Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
04. novembec 2019

Ad: Kto stojí na dopytovej strane justičnej korupcie

Reakcia Slovenskej advokátskej komory na dnešný článok Fera Múčku.

Ad: Kto stojí na dopytovej strane justičnej korupcie

FOTO TASR – Martin Baumann

Denník Postoj uverejnil článok, v ktorom sa naznačuje, že Slovenská advokátska komora nemá problém s nevhodnými kontaktmi a komunikáciou medzi sudcami a advokátmi („prelínanie svetov“, slovami autora).  Keďže Slovenská advokátska komora s nevhodnými kontaktmi advokátov a sudcov nielenže problém má, ale v prípade porušení advokátskych pravidiel takéto konania aj postihuje, radi by sme upriamili pozornosť na časť nášho stanoviska, ktoré Postoj vo svojom článku necitoval: 

„Ak advokátsky stav oprávnene apeluje na dodržiavanie etických pravidiel v justícii, je zrejmé, že minimálne rovnaké nároky musíme mať aj dovnútra, smerom do našich radov. V tejto súvislosti chceme opakovane potvrdiť a zdôrazniť, že Slovenská advokátska komora má prepracovaný a funkčný systém dohľadu nad dodržiavaním stavovských predpisov, vrátane etických pravidiel, ktorý sme pripravení dôsledne uplatňovať aj v aktuálnej situácii.“

Bez prejudikovania konkrétnych prípadov teda ešte raz zdôrazňujeme, že ovplyvňovanie živých súdnych konaní rozličnými súkromnými komunikáciami medzi sudcom a advokátom nie je len vážnym previnením sudcu, ale aj advokáta. Nevhodnú komunikáciu advokátov so sudcami sme preto stíhali v minulosti a budeme tak robiť aj dnes, aj zajtra.

Advokát je povinný pri výkone advokácie chrániť a presadzovať práva a záujmy klienta a riadiť sa jeho pokynmi. Ak sú však pokyny klienta v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi, nie je nimi viazaný. Naopak, ak advokát vykonáva činnosť v rozpore s advokátskymi predpismi, vrátane takého správania, ktoré poškodzuje dobré meno advokácie, je možné to postihovať v disciplinárnom konaní alebo v niektorých prípadoch  môže ísť aj o trestný čin. 

Nad rámec uvedeného nám dovoľte tiež sprostredkovať reakciu predsedu SAK Tomáša Boreca k tvrdeniam o tom, že je údajne blízkym priateľom Roberta Fica a o jeho pôsobení v dozornej rade VšZP a Eximbanky. Tomáš Borec bol ministrom vo vláde Roberta Fica a ako člen vlády logicky pracovne komunikoval aj s predsedom vlády, pričom ich vzťahy ako členov vlády (predseda a minister) boli korektné a profesionálne. Čokoľvek nad rámec profesionálnej komunikácie je nadinterpretáciou reality. Pokiaľ ide o zmieňované členstvo v dozornej rade VšZP, uvádzame,  že pán Tomáš Borec požiadal o uvoľnenie z  funkcie  z dôvodu zmeny zákonov od 1. 1. 2020, ktorú vykonával bezodplatne, a od 1. 11. 2019 nie je jej členom. S pánom Lichnovským nie sú priatelia, neudržiavajú žiadne kontakty a  ich pôsobenie v Rade banky sa prelína len v krátkom období.

Inzercia

Odporúčame