Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
29. 06. 2015, 15:45

Čo riskuje Lipšic s Matovičom (komentár Jaroslava Danišku)

Igor Matovič a Daniel Lipšic pôjdu do volieb spoločne. Čo to znamená pre nich a čo pre pravicu? Na spoločnej kandidátke by mali byť spolu s Lipšicom 35 ľudia Novy, bude to regulárna koalícia, ktorá na vstup do parlamentu potrebuje sedem percent hlasov a stranu by mal po voľbách zastupovať politik, ...

Čo riskuje Lipšic s Matovičom (komentár Jaroslava Danišku)

Igor Matovič a Daniel Lipšic pôjdu do volieb spoločne. Čo to znamená pre nich a čo pre pravicu?

Na spoločnej kandidátke by mali byť spolu s Lipšicom 35 ľudia Novy, bude to regulárna koalícia, ktorá na vstup do parlamentu potrebuje sedem percent hlasov a stranu by mal po voľbách zastupovať politik, ktorý získa najviac preferenčných hlasov.

Igor Matovič étos novej koalície opísal slovami: „Pôjdeme ruka v ruke, bok po boku, zoradení v jednom šíku s cieľom vytrhnúť Slovensko z pazúrov zlodejov a zabezpečiť lepší život bežným ľuďom.“

Aj keď pri Igorovi Matovičovi je ťažké niečo odhadovať, pár vecí azda konštatovať možno.

Po prvé, Matovič si z dvoch základných možností, o ktorých sa v kuloároch hovorilo, vybral tú ideovo súdržnejšiu, správa sa teda opatrne. Reč je o účasti SaS v koalícii. Sulíkova strana je dlhodobo pod úrovňou piatich percent, Sulík však (podobne ako Lipšic) reprezentuje niečo výrazné a skupina sympatizantov, ktorá sa k nemu hlási, to robí zo silného presvedčenia.

Keďže SaS má po krajine nové bilboardy, zdá sa, že v strane prevládlo presvedčenie, že by sa SaS mala pokúsiť ísť do volieb samostatne. Vývoj v Grécku ich automaticky vracia do centra politickej hry, zo Sulíka urobil proroka, navyše jeho strana nemusí mať problém ani s podporou známych ľudí z nepolitického prostredia. A keby bolo zle (rozumej štyri percentá pre SaS na jeseň tohto roka), stále sa dá vrátiť k rokovaniam o spoločnej koalícii s Matovičom a Lipšicom.

Po druhé, najviac na koalícii paradoxne získa ten silnejší – Matovič. Najmä vďaka Lipšicovi a ďalším ľuďom, ktorých Lipšic privedie na kandidátku. Ide napríklad o Marcela Klimeka, ktorý pred časom zaujal svojím návrhom Nemecký štandard pre Slovensko na vysoké zdanenie monopolov a oligopolov (čo by sa priamo dotklo aj viacerých oligarchov), pričom súčasťou návrhu je aj súdna reforma (systém špeciálnych súdov a exteritoriality nemeckého práva u nás) a zmena priorít pri dotáciách. Aj keď s týmto návrhom možno vo viacerých veciach polemizovať, je to jeden z dvoch ucelenejších a myšlienkovo čerstvých konceptov, ktoré napravo od stredu za posledné roky vznikli.

K téme: 
Matovič začína hru o premiéra (komentár J. Danišku)

Zdieľať

Takže Matovič nezíska len niekoľko zaujímavých mien, ale tiež program, čo je niečo, čo nikdy nepovažoval za dôležité. Niežeby Matovič pred voľbami nemal žiadny program, formálne vždy nejaký áno, ale boli to skôr nápady a heslá na plagáty, jeho strana sa k programu stavala s istým dešpektom či minimálne s nezáujmom.

Po tretie, najviac stratí – či ohľaduplnejšie povedané – najväčšie riziko nesie Daniel Lipšic. Matovič je politikom s pošramotenou povesťou a nevypočítateľnými spôsobmi (Vladimír Palko mal ísť svojho času na detektor presne pre tie dôvody, pre ktoré Daniel Lipšic ísť nemusí – rovnako čistý záznam v Gorile), Bugár ho berie s neskrývaným dešpektom, Procházkovi takmer zničil politickú kariéru. A všetci vedia, že vládnuť s ním... nuž, povedzme to takto: doteraz si to nikto nevie predstaviť. Navyše, jediný, kto to čiastočne skúsil, je Robert Fico, ktorý mal vo vláde Matovičovho experta na rómsku otázku, z čoho ostala len pachuť na jazyku.

