Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. novembec 2019, 21:39

Iránske úrady podľa MAEE zabránili inšpektorovi OSN opustiť krajinu

Iránske úrady podľa MAEE zabránili inšpektorovi OSN opustiť krajinu

Úradujúci generálny riaditeľ MAAE Cornel Feruta. Foto: wikimedia.org (Dean Calma / IAEA)

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu to označila za „neprijateľné“ konanie.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) vo štvrtok informovala, že iránske úrady minulý týždeň dočasne zabránili jednému z inšpektorov OSN vycestovať z krajiny. Podľa MAAE ide o "neprijateľné" konanie.

Úradujúci generálny riaditeľ MAAE Cornel Feruta vo štvrtok informoval o incidente aj Radu guvernérov MAAE, uviedla vo svojej správe agentúra AFP. Podľa Ferutovho vyhlásenia "brániť inšpektorovi opustiť krajinu, najmä ak ho na to vyzve agentúra (MAAE), nie je prijateľné a nemalo by k nemu dochádzať".

Vo štvrtok sa tiež objavila informácia, že Irán obvinil jadrovú inšpektorku OSN, že pri vstupe do zariadenia Natanz slúžiaceho na obohacovanie uránu, mala pri sebe výbušný dusičnan. K incidentu došlo minulý týždeň.

Tieto obvinenia vyslovil iránsky predstaviteľ pri medzinárodných organizáciách vo Viedni Kázim Gharíb Abádí na mimoriadnej schôdzke MAAE vo Viedni.

Bližšie podrobnosti, prečo mala mať žena pri sebe takúto výbušnú látku, však neuviedol. Dodal len, že inšpektorka odišla počas druhého stupňa vstupnej kontroly na toaletu, kde sa evidentne tejto látky zbavila.

Inzercia

Iránske jadrové zariadenia sú na základe prelomovej jadrovej dohody so svetovými mocnosťami kontinuálne monitorované úradmi MAAE.

Irán tento týždeň obnovil činnosti spojené s obohacovaním uránu vo svojom podzemnom zariadení Fordú ležiacom južne od Teheránu.

Irán v priebehu tohto roka pozastavil plnenie viacerých záväzkov zo spomínanej dohody a pohrozil, že od nej úplne odstúpi. Začal napríklad obohacovať urán nad úroveň, ktorú mu táto dohoda povoľuje.

Teherán týmito krokmi reagoval na rozhodnutie Spojených štátov, ktoré v roku 2018 od dohody jednostranne odstúpili a následne zaviedli voči Iránu tvrdé sankcie. Zvyšní signatári sa dohodu stále pokúšajú zachrániť.

Dnes treba vedieť

pred 48 minútami

Minister obrany Jaroslav Naď si nechce nechať ujsť ponuku využiť 50 miliónov dolárov od USA na nákup techniky, ktorá nahradí vybavenie bývalej Varšavskej zmluvy s podmienkou financovania jedna k jednej. Povedal to v pondelok v Prešove, kde navštívil priestory vrtuľníkového krídla. "Výber toho, čo potrebujú ozbrojené sily, ponechávame, samozrejme, na vojakoch," dodal. (TASR)

pred hodinou

Fico chce navrhnúť odvolávanie Borisa Kollára z funkcie šéfa parlamentu. Uviedol to na pondelkovej tlačovej konferencii po medializovaní informácií o reklamnej zmluve medzi štátnym Tiposom a firmou vlastniacou Fun rádio spojenou s Kollárom.

pred 2 hodinami

Bieloruský prezident Lukašenko označil opozičných stúpencov za „ovce“ ovládané zo zahraničia. Tvrdí, že zaznamenali telefonáty z Poľska, Británie a Česka. Na protestoch sa podľa neho snažili zúčastniť aj ruskí občania. Zásah polície označil za primeranú odpoveď na vzniknuté nepokoje. Rovnako povedal, že sa v Bielorusku žiadny majdan konať nebude.