Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. novembec 2019, 17:22

Irán tvrdí, že inšpektorka OSN mala pri sebe výbušnú látku

Irán tvrdí, že inšpektorka OSN mala pri sebe výbušnú látku

Iránsky predstaviteľ pri medzinárodných organizáciách vo Viedni Kázim Gharíb Abádí. Foto: TASR/AP

Medzinárodná organizácia pre atómovú energiu sa k obvineniu zatiaľ nevyjadrila.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Irán obvinil vo štvrtok jadrovú inšpektorku OSN, ktorej minulý týždeň zabránil vo vstupe do zariadenia Natanz slúžiaceho na obohacovanie uránu, z toho, že pri sebe mala výbušný dusičnan. Informovala o tom agentúra AP.

Takéto obvinenia vyslovil iránsky predstaviteľ pri medzinárodných organizáciách vo Viedni Kázim Gharíb Abádí na mimoriadnej schôdzke Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni. Bližšie podrobnosti, prečo mala mať žena pri sebe takúto výbušnú látku, však neuviedol. Dodal len, že inšpektorka odišla počas druhého stupňa vstupnej kontroly na toaletu, kde sa evidentne tejto látky zbavila.

MAAE sa dosiaľ k obvineniu nevyjadrila.

Irán krátko predtým informoval, že zmienenej inšpektorke OSN zrušil akreditáciu po tom, ako minulý týždeň vyvolala poplach pri vchode do jadrového zariadenia Natanz. Iránska Organizácia pre atómovú energiu (AEOI) uviedla, že k spusteniu poplachu došlo na základe predpokladu, že by inšpektorka mohla mať pri sebe podozrivý predmet, v dôsledku čoho jej vstup do zariadenia nepovolili.

Iránske jadrové zariadenia sú na základe prelomovej jadrovej dohody z roku 2015 dosiahnutej so svetovými mocnosťami kontinuálne monitorované orgánmi MAAE.

Irán v priebehu tohto roka pozastavil plnenie viacerých záväzkov zo spomínanej dohody a pohrozil, že od nej úplne odstúpi. Začal napríklad obohacovať urán nad úroveň, ktorú mu táto dohoda povoľuje. Týmito krokmi reagoval na rozhodnutie Spojených štátov, ktoré v roku 2018 od dohody jednostranne odstúpili a následne zaviedli voči Iránu tvrdé sankcie. Zvyšní signatári sa dohodu stále pokúšajú zachrániť.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 24 minútami

Minister obrany Jaroslav Naď si nechce nechať ujsť ponuku využiť 50 miliónov dolárov od USA na nákup techniky, ktorá nahradí vybavenie bývalej Varšavskej zmluvy s podmienkou financovania jedna k jednej. Povedal to v pondelok v Prešove, kde navštívil priestory vrtuľníkového krídla. "Výber toho, čo potrebujú ozbrojené sily, ponechávame, samozrejme, na vojakoch," dodal. (TASR)

pred hodinou

Fico chce navrhnúť odvolávanie Borisa Kollára z funkcie šéfa parlamentu. Uviedol to na pondelkovej tlačovej konferencii po medializovaní informácií o reklamnej zmluve medzi štátnym Tiposom a firmou vlastniacou Fun rádio spojenou s Kollárom.

pred 2 hodinami

Bieloruský prezident Lukašenko označil opozičných stúpencov za „ovce“ ovládané zo zahraničia. Tvrdí, že zaznamenali telefonáty z Poľska, Británie a Česka. Na protestoch sa podľa neho snažili zúčastniť aj ruskí občania. Zásah polície označil za primeranú odpoveď na vzniknuté nepokoje. Rovnako povedal, že sa v Bielorusku žiadny majdan konať nebude.