Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. 11. 2019, 08:46

Kamenický: Krajiny eurozóny musia nájsť kompromis pre dobudovanie bankovej únie

Kamenický: Krajiny eurozóny musia nájsť kompromis pre dobudovanie bankovej únie

minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD). FOTO TASR - Pavol Zachar

Podľa ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD) sa krajiny eurozóny zhodujú v názore, že treba urýchliť proces dobudovania bankovej únie.

Uviedol to vo štvrtok po zasadnutí ministrov financií eurozóny (Euroskupina) v Bruseli.

Rokovaniam dominovali dve hlavné témy — reforma Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), takzvaného trvalého eurovalu, a snahy o dobudovanie európskej bankovej únie.

Podľa jeho slov pri reforme ESM ide o nastavenie pravidiel, ktoré zvýšia stabilitu finančného systému v eurozóne, a teda aj na Slovensku. Diskusie na túto tému budú pokračovať na decembrovom samite EÚ.

Čo sa týka budovania bankovej únie, Kamenický povedal, že zatiaľ sa vybudovali iba dva piliere, jednotný mechanizmus dohľadu a jednotný rezolučný mechanizmus, pričom rokovania stále trvajú v otázke tretieho piliera, čiže európskeho systému ochrany vkladov (EDIS).

Minister priznal, že sú rôzne názory členských krajín eurozóny na túto problematiku a hľadá sa spoločná báza pre pokrok v rokovaniach. Ten vo štvrtok v Bruseli naznačil nemecký minister financií Olaf Scholz, keď uviedol, že si želá posun v rokovaniach.

Nemecko už sedem rokov zaujímalo neústupčivú pozíciu v tejto otázke. Kamenický dodal, že hľadanie konsenzu nebude ľahké, Euroskupina bude o tom rokovať aj v decembri, avšak debaty sa predsa len posúvajú dopredu.

"Veľa sa o tom rozpráva, ale treba už aj konať. Teraz sa potrebujeme dohodnúť na základných princípoch a povedať si, aké sú míľniky, ako úniu dobudovať, vyjasniť si postoje, ktoré sú zatiaľ dosť rôzne, najmä pri uvedenej schéme na ochranu vkladov," opísal situáciu minister.

Šéf slovenského rezortu financií zároveň spresnil, že Slovensko trvá na tom, aby sa zachovala rovnováha medzi bankami, ktoré sú v zahraničí a tými na Slovensku, aby tak bola zachovaná stabilita slovenského bankového systému.

Odporúčame