Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. november 2019

Gregoriánske sväté omše

Pomenovanie gregoriánske omše sa spája s pápežom Gregorom I. Veľkým (540 – 604). Prv než sa stal pápežom, bol opátom benediktínskeho kláštora v Ríme. On sám píše o mníchovi menom Justus, po smrti ktorého našli tri zlaté mince. To však bolo proti rehoľným pravidlám a sľubu chudoby, ktoré predpokladali spoločné užívanie všetkých dobier.
Gregoriánske sväté omše

Gregor chcel pomôcť zomrelému mníchovi očistiť sa po smrti od tohto hriechu a prikázal sláviť za neho sväté omše. Zosnulý mních sa zjavil svojmu pokrvnému bratovi, ktorý žil v tom istom kláštore, a ozná­mil mu, že je už oslobodený od očistcových trestov a že bol v tento deň prijatý do nebeského spoločenstva. Keď to brat zosnulého oznámil, Gregor si uvedomil, že sa to stalo po tridsiatich odslúžených omšiach. Odvtedy trvá presvedčenie, že po tridsiatich omšiach odslúžených za sebou Boh vo svojom nekonečnom milosrdenstve vyslobodzuje z očistca toho, za ktorého sa modlilo, a privádza ho do neba.
Gregoriánske sväté omše znamenajú teda 30 svätých omší, ktoré sú slávené počas 30 dní nasledujúcich po sebe za jedného zosnulého.
Je možné aj slávenie 30 svätých omší na spôsob gregoriánskych omší za viacerých zosnulých, prípadne za živých, za zdravie, ako poďakovanie a podobne.
Svätý Gregor hovorí: „ Svätá omša je jediná obeta, ktorá spôsobuje, že duše ihneď vychádzajú z očistca,“ a svätý Hieronym dodáva: „Boh nám dá všetko, o čo pri svätej omši prosíme, a dá nám aj to, na čo ani nepomyslíme, a pritom to potrebujeme.“
Jednou z možnosti podpory kňazov misionárov sú aj milodary na slávenie svätých omší.
Ak chcete zmysluplne pomôcť kňazom v misiách, môžete nechať odslúžiť sväté omšu na svoj úmysel v misijných krajinách. Intencia je milodar pre kňaza, ktorý slávi svätú omšu na úmysel darcu.

Väčšina kňazov v misijných krajinách nemá plat, žije z príspevkov veriacich, ktorí sú sami chudobní. Kňazi nie sú len duchovnými pastiermi, často pomáhajú v sociálnej oblasti ako zdravotníci či pri bežných problémoch ľudí. 

Aj preto im môžeme veľmi pomôcť milodarom na odslúženie svätej omše. Je to požehnanie pre mnohých kňazov v Afrike a my si zároveň môžeme uvedomiť univerzálnosť Cirkvi, keď títo kňazi predkladajú na oltár vaše úmysly.

Úmysel svätej omše môže byť: za zosnulých, za zdravie a Božiu pomoc, poďakovanie za manželstvo, za deti a vnúčatá, pri životnom jubileu, pri skúške.
Pápežské misijné diela posielajú intencie priamo kňazom cez kňazské semináre v Kamerune, Benine, Burkine Faso a v Pobreží Slonoviny. Časť intencii je posielaná do Ríma, kde ich rovnomerne rozdeľujú do misijných krajín cez príslušné nunciatúry . Od seminárov i z Ríma máme potvrdenia, že peniaze prišli a omše boli odslúžené na úmysly darcov zo Slovenska.
Ľudia môžu napísať aj úmysel, na ktorý budú misionári sväté omše sláviť. Nie je možné, aby sme informovali o dátume slávenia. Každému darcovi posielame poďakovanie. Na nahlásenie svätých omší je možné využiť aj formulár na stránke www.misijnediela.sk.

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.