Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
04. november 2019

Kto stojí na dopytovej strane justičnej korupcie

Stavovská a samoregulačná organizácia advokátov sa k dianiu okolo svojich členov stavia benevolentnejšie ako treba.
Kto stojí na dopytovej strane justičnej korupcie

Predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Tomáš Borec počas prijatia u prezidenta SR Andreja Kisku v Bratislave 14. novembra 2018. FOTO TASR - Martin Baumann

Ak by sme mali jednou vetou technokraticky zhrnúť, čo sa momentálne deje v justícii, resp. v súdnictve, tak by sme povedali, že sa rieši ponuková stránka korupcie. Reč je, samozrejme, o tých sudcoch, ktorí, ako ukázali náhodné zistenia z Kočnerovho telefónu, ochotne ponúkajú svoje služby nad rámec toho, čo by mali.

Dopytová stránka

Ide nielen o služby spojené so samotným rozhodovaním, ale aj o sudcovské konzultácie, ako by tá či iná právnická taktika mohla pred súdom obstáť, sprostredkovanie kontaktov na kolegov, informovanie o pomeroch na súde alebo informovanie o iných prípadoch. Poskytovanie informácií o tom, aké spory vedú konkurenti, či informovanie o tom, ktoré prípady by sa v akom štádiu mohli dať „vypaľovať“.

Na fungovanie tohto biznisu však ponuková stránka nestačí. Ešte tu máme dopytovú stránku a tá si rozhodne nezaslúži, aby sme ju obišli.

Hlavnými protagonistami na dopytovej strane sú advokáti. Zvláštne postavenie, ktoré im prináleží, im umožňuje potichu fungovať v systéme s tým, že oni sú len predĺžená ruka klientov bez vlastnej zodpovednosti za to, čo robia.

V skutočnosti je to inak: oni spoločne konštruujú tento systém justičnej korupcie, vytvárajú cesty a spôsoby na neštandardné ovplyvňovanie justície a za využívanie tohto mechanizmu potom fakturujú svojim klientom. Takto sa o systéme dlhodobo hovorí a takto ho opisujú aj Kočnerove rozhovory so sudcami, advokátmi a inými osobami.

Stavovská a samoregulačná organizácia advokátov teda s takýmto prelínaním svetov problém nemá. Sama totiž funguje v bizarnom nastavení. Zdieľať

Ako verejná demonštrácia nevítanej symbiózy svetov advokátov a sudcov vojde do pamäti zabíjačka organizovaná advokátskou firmou, kde za zábavou prišlo hneď niekoľko sudcov utužovať vzťahy s advokátmi.

Nik nedá, čo nemá

Čo na to všetko hovoria oficiálni zástupcovia advokácie? Slovenská advokátska komora k všetkým týmto udalostiam vydala len stanovisko, podľa ktorého sa tieto „problémy a výzvy“ len „nepriamo dotýkajú advokácie“.

Stavovská a samoregulačná organizácia advokátov teda s takýmto prelínaním svetov problém nemá. Sama totiž funguje v bizarnom nastavení.

Na čele advokátskej komory stojí Tomáš Borec, blízky priateľ Roberta Fica a minister jeho druhej vlády. To ešte samo osebe nie je nijaký škandál, no nezostalo len pri tom.

Tomáš Borec dnes pôsobí vo viacerých funkciách, do ktorých ho nominovala vláda. Ide o miesta v bankovej rade Eximbanky či v dozornej rade Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Zvlášť za zmienku stojí fungovanie v Eximbanke. Ide o dlhodobo nedostatočne transparentnú inštitúciu, ktorá z verejných zdrojov poskytuje stámiliónové záruky vybraným firmám.

(V Eximbanke pôsobil Borec napríklad s Igorom Lichnovským. Ten na čele banky a dozornej rady banky pôsobil za prvej Ficovej vlády, druhej i tretej. Lichnovský, niekdajší agent Štátnej bezpečnosti, napokon musel pred dvoma rokmi z banky odísť pre podozrenie zo spolupráce s mafiánskou skupinou takáčovci a pre podozrenie z rozsiahlej daňovej špekulácie.)

Fungovanie šéfa advokátov, ktorý má reprezentovať vážnosť advokácie a schopnosť jej etickej samosprávy ako vládou nominovaného poberateľa odmien zo štátnych firiem, je dobrým vyjadrením toho, ako pragmaticky advokáti chápu svoje fungovanie v systéme.

Bolo by vítané

Inzercia

Dopytová stránka justičnej korupcie, ktorú tvoria predovšetkým advokáti, má mnoho legendárnych postáv, ktoré sa spolupodieľajú na kontrole tohto systému ovplyvňovania spravodlivosti. Nemálo z nich má biznis model založený na tom, že sú vybavovači.

Bolo by vítané, ak by sa otrasy v justícii nezastavili pred tapacírovanými dverami advokátov. Po sudcoch by aj advokáti potrebovali zopár podobných exemplárnych procesov pre svojich.

Aby sa medzi nimi neustálil názor, že dopytová stránka justičnej korupcie je nepostihnuteľná.

 

Tento článok vyšiel s podporou Konrad Adenauer Stiftung.

 

 

 

 

 

 

 

 

Odporúčame