Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. novembec 2019, 11:33

Keď to vyhrám, bude treba veľa rozdať, písal Kočner v Threeme

Keď to vyhrám, bude treba veľa rozdať, písal Kočner v Threeme

Marian Kočner. Foto – TASR/Pavol Zachar

Krátky úryvok z Threemy prečítal na pojednávaní aj samotný Kočner. Ten však naďalej autenticitu komunikácie spochybňuje napriek tomu, že na ňu miestami odkazuje.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Keď to vyhrám, bude treba veľa rozdať, mal napísať podľa obhajcov TV Markíza obžalovaný Marian Kočner Alene Zsuzsovej. Tá je obžalovaná v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a s Marianom Kočnerom mala komunikovať cez aplikáciu Threema.

Komunikácia sa aj v pondelok čítala na pojednávaní vo veci falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS).

Spomínanú vetu mal napísať Kočner v Threeme niekoľko dní po výhre v kauze zmenky, kým bola ešte civilným sporom na Okresnom súde Bratislava V. Spor rozhodovala sudkyňa Zuzana Maruniaková, ktorej Národná kriminálna agentúra zaistila koncom augusta mobilný telefón. V komunikácii cez Threemu má Kočner podľa Markízy opisovať, ako ovplyvňoval a podplácal viacerých bratislavských sudcov vrátane Maruniakovej.

Počas týchto pojednávaní mal Kočner Zsuzsovej napísať: „Som génius, pripravujem to vyše roka.“ Tvrdil, že to naplánoval úplne do detailov. „Toto keď vyjde, tak to bude vrchol môjho umenia,“ dodal. V komunikácii sa tiež Kočner pýta Zsuzsovej, či videla, ako druhý obžalovaný Pavol Rusko priznal, že podpísal zmenky pre záchranu Markízy. „To si ho ty naučil?“ pýtala sa Zsuzsová. Kočner jej na to odpísal tri smajlíky s vycerenými zubami.

Krátky úryvok z Threemy prečítal na pojednávaní aj samotný Kočner. Ten však naďalej autenticitu komunikácie spochybňuje napriek tomu, že na ňu miestami odkazuje.

Pred senátom ŠTS pred čítaním Threemy vypovedal aj svedok Marián Kolník, ktorého navrhla obhajoba. Bol obchodným zástupcom medzinárodnej betonárskej firmy Lafarge. Na otázku, či vedel o zmenkách, uviedol, že o nich nikdy nepočul a nikdy ich nevidel.

Na súde čítala Threemu aj obhajoba, Kočner ju stále spochybňuje

Komunikáciu z Kočnerovej Threemy čítal na súde aj jeho obhajca Martin Pohovej. 

„Je to údajná komunikácia, ktorá sa nachádzala v telefóne, ktorý sa objavil nevedno ako,“ povedal Kočner. Tvrdí, že bývalý exsiskár a novinár Peter Tóth vypovedal rozdielne, čo sa týka „vzniku Threema fónu“.

Obžalovaný tiež zdôraznil, že nemá nič proti čítaniu komunikácie, ak obsahuje niečo o falšovaní zmeniek. „Nechápal som celkom na poslednom pojednávaní, prečo sa číta komunikácia, z ktorej sme sa nič nedozvedeli. Keď som si večer pozrel správy, tak mi bolo jasné, že to bolo kvôli odvolávaniu podpredsedu Národnej rady,“ uviedol Marian Kočner

„Nezaujíma ma podpredseda NR SR,“ reagoval predseda senátu ŠTS Emil Klemanič s tým, že mu je jedno, či bude niekto odvolaný, alebo nie. „V pojednávacej miestnosti súd určite kvôli žiadnemu politikovi nepovolil čítanie Threemy,“ zdôraznil.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta uviedol, že komunikácia s podpredsedom NR SR Martinom Glváčom a iné boli čítané aj preto, aby sa ustálila autenticita Threemy.

O možnosť čítať z komunikácie požiadal aj právny zástupca obžalovaného Pohovej. Jeho klient autenticitu komunikácie spochybňuje a považuje jej obsah za „fantazmagorický“. Z komunikácie, ktorú čítal Pohovej, vyplýva, že Tóth mal ísť za psychiatrom na mimoriadnu kontrolu. Marianovi K. písal, že „zosypal“.

