Kočner chcel ovplyvňovať aj výber primára v ružomberskej vojenskej nemocnici

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kočner chcel ovplyvňovať aj výber primára v ružomberskej vojenskej nemocnici

Podpredseda NR SR Martin Glváč a podnikateľ Marian Kočner. FOTO TASR – Jakub Kotian a Michal Svítok

Správy medzi Marianom Kočnerom a Martinom Glváčom cez aplikáciu Viber sa týkajú aj výberového konania na primára kliniky rádiológie v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku (ÚVN).

Informáciu priniesol Ružomberský magazín.

Z medializovanej komunikácie medzi podpredsedom parlamentu Martinom Glváčom (Smer-SD) a obžalovaným podnikateľom Marianom Kočnerom, ktorú zverejnil líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, vyplýva, že si mali spolu v roku 2015 písať aj o výberovom konaní na primára kliniky rádiológie v ÚVN v Ružomberku.

V čase komunikácie medzi Glváčom a Kočnerom pred štyrmi rokmi naozaj prebiehalo spomínané výberové konanie. Do súťaže sa prihlásili traja kandidáti: lekári Milan Kudera, Libor Danihel a Marián Chrenšť.

Kočner loboval práve za doktora Milana Kuderu. V správach s Glváčom tiež spomína, že Kudera má byť podľa jeho slov bratrancom dnes už bývalého námestníka generálneho prokurátora Ladislava Tichého, ktorý si tiež písal s Kočnerom cez aplikáciu Threema.

„Na výberové konanie na primára kliniky rádiodiagnostiky sa prihlásili: MUDr. Milan Kudera a MUDr. Libor Danihel. Predsedom komisie by mal byť námestník MUDr. Slobodník. Dr. Kudera je Laca Tichého bratranec a mal by byť väčším odborníkom a aj vernejším primárom,“ oznámil Kočner Glváčovi prostredníctvom mobilnej aplikácie Viber.

Neskôr Glváč píše Kočnerovi, že na výberové konanie sa prihlásili až traja kandidáti. Zo správy vyplýva, že obaja protikandidáti majú „lepšie tituly aj prax“ než kandidát, ktorého chcel Kočner pretlačiť do funkcie primára.

Kočner sa na Glváča obrátil zrejme z toho dôvodu, pretože zriaďovateľom nemocnice je ministerstvo obrany a Glváč bol v tom čase ministrom tohto rezortu. Mohol mať tak vplyv aj na ružomberskú nemocnicu. Obžalovaný Marian Kočner v Ružomberku tiež vyrastal až do čias svojho vysokoškolského štúdia, keď odišiel do Bratislavy.

Vojenská nemocnica sa Ružomberskému magazínu ku komunikácii Kočnera s Glváčom ako aj k avizovanému pokusu o zásah do výberového konania odmietla vyjadriť. „Vedenie Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok – FN sa k medializovanej komunikácii nebude vyjadrovať,“ napísala hovorkyňa Petra Dišková. 

Rovnako situáciu odmietol komentovať aj spomínaný doktor Milan Kudera, za ktorého mal Kočner u vtedajšieho ministra Glváča lobovať.

Kočner nakoniec Kuderovi do funkcie primára na klinike rádiológie prostredníctvom Glváča nepomohol. Primárom rádiológie sa stal Marián Chrenšť, ktorý je ním dodnes.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo