Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. 11. 2019, 19:29

Parlament v decembri zasadne zrejme poslednýkrát vo volebnom období

Parlament v decembri zasadne zrejme poslednýkrát vo volebnom období

Plénum Národnej rady Slovenskej republiky. FOTO TASR - Jakub Kotian

Poslanci však pripúšťajú aj možnosť rokovať ešte v januári nasledujúceho roka. Závisí to od poslaneckých návrhov a zákonov vetovaných prezidentkou.

Viaceré strany ešte plánujú predložiť poslanecké návrhy zákonov. Podľa harmonogramu schôdzí tak môžu urobiť do 8. novembra.

Predseda poslaneckého klubu Most-Híd Tibor Bastrnák pre TASR povedal, že ich klub už neplánuje predložiť poslanecké návrhy, podľa jeho slov nechcú robiť populistickú politiku. Zvolanie januárovej schôdze by ho prekvapilo, vzhľadom na možné vetovanie zákonov prezidentkou sa to však podľa jeho slov stať môže.

Podobne by sa mal zachovať Smer-SD, uviedol pre TASR člen predsedníctva strany Ľubomír Petrák. To, či bude januárová schôdza parlamentu, však povedať nevedel.

Podpredseda parlamentu a člen strany SaS Martin Klus priblížil, že hoci plánujú predložiť návrhy, nebudú to zásadné balíky zmien. Predpokladá, že hlasovanie o ich návrhoch dopadne tak ako zvyčajne, teda že ich koalícia nepodporí.

Odhaduje však, že januárová schôdza bude. "Máme prísľub z grémia, že ak by prešli do druhého a tretieho čítania, rokovanie by mohlo byť aj v januári," dodal.

Podobne to vidí aj predseda poslaneckého klubu OĽaNO Eduard Heger. Hnutie rovnako plánuje predložiť návrhy. Zo skúsenosti však aj podľa jeho slov vyplýva, že opozičné návrhy neprechádzajú. Rovnako pripúšťa, že by prezidentka ešte mohla vetovať niektoré zákony.

V Sme rodina podľa slov podpredsedu poslaneckého klubu Petra Pčolinského riešia, či ešte má zmysel niečo predkladať. Myslí si však, že v januári schôdza ešte bude. Nepovažuje však za rozumné v takom krátkom období pred voľbami predkladať návrhy na závažné zmeny.

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) pripustil, že by mohla byť schôdza aj v januári. V závere októbrovej schôdze povedal novinárom, že je sám zvedavý, ako sa poslanci zachovajú v súvislosti s dohodou, že na poslednej schôdzi by už nemali byť poslanecké návrhy.

Ak by však v decembri nejaké návrhy prešli do druhého čítania, v januári by sa nimi mohli poslanci podľa jeho slov zaoberať v druhom čítaní.

Takýmto návrhom môže byť napríklad stratifikácia nemocníc. Hlasovanie o reforme nemocníc totiž napokon presunuli na nasledujúcu schôdzu, zákonodarcovia by tak mohli rozhodnúť o tom, či ju posunú do druhého čítania ešte v novembri. Pripúšťa to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD).

 

Odporúčame