Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. 11. 2019, 10:05

Pokračuje súd v kauze zmenky. Vypovedala novinárka zo SME aj podnikateľ Fiľo

Pokračuje súd v kauze zmenky. Vypovedala novinárka zo SME aj podnikateľ Fiľo

Obžalovaný Marian Kočner a jeho advokáti – vľavo Michal Mandzák a vpravo Marek Para – počas súdneho pojednávania. Foto – TASR/Martin Baumann

Na pojednávaní je prítomný obžalovaný Marian Kočner. Bývalý riaditeľ Markízy Pavol Rusko, ktorý je z falšovania zmeniek taktiež obžalovaný, požiadal o konanie v neprítomnosti.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Podnikateľ a niekdajší spolumajiteľ Markízy Milan Fiľo nepočul o sporných zmenkách, za falšovanie ktorých sú obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko. Majiteľ ružomberských papierní Fiľo mal pred Špecializovaným trestným súdom vypovedať už skôr ako v utorok, vtedy sa však na súd nedostavil.

Denník N v pondelok uviedol, že ani tentoraz nebolo isté, či Fiľo napokon príde, pretože súd mal problém doručiť mu predvolanie na pojednávanie.


Podnikateľ Milan Fiľo prichádza na súdne pojednávanie Špecializovaného trestného súdu. Foto - TASR/Martin Baumann

"Nikdy som nepočul o zmenkách," odpovedal Fiľo na otázku prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Šantu. Svoj obchodný podiel v Markíze predal vtedajšiemu majiteľovi spoločnosti Forza Jánovi Kováčikovi, čo okolo roku 2006 ukončilo jeho pôsobenie v televízii.

Na utorkovom pojednávaní vypovedala aj novinárka denníka SME Nina Sobotovičová, ktorá počas svojho štúdia urobila rozsiahly rozhovor s aktérmi v kauze Gamatex, ktorá predchádzala údajnému podpisu zmeniek.


Svedok František Mojto. Foto – TASR/Martin Baumann

Ďalším svedkom, ktorý prehovoril počas utorkového súdneho pojednávania, bol František Mojto, ktorý pracoval v 90. rokoch pre Telefilm Eurokim. Firma vtedy poskytla televízii pôžičku, ktorú neskôr vyplatil už vypočutý Ján Kováčik.

František Mojto vyhlásil, že o zmenkách až do ich medializácie nepočul. Počas výsluchu uviedol, že Markíze poskytol pôžičku vo výške 35 miliónov korún. Za túto sumu bolo ručené 50-percentným podielom.

„Vedel som, že jej hodnota spočíva v licencii. V tom čase veci verejne známe mi dávali istotu, že pôžička má hodnotu 50 percent licencie. Bol to môj interný odhad,“ uviedol Mojto.

To je v rozpore s verziou obžalovaných, ktorí tvrdia, že oficiálna suma 80 miliónov korún nemohla byť celou hodnotou za Markízu, a tým pádom vystavili dnes sporné zmenky. Podľa obžalovaných Mariana Kočnera a Pavla Ruska presahovala skutočná hodnota televízie 500 miliónov slovenských korún.

Podľa Kočnera je dôkazom vyššej hodnoty aj fakt, že Mojto poskytol pôžičku 35 miliónov korún bez toho, aby skúmal účtovníctvo Markízy alebo Gamatexu. „To znamená, že hodnota, ktorou sa ručilo, bola výrazne vyššia ako hodnota pôžičky,“ uviedol Kočner.


Novinárka Nina Sobotovičová. Foto – TASR/AP

V ostatných dňoch sa na pojednávaní v Ústave na výkon väzby Bratislava čítala Kočnerova komunikácia cez aplikáciu Threema s rôznymi advokátmi, sudcami, podpredsedom Národnej rady SR Martinom Glváčom (Smer-SD), ale aj s Alenou Zsuzsovou, ktorá je obžalovaná z objednávky vraždy Jána Kuciaka.

K téme
Keď to vyhrám, bude treba veľa rozdať, písal Kočner v Threeme Zdieľať

Na utorkovom pojednávaní je prítomný obžalovaný Marian Kočner. Bývalý riaditeľ Markízy Pavol Rusko, ktorý je z falšovania zmeniek taktiež obžalovaný, požiadal o konanie v neprítomnosti. Obaja obžalovaní v tejto kauze ešte spolu na súde neboli ani raz.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Obžalovaný Pavol Rusko dal súhlas na konanie v neprítomnosti.

Kočner je obžalovaný aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Odporúčame