Lipšic však nemal inú šancu: s dvomi-tromi percentami sa nedá ísť do volieb a za uplynulé tri roky, počas ktorých budoval svoju stranu, jednoducho nič nefungovalo: ani razantné vymedzenie proti všetkým stranám (“my sme nová väčšina”), ani exotický program (priame voľby prokurátorov či sudcov), ani spojenie s liberálmi, ktorí odišli od Sulíka. Vždy to malo napokon podobu: Lipšic plus iks, rovná sa Lipšic. Jedinou výnimkou boli eurovoľby, kde stačil na presadenie nízky počet hlasov. Ale aj vtedy uspela umiernená Jana Žitňaská, a nie niektorý z jej výraznejších kolegov na kandidátke. Strana preto z toho nemala veľa.

Zhrnuté a podčiarknuté: Lipšicovi zostala jediná vec - jeho meno. A presne to teraz s Matovičom riskuje. Ak však chce politicky prežiť, riskovať môže iba s tým, čo mu ostalo na ruke.

Po štvrté, najväčšie riziko v spektre vzniká pre KDH. Ján Figeľ síce vysiela signály, že zjednocuje KDH, že sa tam vracajú jednotlivci, ktorí kedysi z hnutia odišli, ale nerobí to veľkoryso a odvážne, preto to nemôže fungovať. Keby bol vyskúšal “Kaczynského recept”, mohlo byť všetko inak. Jaroslaw Kaczynski totiž pred časom pozval na svoju kandidátku viacero malých pravicových strán, ktoré kedysi z PiSu práve kvôli nemu odišli. A o Kaczynskom povedali slová, ktoré boli podstatne tvrdšie ako tie, ktoré kedy počul na svoju adresu Figeľ.

"Lipšicovi zostala jediná vec - jeho meno. A presne to teraz s Matovičom riskuje."

Zdieľať

Ale keď Kaczynski pochopil, že musí prekvapiť, tak prekvapil: do europarlamentu sa dostal z jeho kandidátky napríklad Marek Jurek, dlhé roky Kaczynského tvrdý kritik. Jurek nemusel vstupovať do PiSu, ani sa verejne kajať, ale pokojne zostal predsedom svojej mini-strany – a dnes je europoslancom. V parlamentných voľbách na jeseň bude na kandidátke PiS hneď niekoľko malých strán, od tých, čo sa odštiepili od vládnej Občianskej platformy, po konzervatívne a euroskeptické salónne strany. A nielen to: Kaczynski uspel aj preto, že do prezidentských volieb nekandidoval on0 ani nikto z dlhoročných politikov, ale nová krv – Andrzej Duda. A podobne chce reagovať aj s kandidatúrou na premiérku, ktorou by mala byť Beata Szydlo.

Keby Figeľ myslel podobne ako vysmievaný Kaczynski, tak by na svoju kandidátku “pozval” Lipšica aj Rybníčka, Alianciu za rodinu aj Kuffu. Kaczynského však na Slovensku skôr napodobňuje Matovič, ktorý “ťahá” na svoju kandidátku nielen Alianciu za rodinu, ale v kuloároch sa šepká aj o ponuke pre známeho biznismena a niekoľkých prekvapeniach.

S našou pravicou je to v poslednom čase ako s hokejistami: sami už často neveria, že majú na medailu a keď už, začnú hrať až v poslednej tretine. Ak ale máte radi politiku, je sa na čo tešiť - tretia tretina je už v plnom prúde.

Jaroslav Daniška
Foto: TASR/Martin Baumann

Odporúčame

Americký Najvyšší súd útočí aj na náboženskú slobodu

Americký Najvyšší súd útočí aj na náboženskú slobodu

Ako už objasnili štyri nesúhlasiace stanoviská, dnešné rozhodnutie Najvyššieho súdu USA v prípade Obergefell vs. Hodges nemá nič spoločné s ústavou. Toto rozhodnutie je takým jasným príkladom súdneho aktivizmu, že väčší sme v posledných rokoch nemali a pravdepodobne (dúfajme) ani v budúcnosti nebude...

Dobré hlavy a srdcia tvorí hlavne dobrá literatúra

Dobré hlavy a srdcia tvorí hlavne dobrá literatúra

Vyzerá to s nami zle, naozaj zle. A len ťažko možno povedať, ako by sa to dalo zlepšiť. 3157879602_9924bf688c_z.jpg Naša kultúrna depresia má mnohé príčiny: Rozvrat rodinného života.Predefinovanie manželstva.Hrozby pre náboženskú slobodu.Školy na každom stupni vzdeláv...