Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
30. jún 2015

Šéf ÚPN po prehre s Babišom: Eštebáci nám prepisujú históriu

Presne na 70. výročie vzniku ŠtB definitívne prehral Ústav pamäti národa súdny spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom v kauze jeho údajnej spolupráce s ŠtB. Podnikateľ slovenského pôvodu Babiš bol podľa okresného súdu evidovaný vo zväzkoch ŠtB ako agent neoprávnene. Tento minuloročný ver...

Šéf ÚPN po prehre s Babišom: Eštebáci nám prepisujú históriu

Presne na 70. výročie vzniku ŠtB definitívne prehral Ústav pamäti národa súdny spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom v kauze jeho údajnej spolupráce s ŠtB.

Podnikateľ slovenského pôvodu Babiš bol podľa okresného súdu evidovaný vo zväzkoch ŠtB ako agent neoprávnene. Tento minuloročný verdikt dnes potvrdil Krajský súd v Bratislave.

Šéf ÚPN Ondrej Krajňák

Preseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák dnes kritizoval, že súdy brali do úvahy výpovede bývalých eštebákov. Tí počas súdneho procesu vypovedali v prospech Babiša. „Dnešným dňom sme dovolili bývalým príslušníkom ŠtB, aby nám prepisovali dejiny,“ uviedol po vyhlásení rozsudku Krajňák.

„Súd prikladá dôraz na výpovede bývalých príslušníkov ŠtB, ktorí tvrdia, že si prácu nerobili dobre, ale iba pro forma. Za túto činnosť poberajú dnes výsluhové dôchodky, namiesto toho, aby boli nejakým spôsobom potrestaní,“ hovoril šéf ÚPN.

„Keďže práve dnes je 70 rokov od vzniku ŠtB, považujeme toto rozhodutie za nešťastné pre Slovensko,“ dodal.

Šéfovi ÚPN sa tiež nepáči, že ÚPN má niesť zodpovednosť za spisy, ktoré neevidoval a nezakladal.

Inzercia

„ÚPN neorganizoval Štátnu bezpečnosť a nemôže niesť dôsledky súdnych sporov, ktoré z toho vznikajú. To ako keby niekto žiadal od Múzea SNP, aby niesol následky za nacistické zločiny,“ rečnil Krajňák.

"Bývalí príslušníci ŠtB tvrdia, že si prácu nerobili dobre, ale iba pro forma. Za túto činnosť poberajú dnes výsluhové dôchodky." Ondrej Krajňák

Zdieľať

Krajňák dodal, že ÚPN predložil na súde aj archívne dokumenty, ktoré podľa neho dosvedčujú, že agent Bureš (údajné krycie meno Babiša) bol evidovaný v 12 zväzkoch na piatich rôznych miestach. „Asi 40 podpisov kmeňových zamestnancov, príslušníkov ŠtB, dokazuje, že tieto spisy a dokumenty boli hodnoverné,“ uviedol Krajňák.

ÚPN má na krku ešte jeden väčší súdny spor rovnakého typu, kde žalobca žiada za evidovanie vo zväzkoch odškodné 1,3 milióna eur. Podľa Krajňáka však v poslednom čase štyri spory po sebe vyhral. „Máme pocit, že judikatúra sa obrátila v prospech ÚPN,“ vravel.

Ústav pamäti národa mal na základe rozsudku okresného súdu uverejniť na svojej webstránke informáciu, že Babiš bol evidovaný vo zväzkoch ŠtB ako agent neoprávnene. Rozsudok však vtedy nebol právoplatný. Stane sa tak až teraz, po doručení dnešného rozhodnutia Babišovým advokátom a právnikom ÚPN. Ústav bude musieť zaplatiť Babišovi trovy konania, finančnú náhradu český minister nežiadal. 

Krajňák ešte avizoval, že dnešné rozhodnutie si podrobne naštudujú a zvážia ďalšie kroky, teda podanie odvolania na Najvyšší súd, respektíve ústavnú sťažnosť.

Pavol Rábara
Foto: TASR/Michal Svítok

Odporúčame

Americkí biskupi: Podstata manželstva sa po piatku nezmenila

Americkí biskupi: Podstata manželstva sa po piatku nezmenila

Podstata manželstva sa piatkovým verdiktom Najvyššieho súdu USA nezmenila, upozornil predseda americkej biskupskej konferencie Joseph Kurtz. Podľa neho by mali katolíci napriek rozhodnutiu súdu vydávať svedectvo o pravom manželstve. wedding.jpg „Bez ohľadu na to, čo ...