorovatelia, informuje agentúra AFP.

"Stiahnutie vojenských síl a techniky sa začne v sobotu 9. novembra 2019 o 12.00 h" kyjevského času, uviedol v oznámení predstaviteľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Martin Sajdik.

Kyjev predtým vyhlásil, že je pripravený začať so stiahnutím vojakov zo styčnej línie v oblasti dediny Petrivske v Doneckej oblasti v piatok, separatisti však trvali na odložení odsunu do soboty.

Realizácia tohto dlho očakávaného kroku je predpokladom pre prvé priame rozhovory ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, píše AFP s tým, že sprostredkovateľmi summitu so zatiaľ nestanoveným termínom budú francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Strany konfliktu v Donbase uskutočnili dva podobné odsuny už v júni a októbri.

Odporúčame