OĽaNO a KÚ vyzývajú vládu, aby konala voči Istanbulskému dohovoru

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
OĽaNO a KÚ vyzývajú vládu, aby konala voči Istanbulskému dohovoru

Na snímke líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. FOTO TASR – Jakub Kotian

Opozičné hnutie OĽaNO a mimoparlamentná strana Kresťanská únia (KÚ) vyzývajú vládu, aby naplnila uznesenie parlamentu voči Istanbulskému dohovoru.

Zároveň tiež vyzývajú ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd), aby konal, pretože občania majú námietky voči tomu, aby bol dohovor ratifikovaný.

Zástupcovia strán to uviedli v piatok na margo toho, že Ministerstvo spravodlivosti SR podľa nich nemá pripomienky vo veci neobmedzeného pristúpenia Európskej únie k Istanbulskému dohovoru.

"Vláda vo veci Istanbulského dohovoru nekoná dostatočne a nerešpektuje uznesenie Národnej rady SR, teda vôle volených zástupcov ľudí. Určite na tom má veľký podiel ministerstvo spravodlivosti, jeho nekonanie a ignorovanie vôle voličov a poslancov. Prejavilo sa to v tom, že Slovensko sa nijako nevyjadrilo k tomuto sporu," vysvetlil nezaradený poslanec NR SR Richard Vašečka.

Dopĺňa, že pripomienky k dohovoru sa môžu posielať do 23. decembra. Rezort spravodlivosti podľa strán zaslal svoje stanovisko bez pripomienok 4. novembra.

Mimoparlamentné hnutie KDH víta, že sa OĽaNO a KÚ pripojili k ich výzve o tom, aby Gál písomne vyjadril svoje pripomienky voči dohovoru. Schválenie Istanbulského dohovoru považuje KDH za porušenie princípu subsidiarity.

"Okrem toho, podľa nás v stanovisku SR treba namietať rozporom medzi niektorými ustanoveniami Istanbulského dohovoru a Ústavou SR a v neposlednom rade faktom, že NR SR je proti ratifikácii tohto dohovoru," uviedlo KDH.

OĽaNO a KÚ navrhujú, aby sa do procesu pripomienkovania medzinárodných zmlúv mohla zapojiť aj NR SR. Chcú, aby minister ešte pred tým, ako sa začne zaoberať pripomienkami, zašle dokument na Výbor NR SR pre európske záležitosti a dá tak možnosť poslancom vyjadriť svoje pripomienky.

"Daný minister tak bude musieť pracovať s týmito pripomienkami v stanovisku za SR. Pretože on to pripomienkuje za Slovensko, a to je dôležité. Takéto veci by nemali zostať bez pripomienok volených zástupcov," povedal predseda poslaneckého klubu OĽaNO Eduard Heger.

Ministerstvo spravodlivosti odmieta, že by v súvislosti s Istanbulským dohovorom nekonalo

Rezort justície tvrdí, že Súdnemu dvoru EÚ nenapísalo, že sa k Istanbulskému dohovoru nebude vyjadrovať. Ministerstvo tvrdí, že sa vo všeobecnosti takýto krok v podobných konaniach ani nerobí.

"Neurobil sa ani v tomto konkrétnom prípade," hovorí stanovisko rezortu s tým, že uznesenie Národnej rady SR, na ktoré opozičné a mimoparlamentné strany odkazujú, sa týka iba ratifikácie zo strany SR.

"Pristúpenia Európskej únie k dohovoru, ktorého sa týka konanie pred Súdnym dvorom EÚ, sa uznesenie netýka a nezaviazalo vládu žiadnym spôsobom ani k právnemu názoru, ktorý by mala mať k otázkam nastoleným Európskym parlamentom, a síce otázkam týkajúcim sa voľby právneho základu návrhu na pristúpenie a otázke, či môže Európska únia pristúpiť k dohovoru bez toho, aby k nemu pristúpili všetky členské štáty," reaguje rezort na výzvu OĽaNO a KÚ.

"Ak by sa aj SR v konaní pred Súdnym dvorom EÚ vyjadrovala, toto konanie sa týka práva EÚ. Argumenty o prípadnom rozpore Istanbulského dohovoru s Ústavou SR v takomto konaní nemajú žiadne miesto a boli by neprípustné," zareagovalo ministerstvo spravodlivosti na vyjadrenie KDH, podľa ktorého by malo Slovensko namietať rozporom medzi niektorými ustanoveniami Istanbulského dohovoru a Ústavou SR.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo