Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. november 2019

Tvoja misia

Misie v nás vyvolávajú predstavu ďalekej a chudobnej krajiny, kde misionár šíri kresťanstvo a pomáha ľuďom aj v ich chudobe. Žijeme však na Slovensku a nie každý má príležitosť ísť do misijných krajín.
Tvoja misia

Misionármi však môžeme byť aj tu a teraz: doma, v škole, v práci, na ulici, v prírode. Misia dáva príležitosť druhým rásť vo viere. Vychádzame pri tom z toho, že každý človek je jedinečný a v každom človeku je Boží obraz a sloboda daná Bohom. Misia je prinášaním živého Ježiša tam, kde sme. Ak ide misionár do ďalekej krajiny, je potrebná príprava a nadšenie. Misionár potrebuje spoznať ľudí, jazyk, kultúru, zvyky. Musí hovoriť jazykom ľudí, ku ktorým je poslaný, aby mu rozumeli, a hlavne nemôže používať nátlak. Musí prijať ich mentalitu správania. To sa vyžaduje aj od každého z nás, ktorí sme prijali krstom poslanie hlásať evanjelium. Ježiš nám dáva dve silné prirovnania – soľ a svetlo. Máme byť soľou a svetlom. Soľ dáva chuť a je potrebné správne dávkovanie, inak je soľ sama o sebe odporná. Asi by nikto nezjedol lyžicu soli. Dajme si pozor, aby sme svoju evanjelizáciu nepresolili. Máme dávať ľuďom chuť prežívať radosť aj napriek ťažkostiam ich života, tak ako dáva soľ v správnej miere chuť jedlu. A máme byť svetlom - máme Svetlo Ježiša, z ktorého čerpáme silu. Svetlo prežiari akúkoľvek temnotu. Proti temnote nebojujeme len tým, že stále o nej hovoríme, ale tým, že zažneme svetlo. Svetlo nemáme na to, aby sme iných oslepovali, ale aby sme im pomáhali svietiť na cestu.  

Misie v nás niekedy vyvolávajú predstavu zbierania peňazí. Misie však neznamenajú peniaze. Sú iba prostriedkom, ako priniesť ľuďom, ktorí sa majú oveľa horšie ako my, lásku. Viac peňazí nezabezpečí lepšiu misiu. Vidíme to v mnohých európskych krajinách, kde majú farnosti veľa kostolov, pastoračných centier i dosť finančných prostriedkov na evanjelizáciu. Napriek tomu počet veriacich klesá a chýba misionárske nadšenie.

Misie sú vďačné za milodary, ale misionár nie je ten, kto vhodí mince do zbierky na misie.

Potrebujeme poznať Boha, aby sme mali radosť a ňou získavali iných pre evanjelium.

Rovnako potrebujeme  byť vďační za každého človeka, ktorého stretneme, a je jedno, či je to Rwande, v Rakúsku alebo v obchode či na pracovisku. Misionár sa pozerá na druhých ľudí očami lásky, ktorá neprestáva vidieť dobro v každom človeku a každého človeka hodného dobra. Misionár má rád ľudí aj napriek tomu, že ho nevítajú s otvorenou náručou. Misionár prináša radosť, nádej, zmenu, nový závan. Misionár je náročný na seba a láskavý k iným. Je si vedomý darov, ktoré dostal od Boha, a naplno ich využíva v službe pre druhých. Rád počúva a menej hovorí, je citlivý na drobné služby a pomoc druhému.

Poslanie byť misionárom dostal každý z nás pred tým, ako sme začali chodiť či rozprávať – bolo to v okamžiku nášho krstu.

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.