Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. novembec 2019, 07:49

USA oficiálne začali proces odstúpenia od parížskej klimatickej dohody

USA oficiálne začali proces odstúpenia od parížskej klimatickej dohody

Foto - TASR/AP

USA sú prvou krajinou, ktorá sa rozhodla od parížskej dohody odstúpiť.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondelok oficiálne oznámila OSN, že začala proces odstúpenia USA od parížskej klimatickej dohody. Informovala o tom agentúra AP.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo oznámil, že OSN zaslal príslušný oficiálny list. Tým sa začal proces odstúpenia, ktorý by mal potrvať rok.

Odstúpenie od dohody avizoval Trump už v júni 2017

Pompeo vo vyhlásení uviedol, že ustanovenia parížskej klimatickej dohody predstavujú nespravodlivú záťaž pre americkú ekonomiku.

Parížska dohoda bola uzavretá v roku 2015 so zámerom obmedziť emisie tzv. skleníkových plynov po roku 2020 a nadviazať tak na starší Kjótsky protokol, dohodnutý v roku 1997. Parížsku klimatickú dohodu podpísalo takmer 200 krajín.

USA sú prvou krajinou, ktorá sa rozhodla od parížskej dohody odstúpiť. Pravidlá dohody však znemožňovali odstúpenie počas obdobia prvých troch rokov od jej ratifikácie zo 4. novembra 2016.

Inzercia

Úmysel odstúpiť od parížskej dohody avizoval Trump už v júni 2017, niekoľko mesiacov po svojom nástupe do úradu.

Francúzsko vyjadrilo ľútosť nad rozhodnutím USA

Francúzsko v utorok skritizovalo rozhodnutie USA, ktoré deň predtým oficiálne začali s procesom odstúpenia od parížskej klimatickej dohody. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Elyzejského paláca.

Hoci išlo zo strany Washingtonu o očakávaný krok, Paríž v súvislosti s ním vyjadril ľútosť a uviedol, že "francúzsko-čínske partnerstvo v oblasti klímy a biodiverzity je tak ešte potrebnejšie".

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý je momentálne na návšteve Číny, podpíše v stredu s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom dokument, ktorý okrem iného deklaruje "nezvratnosť" parížskej klimatickej dohody, informoval Elyzejský palác.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa verejne zastal nového ministra vnútra Géralda Darmanina, ktorého vyšetrujú pre podozrenie zo znásilnenia. Darmanin obvinenie odmieta a bráni sa tvrdením, že išlo o „konsenzuálny pohlavný styk“ iniciovaný údajnou obeťou znásilnenia. Ženu zažaloval za ohováranie.

pred 8 hodinami

Futbalisti FK Dubnica nad Váhom a FC Nitra remizovali v utorňajšom prvom stretnutí baráže o účasť vo Fortuna lige 0:0. Odveta je na programe v piatok 17. júla. MFK Ružomberok postúpil do finále ligovej baráže o účasť v Európskej lige UEFA, keď si poradil v prvom semifinále pod Čebraťom so Zemplínom Michalovce 1:0. Vo finále sa Ružomberčania stretnú s úspešnejším z dvojice Spartak Trnava - AS Trenčín.

pred 9 hodinami

Spoločnosť Chirana Medical chce ročne vyrábať až 5 000 pľúcnych ventilátorov. Momentálna výrobná kapacita je asi 1 200 pľúcnych ventilátorov, čo je v porovnaní s predkrízovým stavom štvornásobne viac.