Inzercia

Podľa Šantu to jeho výpoveď v žiadnom prípade nespochybňuje a nevidí v tom najmenší problém. „Na jednej strane ju spochybňujú, na druhej ju čítajú,“ uviedol prokurátor na margo toho, že komunikáciu čítala aj obhajoba s tým, že si podľa neho celkom jasne protirečia.

Kočnerova dcéra vypovedala prevažne o Tóthovi, čítali aj jej komunikáciu

O vzťahu exsiskára a niekdajšieho novinára Petra Tótha k rodine Kočnerovcov vypovedala dcéra obžalovaného Kočnera.

Na súde sa čítala aj jej komunikácia s ním cez aplikáciu Signal. Podľa obžalovaného potvrdzuje Tóthovo klamstvo vo svedeckej výpovedi. Zástupcovia Markízy výpoveď svedkyne označili za úbohú snahu prekryť trestnú činnosť Mariana Kočnera.

Z výpovede Karolíny Kočnerovej vyplynulo, že po vzatí jej otca do väzby sa Tóth ponúkal rodine Kočnerovcov, že u nej doma „uprace“. Kočnerova exmanželka to mala odmietnuť s tým, že nič upratať netreba. Tótha mala do domu nakoniec pustiť upratovačka, pričom chcel, aby ho zmazali z bezpečnostných kamier.

„Keď chodieval k nám domov, často sa pýtal, či máme tajné skrýše. Pýtal sa, či nevieme, kde zmenky sú,“ spresnila Kočnerová. Okrem iného jej mal tiež povedať, že „je na hlavu a berie na to lieky“.

„Zlom nastal, keď Tóth nazval môjho otca vrahom,“ hovorila Kočnerová okolo vzťahu Tótha a obžalovaného. Tóth mal rodine poradiť, aby sa na otca „vykašľali“ a predali celý majetok, pretože ich „čaká peklo“. Potom sa s Tóthom prestali stretávať.

Po otázkach obhajcov, zástupcov poškodených, prokurátora a senátu sa čítala jej komunikácia cez aplikáciu Signal so svedkom Petrom Tóthom. Rozprávali sa v nej najmä o Kočnerovi. Tóth cez aplikáciu spochybňoval jeho súčasnú obhajobu. Advokáta Mareka Paru, ktorý zastupuje Kočnera vo viacerých konaniach, nazýval vulgárne a snažil sa Kočnerovú presvedčiť, aby tlačila na otca, nech vymení obhajobu.

Kočner, ktorý je prítomný na pojednávaní, nespresnil, v čom presne Tóth klamal, vzhľadom na to, že bola jeho výpoveď neverejná. „To, že si svedok Tóth nepamätal komunikáciu, neznamená, že klamal,“ reagovala vedúca právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich.


Karolína Kočnerová. Foto – TASR/Pavol Zachar

Obžalovaní Kočner a Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Aghom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Obžalovaný Rusko dal súhlas na konanie v neprítomnosti. V trestnom konaní o zmenkách ešte neboli naraz prítomní obaja obžalovaní.

Kočner je obžalovaný aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex, v ktorej je obvinený z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa verejne zastal nového ministra vnútra Géralda Darmanina, ktorého vyšetrujú pre podozrenie zo znásilnenia. Darmanin obvinenie odmieta a bráni sa tvrdením, že išlo o „konsenzuálny pohlavný styk“ iniciovaný údajnou obeťou znásilnenia. Ženu zažaloval za ohováranie.

pred 9 hodinami

Futbalisti FK Dubnica nad Váhom a FC Nitra remizovali v utorňajšom prvom stretnutí baráže o účasť vo Fortuna lige 0:0. Odveta je na programe v piatok 17. júla. MFK Ružomberok postúpil do finále ligovej baráže o účasť v Európskej lige UEFA, keď si poradil v prvom semifinále pod Čebraťom so Zemplínom Michalovce 1:0. Vo finále sa Ružomberčania stretnú s úspešnejším z dvojice Spartak Trnava - AS Trenčín.

pred 10 hodinami

Spoločnosť Chirana Medical chce ročne vyrábať až 5 000 pľúcnych ventilátorov. Momentálna výrobná kapacita je asi 1 200 pľúcnych ventilátorov, čo je v porovnaní s predkrízovým stavom štvornásobne viac.