Iránske úrady podľa MAEE zabránili inšpektorovi OSN opustiť krajinu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Iránske úrady podľa MAEE zabránili inšpektorovi OSN opustiť krajinu

Úradujúci generálny riaditeľ MAAE Cornel Feruta. Foto: wikimedia.org (Dean Calma / IAEA)

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu to označila za „neprijateľné“ konanie.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) vo štvrtok informovala, že iránske úrady minulý týždeň dočasne zabránili jednému z inšpektorov OSN vycestovať z krajiny. Podľa MAAE ide o "neprijateľné" konanie.

Úradujúci generálny riaditeľ MAAE Cornel Feruta vo štvrtok informoval o incidente aj Radu guvernérov MAAE, uviedla vo svojej správe agentúra AFP. Podľa Ferutovho vyhlásenia "brániť inšpektorovi opustiť krajinu, najmä ak ho na to vyzve agentúra (MAAE), nie je prijateľné a nemalo by k nemu dochádzať".

Vo štvrtok sa tiež objavila informácia, že Irán obvinil jadrovú inšpektorku OSN, že pri vstupe do zariadenia Natanz slúžiaceho na obohacovanie uránu, mala pri sebe výbušný dusičnan. K incidentu došlo minulý týždeň.

Tieto obvinenia vyslovil iránsky predstaviteľ pri medzinárodných organizáciách vo Viedni Kázim Gharíb Abádí na mimoriadnej schôdzke MAAE vo Viedni.

Bližšie podrobnosti, prečo mala mať žena pri sebe takúto výbušnú látku, však neuviedol. Dodal len, že inšpektorka odišla počas druhého stupňa vstupnej kontroly na toaletu, kde sa evidentne tejto látky zbavila.

Iránske jadrové zariadenia sú na základe prelomovej jadrovej dohody so svetovými mocnosťami kontinuálne monitorované úradmi MAAE.

Irán tento týždeň obnovil činnosti spojené s obohacovaním uránu vo svojom podzemnom zariadení Fordú ležiacom južne od Teheránu.

Irán v priebehu tohto roka pozastavil plnenie viacerých záväzkov zo spomínanej dohody a pohrozil, že od nej úplne odstúpi. Začal napríklad obohacovať urán nad úroveň, ktorú mu táto dohoda povoľuje.

Teherán týmito krokmi reagoval na rozhodnutie Spojených štátov, ktoré v roku 2018 od dohody jednostranne odstúpili a následne zaviedli voči Iránu tvrdé sankcie. Zvyšní signatári sa dohodu stále pokúšajú zachrániť.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo