Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. novembec 2019, 14:40

Kočner sa mal dohadovať na štátnom biznise aj so šéfom bratislavskej nemocnice

Kočner sa mal dohadovať na štátnom biznise aj so šéfom bratislavskej nemocnice

Marian Kočner počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza. FOTO TASR – Michal Svítok

Podľa správ cez aplikáciu Threema sa mal Marian Kočner dohadovať so šéfom Nemocnice sv. Michala v Bratislave na spoločnom postupe pri tendri.

O komunikácii ako prvý informoval denník SME.

Marian Kočner s predsedom predstavenstva nemocnice Marianom Križkom riešili cez Threemu predaj priestorov v Kočnerovej budove vedľa nemocnice. Kočnerova firma Správa a Inkaso pohľadávok totiž vlastní vedľa Nemocnice sv. Michala veľkú časť budovy Urbanic.

Zo správ takisto vyplýva, že Križko posielal Kočnerovi citlivé informácie o príprave daného tendra, ako aj údaje o ďalších zúčastnených uchádzačoch. Spolu zosúlaďovali postup, no Kočner tiež Križkovi určoval, ako má celý tender vyzerať.

„Dali by sme ponuku vyššiu a potom by si vyrokoval lepšiu cenu. Stlačil by si nás na základe znaleckého posudku,“ navrhoval Kočner, aby sa tak zbavil konkurencie.

Aby bola pravdepodobnosť Kočnerovej výhry v tendri vyššia, cez Threemu napísal aj Norbertovi Bödörovi, aby sa zaňho prihovoril u vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka, keďže nemocnica spadá práve pod jeho ministerstvo.

Inzercia

„Prosím Ťa, pripomínam sa (Kalimu) s tými priestormi na Cintorínskej pre nemocnicu Sv. Michala. Že ho prosím, keby to mohol odklepnúť. Ďakujem,“ napísal Kočner Bödörovi v decembri 2017. Kaliňák pre denník Sme odmietal, žeby ho Bödör v tejto veci kontaktoval.

Podľa prepisu komunikácie si Kočner s Križkom cez Threemu aj niekoľkokrát volali a dohadovali si osobné stretnutie. Okrem spomínaného tendra sa bavili aj o spoločenských témach, spomínali Miroslava Výboha, premiérske ambície v tom čase ešte prezidenta Andreja Kisku či Ladislava Bašternáka. Kočner v komunikácii spomína aj byty pre Križka.

Šéf nemocnice tvrdí, že Kočnera nezvýhodňoval, a odmieta, že byty spomínané v Threeme mohli byť odplatou za jeho ústretovosť.

Hoci nakoniec nemocnica kúpila priestory až tento rok a Kočner v tejto súťaži neuspel, riaditeľ nemocnice Marian Križko po zverejnení komunikácie odmieta odstúpiť.

Dnes treba vedieť

pred 32 minútami

Predseda Smeru Robert Fico žiadal doplniť do programu schôdze návrh na riešenie personálnych zmien vo výboroch. Tvrdí, že vystúpením 11 poslancov zo Smeru-SD títo stratili právo na predsednícke pozície v kontrolných výboroch. Predseda parlamentu Boris Kollár reagoval tým, že v zmysle rokovacieho poriadku musia byť procedurálne návrhy predložené pred začatím schôdze, a o návrhu Fica teda hlasovať nedal. (TASR)

pred hodinou

Boris Kollár otvoril zasadnutie parlamentu a podal návrh na hlasovanie o jeho zotrvaní vo funkcii predsedu. Poslanci majú rokovať aj o takzvanom podnikateľskom kilečku, zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora či o štyroch návrhoch novelizácie interrupčného zákona. (TASR)

pred hodinou

Trhová hodnota amerického výrobcu elektrických áut Tesla sa zvýšila na 170 miliárd dolárov, upevnila si tak pozíciu najväčšej automobilky v USA. Ide o hodnotu, ktorá prevyšuje trhovú kapitalizáciu všetkých troch konkurenčných automobiliek General Motors, Ford a Fiat Chrysler dohromady. (TASR)