Ad: Kto stojí na dopytovej strane justičnej korupcie

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ad: Kto stojí na dopytovej strane justičnej korupcie

FOTO TASR – Martin Baumann

Reakcia Slovenskej advokátskej komory na dnešný článok Fera Múčku.

Denník Postoj uverejnil článok, v ktorom sa naznačuje, že Slovenská advokátska komora nemá problém s nevhodnými kontaktmi a komunikáciou medzi sudcami a advokátmi („prelínanie svetov“, slovami autora).  Keďže Slovenská advokátska komora s nevhodnými kontaktmi advokátov a sudcov nielenže problém má, ale v prípade porušení advokátskych pravidiel takéto konania aj postihuje, radi by sme upriamili pozornosť na časť nášho stanoviska, ktoré Postoj vo svojom článku necitoval: 

„Ak advokátsky stav oprávnene apeluje na dodržiavanie etických pravidiel v justícii, je zrejmé, že minimálne rovnaké nároky musíme mať aj dovnútra, smerom do našich radov. V tejto súvislosti chceme opakovane potvrdiť a zdôrazniť, že Slovenská advokátska komora má prepracovaný a funkčný systém dohľadu nad dodržiavaním stavovských predpisov, vrátane etických pravidiel, ktorý sme pripravení dôsledne uplatňovať aj v aktuálnej situácii.“

Bez prejudikovania konkrétnych prípadov teda ešte raz zdôrazňujeme, že ovplyvňovanie živých súdnych konaní rozličnými súkromnými komunikáciami medzi sudcom a advokátom nie je len vážnym previnením sudcu, ale aj advokáta. Nevhodnú komunikáciu advokátov so sudcami sme preto stíhali v minulosti a budeme tak robiť aj dnes, aj zajtra.

Advokát je povinný pri výkone advokácie chrániť a presadzovať práva a záujmy klienta a riadiť sa jeho pokynmi. Ak sú však pokyny klienta v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi, nie je nimi viazaný. Naopak, ak advokát vykonáva činnosť v rozpore s advokátskymi predpismi, vrátane takého správania, ktoré poškodzuje dobré meno advokácie, je možné to postihovať v disciplinárnom konaní alebo v niektorých prípadoch  môže ísť aj o trestný čin. 

Nad rámec uvedeného nám dovoľte tiež sprostredkovať reakciu predsedu SAK Tomáša Boreca k tvrdeniam o tom, že je údajne blízkym priateľom Roberta Fica a o jeho pôsobení v dozornej rade VšZP a Eximbanky. Tomáš Borec bol ministrom vo vláde Roberta Fica a ako člen vlády logicky pracovne komunikoval aj s predsedom vlády, pričom ich vzťahy ako členov vlády (predseda a minister) boli korektné a profesionálne. Čokoľvek nad rámec profesionálnej komunikácie je nadinterpretáciou reality. Pokiaľ ide o zmieňované členstvo v dozornej rade VšZP, uvádzame,  že pán Tomáš Borec požiadal o uvoľnenie z  funkcie  z dôvodu zmeny zákonov od 1. 1. 2020, ktorú vykonával bezodplatne, a od 1. 11. 2019 nie je jej členom. S pánom Lichnovským nie sú priatelia, neudržiavajú žiadne kontakty a  ich pôsobenie v Rade banky sa prelína len v krátkom období.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo